ידיעה כתובה |

: עתירה לבג"ץ לשחרור מבקשי המקלט מ"חולות"

חברה נכתב על ידי

"המוקד לפליטים ולמהגרים" הגיש ביום חמישי (23.10.14) עתירה לבג"ץ, בדרישה לשחרר ממתקן "חולות" 138 מבקשי המקלט אשר שוהים במתקני הכליאה כבר למעלה משנתיים. בעתירה מובהרים הפגמים המנהליים שנפלו בהחזקתם וכן העובדה שהם היו אמורים להשתחרר כבר לאחר השינוי הקודם בחוק, בספטמבר 2013.

קבוצה זו, נכנסה לישראל בקיץ 2012. אותם מבקשי מקלט נכלאו בכלא "סהרונים" מכוח החוק דאז שאיפשר כליאה עד שלוש שנים. אולם, על אף פסיקת הבג"ץ בספטמבר 2013, שהורה על שחרור של כל הכלואים תוך שלושה חודשים, כ-500 בני אדם לא שוחררו, אלא הועברו מ"סהרונים" ישירות למתקן חולות, שבדיוק נפתח בדצמבר 2013. חברי הקבוצה הזו השתתפו בצעדת המחאה לירושלים בחודש דצמבר 2013, ולאחר מכן פתחו בשביתת רעב כהזדהות עם השביתה וההפגנות שקיימו מבקשי המקלט בתל אביב בחודש ינואר. במהלך הזמן, נותרו פחות מ-200 בני אדם ששוהים עדיין במתקן "חולות", אשר נפסל על-ידי בג"ץ בפסיקתו האחרונה. חברי הקבוצה הגישו בקשות מקלט בסיוע "המוקד לפליטים ולמהגרים" כבר לפני כשנתיים, אלא שהבקשות של אזרחי סודן עדיין לא הוכרעו. לדברי עורכי הדין העותרים, אסף וייצן וכרמל פומרנץ "לא ייתכן שבית המשפט פוסל חוק אחר חוק והעותרים עדיין כלואים".

מתוך הפגנה בפברואר 2014

עורכי הדין וייצן ופומרנץ מציינים: " החזקתם של מבקשי מקלט אלו חרגה כבר פעמיים מגבולות המותר שהותוו על ידי בית המשפט. ראשית הוחזקו הרבה מעל לשנה במתקן משמורת, פרק זמן שנקבע שהינו בלתי מידתי, ולאחר מכן הוחזקו כשנה במתקן "שהייה" שמאפיינו קרובים ביותר לכלא. יהא אשר יהא ההסדר החדש שתגבש המדינה, הפגיעה בחירות שנגרמה למבקשי המקלט האלו עד כה חמורה ביותר ואין כל אפשרות חוקתית וחוקית להוסיף ולהחזיקם בכל סוג שהוא של מתקן".

מעבר לפגמים המנהליים והחוקתיים שמצדיקים את שחרורם של אותם מבקשי מקלט, בעתירה מוזכרים גם הליכים משפטיים פרטניים שננקטו עבור שלושה מתוך הקבוצה – אשר בעקבותיהם שניים מהם שוחררו ממתקן "חולות" (העותר השלישי התייאש ועזב את הארץ בעיצומו של ההליך המשפטי). עורכי הדין מדגישים כי עקב הנסיבות הזהות, היה על ההכרעות באותם מקריים להוביל לשחרורם של כלל העותרים. בעתירה מובהר עוד כי מאחר ואין לקבוצה זו את האמצעים לשכירת עורך דין, ואין אף גוף רשמי המעניק להם סיוע משפטי – אין להם ברירה זולת פנייה משותפת לעליון ולכן אם בית המשפט העליון לא יתייחס לפנייה זו במתכונתה הנוכחית, משמעות הדבר תהיה הותרתם של רבים בתנאים דמויי כליאה לתקופה לא ידועה נוספת.

לעתירה המלאה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס