עדכון חדשות |

: קר לכם? בחולות יותר

חברה נכתב על ידי

בסוף השבוע האחרון ירדה הטמפרטורה בנגב ל-2- מעלות. כ-2,300 שוהי מתקן חולות נותרו ללא אמצעי חימום ואף אמצעי החימום שהביאו לעצמם נלקחו מהם. בקשת ארגונים לסייע באמצעי חימום נענתה אף היא בשלילה על ידי השב"ס בטענה שיהיו שריפות. ארגוני זכויות אדם הגישו עתירה: "חרף הקור המצמית שירות בתי הסוהר, המופקד על הפעלת 'חולות', אינו מספק ואינו מתקין בחדרי המגורים אמצעי חימום חשמליים מזגנים, תנורי חימום, רדיאטורים, מפזרי חום וכו' – ואף אינו מאפשר לשוהים להכניס אמצעי חימום חשמליים לחדריהם ולהשתמש בהם."

palit

לדברי ג'ק מאווי, מבקש מקלט מדרפור, אשר כלוא בחולות, המצב קשה מאוד, החדרים עשויים מתכת ורוח המדבר שמגיעה מקפיאה את החדרים. לא לכולם יש שמיכות ובגדים מספקים. לגבי אמצעי חימום, הוא מוסיף "כל מה שחשמלי זה אסור, אני לא יודע למה. אין כל סכנה בתנורי חימום, לשוטרים יש בכל חדר. אתמול בערב הביאו שקיות חימום קטנות, 3 לכל חדר, אבל בכל חדר ישנם 10 מבקשי מקלט, והשקיות לא מספיקות לחמם שום דבר, זה שקיות כאלו כמו בצבא, אין טעם אפילו לפתוח אותם. נראה לי סתם מנסים להעניש אותנו, לנסות לגרום לנו לעזוב את ישראל. אבל אין לנו לאן ללכת"

handwarmers

שקיות החימום שחולקו. צילום: ג'ק מאווי

המצב המזוויע לא יצר הד רב, אולם בכל זאת, כ-100 אישה ואיש יצאו אתמול (10.11.2015) להפגין ליד דיזנגוף סנטר וארגוני זכויות אדם הגישו עתירה לבג"ץ. המפגינים קראו נגד כליאתם של מבקשי המקלט ועמדו עם שלטים שעליהם כתוב "לסגור עכשיו את חולות-לדאוג לרווחת הפליטים", "בחורף 0 מעלות צריך לסגור מתקן חולות", "קר לכם? קר יותר בחולות", "ראש הממשלה, הלב שלך קפא", "גם פליטים הם בני אדם" ועוד.

צילום: סוניה חיים

צילום: סוניה חיים

demo

צילום: דפנה טלמון dafnatalmon.com

road block3

צילום: דפנה טלמון dafnatalmon.com

צילום: דפנה טלמון dafnatalmon.com

צילום: דפנה טלמון dafnatalmon.com
road block2

צילום: דפנה טלמון dafnatalmon.com

demopolice

צילום: דפנה טלמון dafnatalmon.com

המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם עתרו היום (11.1.2015) לבג"ץ בדרישה לספק אמצעי חימום חשמליים לחדרי המוחזקים במתקן השהייה "חולות". העותרים ביקשו מבית המשפט לקבוע דיון בהול בעתירה וכן לתת צו ביניים, במסגרתו עד להתקנת אמצעי חימום מספקים המוחזקים לא יחויבו לשהות במתקן בשעות הערב והלילה, ובנוסף יתאפשר להם להכניס למתקן אמצעי חימום משלהם ולהשתמש בהם.

בעתירה נטען בין השאר כי "היעדרם של אמצעי חימום חשמליים בחדרי המוחזקים במתקן אינו תקלה או עניין של היערכות. הוא מדיניות. כלומר, בעיית הקור אינה בעייה שהמשיבים אינם מודעים לה, או נדרשו להיערך לה לפתע וטרם הספיקו לעשות זאת. 'מרכז השהייה חולות' תוכנן לפרטי פרטיו – על הוראות הבינוי, ההקמה והאכלוס הנוגעות לו – בשנת 2011. הוא פועל ומאוכלס מאז חודש דצמבר 2013. אפשר היה להתקין אמצעי חימום בחדרי המגורים בשעת הקמתו או סמוך להפעלתו. בחרו שלא לעשות זאת."

עורך הדיו עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, שהגיש את העתירה בשם הארגונים, התייחס בעתירה גם לתגובת שב"ס בנושא, לפיה אין חלוקת תנורים מחשש לשריפות וכן כי המקומות הציבוריים במתקן מחוממים. "בניגוד לתפישתם של המשיבים", נכתב בעתירה, "המוחזקים ב"חולות" אינם ילדים. הם אנשים בוגרים ועצמאיים. ממש כמו המשרתים במקום, הנהנים מחימום בלי להצית את עצמם, גם המוחזקים יודעים להפעיל מכשירי חימום חשמליים, ויודעים להיזהר בהם. אפילו היה מקום לחשש מהפעלת תנורים, הרי שיש שפע של אמצעי חימום חשמליים שאין חשש שיגרמו לשריפה: מזגנים, רדיאטורים, קונווקטורים, קמינים חשמליים, מפזרי חום, מקריני חום, פטריות חימום ותנורים עם מנגנוני בטיחות המבטיחים את כיבוים, אם הם זזים ממקומם או נופלים. שירות בתי הסוהר לא דאג לאף אחד מהם. עוד יש לציין שהמוחזקים ב"חולות" אינם שוהים כל היום בחדר האוכל ובמועדון, אפילו אלה מחוממים, וממילא מתחמים אלה אינם יכולים להכיל את כולם כל העת ולחממם בכל רגע נתון. יתרה מזו, ובכך העיקר, בעיית הקור העז חריפה במיוחד בלילה – אז המוחזקים אנוסים לשהות בחדריהם, עשרה אנשים בכל חדר."

holot

בעתירה מובא גם תצהירו של טשומה נגה דסטה, מבקש מקלט מאריתריאה שהגיע לישראל בשנת 2008, ומוחזק ב"חולות" מאז פברואר 2014. דסטה מספר כי שב"ס אינו מאפשר למוחזקים להכניס לחדרים אמצעי חימום משלהם. "מעת לעת סוהרים עם קסדות חמושים ברובים עורכים ביקורות בחדרים, ובודקים את הציוד האישי של המוחזקים. אם נמצאים אמצעי חימום חשמליים הם מחרימים אותם." דסטה מעיד עוד, כי בשל הקור בעונה זו של השנה הוא וחבריו נמצאים רוב שעות היממה במיטותיהם בחדרים. השמיכות ששב"ס מספק אינן מחממות די, והמוחזקים לובשים שכבות רבות של בגדים כדי להתחמם. "יש אנשים רבים שנכנסים למיטה עם הבגדים שלבשו בחוץ, משום שאין להם מספיק בגדים ללבוש כדי להתחמם", הוא מציין ומוסיף: "אני ורבים מחבריי ממעטים מאוד להתקלח בתקופה זו. המים אמנם חמים, אבל משום שחדר המקלחת וחדר המגורים אינם מחוממים, בלתי נסבל בקור המקפיא להסיר את הבגדים ולהתלבש לאחר המקלחת." המועדון באגף אמנם מחומם, אבל אינו יכול להכיל את כל 280 המוחזקים באגף. גם חדר האוכל מחומם, ואולם הוא פתוח רק במועדי הארוחות. "רבים מוותרים על ארוחת הבוקר בגלל הקור בדרך מהחדר לחדר האוכל", מציין דסטה. לעומת חדריהם של המוחזקים שאינם מחוממים, "כל החדרים שמשמשים את אנשי שירות בתי הסוהר, משרד הפנים והמרפאה מחוממים. המתקן גדול מאוד", מדגיש דסטה, "ובעוד שאנו, המוחזקים בו, צועדים ברגל ממקום למקום בקור, האנשים שמשרתים בו נוסעים בתוך המתקן במכוניות מחוממות."

beds in holot

חדר בחולות, מנסים להתגונן מפני הקור

עו"ד פלר טוען בעתירה כי החוק קובע ש"במרכז השהייה יסופקו לשוהים תנאי מחיה הולמים", וכי היעדרם של אמצעי חימום חשמליים במזג האוויר השורר במקום חותר תחת החובה הקבועה בחוק ופוגע בכבודם באופן אנוש ואסור. לאור כל זאת, עו"ד פלר מבקש מבית המשפט לקיים דיון בהול, וכן לתת צו ביניים, במסגרתו עד להתקנת אמצעי חימום מספקים המוחזקים לא יחויבו לשהות במתקן בשעות הערב והלילה, ובנוסף יתאפשר להם להכניס למתקן אמצעי חימום משלהם ולהשתמש בהם.

אולם נראה כי לפחות חלק ממבקשי המקלט התייאשו כבר מבג"ץ ומחקיקה. "החוקים שעושים שם בממשלה לא באמת משפיעים כאן. אמרו שיש חינוך ובריאות כאן, אבל זה לא קורה. אין לי תקווה שעכשיו עם הבג"ץ זה יהיה שונה." אומר ג'ק מאווי. הוא מוסיף כי הדבר שבאמת צריך לעשות זה לדון בבקשות של מבקשי המקלט ולהכיר בהם כפליטים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס