ידיעה כתובה |

: הריסות ח'ירבת א-טאווייל

מדינה נכתב על ידי

אתמול, 3.11.2014, ביצע המנהל האזרחי הריסות ביישוב הפלסטיני הקטן והעני מאוד, ח'ירבת א-טאווייל סמוך לכפר עקרבא שבבקעת הירדן. לטענת הפלסטינים במקום נהרסו היום בח'ירבה 2 מבני מגורים עתיקים מתקופת העות'מנים (דבר שאיננו שגרתי שכן ההריסות מתמקדות לרוב בבנייה שאחרי 67'), וכן נהרסה תשתית מים כך שהיישוב הקטנטן נותר ללא מקור מים זורמים.

image002

קרדיט צילום: זאכריה סדה מרבנים למען זכויות האדם.

הרקע להריסה הוא אי הכרה של הממשל הצבאי בגדה ביישוב. לפיכך אין ליישוב תוכנית מיתאר שהיא המאפשרת הגשת בקשות לבנייה וקבלת אישורים – כלומר בנייה חוקית בלתי אפשרית בח'ירבה. לפני כחודש דיווח ארגון בצלם כי המינהל האזרחי של צה"ל הרס את תשתית החשמל של היישוב הקטן.

מי יתכנן בשטחי C (לדף הכתבה »)

הריסות מבני מגורים, מבנים חקלאיים ובורות מים, הם דבר שבשגרה כשמדובר באוכלוסייה הפלסטינית בשטחים, אך דיון מעמיק לגבי היעדר האפשרות החוקית של פלסטינים לבנות על אדמתם אינו שכיח. בשנת 71 הופקעו סמכויות התכנון מהפלסטינים והועברו לידי המנהל האזרחי והצבא. מאז, כמעט כל בנייה הופכת ללא חוקית. בחודש אוגוסט הגישו מועצות הכפרים הפלסטינים יחד עם קואליציה של ארגוני זכויות אדם עתירה לבג"צ, בבקשה להשיב לידיהם את ועדות התכנון בשטחי C.
הופק ע"י: | עלה ב: 18/09/2013

ההריסות בח'ירבת א-טוואייל הם חלק ממגמה רחבה של הממשל הצבאי בגדה לחסום כמעט כל פיתוח פלסטיני חדש בשטח C שבשליטה ישראלית ואף במגמה להקשות על חייהם של החקלאים הפלסטינים בשטח C ולהביא לדחיקתם משטח זה. בשנת 71 הופקעו סמכויות התכנון מהפלסטינים והועברו לידי המנהל האזרחי והצבא. ארגון "רבנים למען זכויות האדם" יחד עם קואלציה של ארגונים נוספים ומועצות הכפרים הפלסטינים עתרו לבג"צ על מנת להשיב סמכויות תכנון לכפרים הפלסטינים בשטח C וכך לאפשר להם תכנון ופיתוח עצמאי לטובת התושבים.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס