ידיעה כתובה |

: ערב סולידריות עם עובדים פלסטינים

חברה נכתב על ידי

היום, ראשון ה- 16.11.14 בשעה 20.30 יתקיים בתל אביב ערב תמיכה בחאתם אבו זיאדה, ראש ועד העובדים של מוסך צרפתי במישור אדומים, בחסות ארגון העובדים מען ו"מקום לשבט". אחרי הפנל יוקרן סרטו הקצר של נדב הראל על על מאבק עובדי צרפתי.

עבדים פלסטינים במעלה אדומים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

כיצד משטרת מעלה אדומים משתפת פעולה עם המעסיקים באזור התעשייה מישור אדומים, כדי להפר את זכויותיהם של העובדים הפלסטינים. במוסך צרפתי הממוקם באזור התעשייה מישור אדומים, מועסקים עשרות פלסטינים, תנאי שכרם של המוסכניקים- 17 ₪ לשעה. לפני שנה התארגנו העובדים דרך ארגון העובדים "מען", אשר מנהל עם בעלי המוסך משא ומתן על הסכם קיבוצי. אחת מדרישותיהם הראשונות הייתה, להעלות את שכרם למינימום. בעל המוסך התנה את העלאת השכר בהחתמת העובדים על ויתור התאגדותם במען וזימן את יו"ר הוועד לשימוע לפני פיטורין. משם קצרה הדרך להכרזת סכסוך עבודה על ידי מען.  |  מאמר של "המקום הכי חם בגיהנום" על טפילת האשמות לאומניות על יו"ר ועד עובדי המוסך.
הופק ע"י: | עלה ב: 03/08/2014

מוסך צרפתי במישור אדומים נהנה מכוח העבודה הפלסטיני הזול והנוח לניצול שמספק הכיבוש הישראלי בגדה המערבית. ביוני 2013 החליטו עובדי מוסך י.צרפתי לשים קץ לתנאי העבודה הפוגעניים והתארגנו בארגון העובדים מען. התארגנות העובדים הצליחה להכניס את הנהלת המוסך למו"מ על הסכם קיבוצי עםתנציגות העובדים בראשות חאתם אבו זיאדה. עם התקדמות המו"מ החל המוסך לראשונה לשלם שכר מינימום לכלל העובדים, ולספק תלושי שכר.
אולם בחסות המלחמה בעזה פתחה ההנהלה בניסיונות בריוניים לפרק את וועד העובדים, וזמנה את חאתם אבו זיאדה, העובד במפעל 17 שנה, לשימוע לקראת פטורין. התגובה היתה שביתה מיידית שבה אף נעצר מנכ"ל מען, אסף אדיב. בעקבות זה גייסה ההנהלה את משטר ההיתרים הצבאיים בגדה לטובתה, והגישה במשטרה תלונה מופרכת כנגד חאתם אבו זיאדה. בעקבות התלונה נשלל אוטומטית אישור הכניסה של חאתם לאזור התעשייה עד למיצויי "החקירה", שתסתיים אי שם בשנת 2015.
ועד העובדים בצרפתי וארגון העובדים מען ממשיכים במאבק להגיע להסכם קיבוצי, להחזיר לעבודה את חאתם אבו זיאדה, ולסיים את תנאי הניצול של העובדים הפלסטינים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס