ידיעה כתובה |

: התנהלות לא תקנית של ביטוח לאומי במזרח י-ם

חברה נכתב על ידי

דו"ח חדש של ארגון העובדים מען חושף: כיצד התנהלות לא תקנית של המוסד לביטוח לאומי ושירות התעסוקה במזרח ירושלים גורמת להעמקת העוני. בשרות המדיניות הממשלתית הדוחקת את התושבים הפלסטינים מעבר לגדר ההפרדה.

77% (238,800 תושבים) מכלל התושבים במזרח ירושלים, נמצאים מתחת לקו העוני, מתוכם 119,100 ילדים. רק 3,000 משפחות (5.75%) מקבלות קצבת הבטחת הכנסה. בנוסף – עניי מזרח ירושלים מרוויחים רק 50% מעניי ישראל. בסמוך להשלמת גדר ההפרדה בירושלים (2006) זינקה תחולת העוני במזרח ירושלים ביותר מ-10%.

מחנה פליטים שועפט 2014 (צילום: ארגון העובדים מען)

מחנה פליטים שועפט 2014
(צילום: ארגון העובדים מען)

על פי דו"ח חדש של ארגון העובדים מען, מצב העוני הקיצוני הזה נובע ממדיניות דמוגרפית ממשלתית לצמצום מספר הפלסטינים במזרח ירושלים. תוצאתה היא דחיקת התושבים הפלסטינים העניים משכונות מזרח ירושלים אל השכונות שנותרו מחוץ לגדר ועל אף  מצויות בשטח המוניציפאלי של ירושלים, העירייה מסרבת לספק להן שירותים עירוניים בסיסיים בהם שירותי חירום, סניטציה, רווחה, וטיפול בתשתיות המים והחשמל, וזאת בתירוצים שונים, בהם הקושי לעבור את גדר ההפרדה. מציאות זו מביאה למשברים קטסטרופליים כמו משבר המים המתמשך, אחוזי פשיעה גבוהים שלא מטופלים ובנייה מסוכנת ללא פיקוח.

כנס על ירושלים המזרחית לקראת יום ירושלים:

יום ירושלים המערבית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

יום ירושלים מציין יותר מכל את הקונפליקט בתוך החברה הישראלית בנושא חלוקת העיר. דוח האגודה לזכויות האזרח מפנה זרקור אל ההפקרה המוחלטת של השכונות שמעבר לחומת ההפרדה: 75 אחוז מתושבי ירושלים המזרחית חיים מתחת לקו העוני. כ-35 אחוזים מהשטח המתוכנן בשכונות הפלסטיניות מוגדר כשטח נוף פתוח, שאסור לבנות עליו ובכל השכונות יש מחסור אדיר במבנים ציבוריים. "עיר עמים" התייחסה ליום ירושלים בכנס שהתקיים השבוע.
הופק ע"י: | עלה ב: 28/05/2014

הדו"ח חושף שהמוסד לביטוח לאומי ושירות התעסוקה לא רק מנהלות לשכות נפרדות לתושבי העיר המזרחית והמערבית, אלא שלשכות העיר המזרחית פועלות על פי נהלים שונים מאלה הנהוגים בלשכות ברחבי הארץ בכלל, ובירושלים המערבית בפרט. בין הנהלים הנפוצים: אי קליטת מסמכים, סירוב של המוסד לביטוח לאומי לספק אישור על קבלת מסמכים כפי שהוא מחוייב. הכשלת תביעה ויחס פוגעני למבוטחים במוסד לביטוח לאומי, וסירוב לקלוט את התובעים בשירות התעסוקה בטרם הגישו תביעה לביטוח לאומי, זאת בניגוד לחובה שלהם לקבל את התובעים.

בנוסף מצויין בדו"ח כי תלונות רבות הגיעו על הפניה לעבודות פקטיביות, מדובר במקרים בהם דורש העבודה מופנה למעסיקים – פעמים רבות חברות כח אדם – ומגלה שאין כלל עבודה להציע וכי כלל לא ביקש עובדים משירות התעסוקה.

התוצאה הישירה של התנהלות מוסדות אלו במזרח ירושלים, המנוגדת לנהלים, היא הכשלת התביעות המוגשות, ותחושה של התושבים הפלסטינים שאין טעם לפנות למוסדות אלה, שכן התביעות נידונו מראש לכישלון. תחושה זו קיבלה אישוש מנציג לשכת שירות התעסוקה שמסר לעובד מען, כי 100%  מהעררים שהוגשו על ידי דורשי עבודה בשנת  2013 – נדחו על ידי ועדות הערר.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס