ידיעה כתובה |

: סטודנטים נגד תכנית עשרת היישובים

חברה נכתב על ידי

ביום חמישי הקרוב, 19.2.2015, יתקיים באוניברסיטת בן גוריון כנס איגוד המתכננים בשיתוף עם המחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי ועיריית באר שבע. סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון, פעילי תא "מגמה ירוקה" בקמפוס, יגיעו לכנס בכדי להציג למתכננים את הנזקים החברתיים והסביבתיים האדירים שהתכניות לפירבור הנגב, יגרמו לערים הקיימות.

הסטודנטים מתכוונים להחתים את המשתתפים בכנס על עצומת המתכננים – עצומה של אנשי מקצוע שתקרא לממשלה לעצור את תכניות הבנייה ההרסניות ולבחון מחדש את ההשפעות שהקמת ישובים פרבריים בנגב תגרום. מניסיון העבר אנו למדים כי ישובים פרבריים מחלישים את הערים שהם מוקמים לידם ומושכים מהן החוצה אוכלוסיה חזקה, כפי שקרה עם הקמת היישובים מיתר, להבים ועומר.
לפני חודשיים הביע רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע, את התנגדותו הנחרצת לתוכניות "עשרות הישובים" ואף בעבר אמר כי הוא "מודאג מבריחת אוכלוסיות חזקות" אל מחוץ לעיר.

בין ערד לבאר שבע (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

במסגרת "התכנית להקמת חבל התיישבות במבואות ערד" יוקמו עשרה יישובים כפריים בין באר שבע לערד. התכנית, על פי משרד ראש הממשלה, נועדה למשוך אוכלוסייה משכילה מהמרכז לפריפריה, ולהיות חלק מהחזון הציוני להפרחת הנגב. על פי המתנגדים, התכנית מסתירה מאחוריה גזענות, אפליה ובורות, לטענתם - הגיע הזמן שהממשלה תשקיע בתושבי הפריפריה, ובערים וביישובים הקיימים, במקום לשחק בתופסת על ההרים הצהובים שבדרום. ומי יודע, אולי בסוף הנגב באמת יהיה פורח ואטרקטיבי.
הופק ע"י: | עלה ב: 09/07/2013

לפי תכנית המתאר הארצית מס' 35 משנת 2005, עיבוי וחיזוק של ישובים קיימים עדיף פי אלפי מונים על הקמת ישוב חדש – ועל כן לא ברור מדוע נוקטת ממשלת ישראל במדיניות שכזו לאחר שהשקיעה משאבים כה רבים ביצירת תכנית מתאר ארצית.
"מגמה ירוקה" בב"ש, פנתה לדנילוביץ' וביקשה כי, יזכיר בכנס לכל המתכננים שתכנון עירוני נכון נעשה קודם כל תוך שימור ודאגה לקיים. ובניית ישובים חדשים בנגב תפגע אנושות בבאר-שבע, בערד, בירוחם ובכלל ישובי הדרום.

ט"ו בשבט של מחאות (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

פעילי מגמה ירוקה וסטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון נטעו השבוע עצים בבאר שבע במחאה על התוכנית הממשלתית להקמת "עשרת הישובים" בנגב שעלותה מוערכת ב-4.5 מיליארד שקלים. הפעילים, שהתחפשו לדמויותיהן של שר השיכון וראשי הערים הגדולות בנגב, קראו לראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' להצטרף לשרים כמו יעל גרמן, ולחתום על עצומה הקוראת להפנות את המשאבים לחיזוק ופיתוח התשתיות בערי הנגב הקיימות, ובראשם- ערד, באר שבע, דימונה, כסייפה וחורה. לטענת המפגינים, הקמת ישובים חדשים ואליטיסטיים המיועדים לכ-250 משפחות בלבד, מחלישה את הערים, מכיוון שהיא גורמת לנדידה של אוכלוסייה אמידה לישובים החדשים, כפי שקרה עם הקמת היישובים מיתר, להבים ועומר. עוד הביעו הפעילים דאגה מהתכנית שתחייב בניית מאות קילומטרים של כבישים ותשתיות על חשבון שטחים פתוחים ומסדרונות אקולוגיים, ובנוסף על כך, הם יהפכו ליישובי שינה פרבריים המחייבים תלות ברכב פרטי באין תשתית יעילה של תחבורה ציבורית בנגב.
הופק ע"י: | עלה ב: 15/01/2014

קובי אוחיון, ראש תא "מגמה ירוקה" באוניברסיטת בן גוריון וממובילי המאבק בתוכנית עשרות הישובים:
"כשבן גוריון קרא לכולם להתיישב בנגב ולהפריח את השממה הוא בטוח לא התכוון לתוכניות עשרות הישובים. במקום לפתור את הבעיה מהשורש ולהשקיע בפיתוח התשתיות של הערים הקיימות, מציעים להקים ישובים נוספים שרק יגדילו את הפערים וישאירו את תושבי הנגב מאחור, אנחנו, הסטודנטים שבאו לנגב כדי לקיים את הצוואה של בן גוריון, לא יכולים לשבת מנגד ולא לעשות דבר ומצפים גם מהמתכננים להצטרף אלינו ולא לתת יד לתוכניות שיגדילו את הפערים החברתיים".

מתנגדים נוספים לתכנית מציינים כי חלק מהיישובים המתכוננים יוקמו על כפרים בדואים בלתי-מוכרים הנמצאים שם כבר עשרות שנים והתכנית נועדה לייהוד הנגב. כמו במקרה של היישוב היהודי חירן שהוקם על הריסות הכפר הבדואי הבלתי-מוכר אום אל חיראן.

מפריחים את השממה? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

את השבוע פתחה הממשלה בישיבה חגיגית במדרשת שדה בוקר, לרגל יום בן גוריון. בישיבה החליטה הממשלה על הקמת שני ישובים חדשים. חירן - שיוקם על אדמת הכפר אום אל-חיראן בו מתגוררים 500 בדואים, והעיר כסיף המיועדת לחרדים. תושבי אום אל חיראן תכננו מציאות אחרת לכפר שלהם, למרות שכבר קיבלו צווי פינוי. חלק מהתושבים פנו לבית המשפט העליון שטרם התכנס להכריע בסוגיה, אך הממשלה למרות זאת - כבר החליטה. חשוב להדגיש, אום אל-חיראן יושב על ידי הממשל הצבאי בשנות החמישים, לאחר שפינה את התושבים מאדמותיהם המקוריות. עתה הם נמצאים תחת סכנת פינוי שנייה, לטובת הקמת יישוב קהילתי יהודי חדש. בעת ישיבת הממשלה התקיימה הפגנת מחאה שקטה, במהלכה נעצרו שלושה.
הופק ע"י: | עלה ב: 13/11/2013

  כתבות ווידאו שחבל לפספס