ידיעה כתובה |

: עתירה לבג"ץ: לבטל את השעיית ח"כ זועבי

חברה נכתב על ידי

בשבוע שעבר (7/10/2014) הוגשה עתירה לבג"ץ מטעם חנין זועבי, יחד עם האגודה לזכויות האזרח ועדאלה, בדרישה לבטל את השעיית ח"כ זועבי מדיוני הכנסת למשך שישה חודשים: ההשעיה היא פגיעה בחופש הביטוי הפוליטי של ח"כ זועבי, ונעשתה בחוסר סמכות.

בעתירה מצויין כי החלטת ועדת האתיקה של הכנסת להרחיק את ח"כ זועבי מדיוני ועדות הכנסת והמליאה למשך חצי שנה (עד לסוף ינואר 2015) בעקבות התבטאויותיה, התקבלה בחוסר סמכות, היות שמדובר בהתבטאות שהיא חלק מחופש הביטוי הפוליטי ואינה מוגדרת כעבירה אתית.

בעתירה מצוין, כי העילה להרחקת ח"כ זועבי מדיוני הכנסת הם דברים שאמרה בראיון ברדיו, בעקבות חטיפתם (טרם היוודע דבר הרצח) של הנערים גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל:
"תראה […] זה מוזר שאנשים שנמצאים תחת כיבוש וחיים חיים לא נורמליים ושחיים במציאות שבה ישראל חוטפת כל יום עצירים, זה מוזר לך שהם חוטפים […] הם לא טרוריסטים. גם אם אני לא מסכימה איתם, הם אנשים שלא רואים שום פתח, שום פתח… הם אנשים שלא רואים שום פתח לשנות את המציאות שלהם, והם נאלצים להשתמש באמצעים האלה. עד שישראל תתפכח קצת עד שהאזרחים של ישראל, החברה בישראל, תתפכח קצת, ותראה את הסבל, תרגיש את הסבל של האחר."

המשפט "הם לא טרוריסטים" גרר מספר רב של תגובות בקרב הציבור. בהמשך, ח"כ זועבי התבטאה מספר פעמים, בתקשורת העברית והערבית, והצהירה כי היא מתנגדת לפגיעה באוכלוסייה אזרחית. לדבריה, המשפט "הם לא טרוריסטים" נבע מעמדתה העקרונית, שלא להשתמש במונח "טרור" בתקשורת העברית, כיון שלהשקפתה, מונח זה משמש להצגה חד צדדית של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, באופן שממצב את הצד הישראלי כקרבן היחיד. היועץ המשפטי לממשלה קבע כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית בחשד להסתה, בין השאר לאור העובדה שזועבי עצמה הסתייגה ממעשה החטיפה.

בעתירה מצוין, כי החלטת ועדת האתיקה נגד ח"כ זועבי היא הסנקציה החריפה ביותר שננקטה אי פעם על ידי ועדת האתיקה של הכנסת בגין התבטאות כלשהי, והיא הפעם הראשונה שבה נענש ח"כ בגין התבטאות שאיננה איומים, הסתה, ניבול פה, השמצה, השפלה, הכפשה או ביזוי.

בדיקה של החלטות ועדת האתיקה של הכנסת מעלה, כי הועדה נמנעה עד כה מענישה בגין התבטאויות חמורות רבות של ח"כים, חלקן נגד זועבי עצמה. למשל, התבטאות של ח"כ אלי אפללו שכינה את ח"כ זועבי "בוגדת" ו"רוצחת", ושל ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' שכינתה אותה "טרוריסטית ו"מחבלת", ועוד. מלבד ענישת ח"כ זועבי, העונש הכי חריף שהטילה ועדת האתיקה על ח"כ בשל התבטאות היה הרחקה מהכנסת ומהוועדות ליום אחד בלבד – החלטה נגד ח"כ אריה אלדד שהתבטא נגד ממשלת שרון-אולמרט באומרו "מי שהוציא שטח ריבוני ממדינת ישראל, דינו מיתה", התבטאות שלהערכת הוועדה היתה עלולה להוביל לאלימות ולליבוי היצרים.

ח"כ חנין זועבי אמרה כי "החלטת וועדת האתיקה היא אות קין במצחה של הוועדה ושל הכנסת כולה. לא אני עומדת למבחן כאן, אלא הכנסת שקיבלה החלטה אנטי דמוקרטית, שרירותית ונקמנית, ומערכת המשפט צריכה להחליט אם להשאיר או להסיר אות קין זה." זועבי הוסיפה: "ההחלטה להרחיק אותי מדיוני הכנסת היא ביטוי של טירניות של הרוב, וחלק מגל אנטי דמוקרטי עכור שכולל על מתקפה על המערכת המשפטית והסתה פרועה נגד ערבים ונגד ההנהגה הערבית בישראל. אפילו בדמוקרטיה מינימליסטית אין למי שלא בחר בישום זכות פוליטית לשלול ממני את זכות הייצוג, כאשר היועץ המשפטי עצמו קבע שאין פה עבירה על החוק. הוועדה עשתה צחוק מכלל יסוד של פרלמנטריזם, שכן הפרלמנט אינו אמור לשרת את הרוב הכוחני, אלא את כלל האזרחים. חברי הכנסת אינם שופטים, ואין להם סמכות להעניש ח"כ בשל דעותיו,ולכן עתרתי לבית המשפט."

ח"כ זועבי פנתה בנידון להתאחדות הפרלמנטים העולמית, שגילתה התעניינות רבה ושלחה מכתבים וביקשה, וגם קיבלה, הבהרות ופרטים, וצפוי שהיא תנקוט צעדים ושוקלת אפשרות להזמין את ח"כ זועבי להעיד בפניה. זועבי החלה במקביל במסע לגיוס גופים בינלאומיים נגד החלטת ההרחקה.

צפו בהרצאה של ח"כ זועבי מול פעילים ביפו, לאחר החלטת ועדת האתיקה להרחיקה:

חנין זועבי על גבולות הדמוקרטיה הישראלית (לדף הכתבה »)

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד), צפויה להיחקר הבוקר (11-8-2014), בתחנת המשטרה בלוד בחשד להסתה, זאת לאחר שוועדת האתיקה של הכנסת השעתה אותה למשך חצי שנה מהשתתפות בדיוני ועדות הכנסת, בשל התבטאותה בנוגע לחטיפת נערי הישיבה וקריאותיה למאבק עממי בלתי אלים. ערב קודם (10/8/2014), נפגשה ח"כ חנין זועבי עם פעילים יהודים וערבים ביפו, לדיון תחת הכותרת: גבולות חופש הביטוי ב"דמוקרטיה" הישראלית. הנה עיקרי הדברים.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/08/2014

ניתן גם להאזין לתוכן של כתבה זו (מצב פודקסט) :

  כתבות ווידאו שחבל לפספס