תמלול הכתבה: עובדי קבלן בסנטר

מגישה: השבוע, בשבעה באוקטובר, צוין היום הבינלאומי להעסקה הוגנת, שמטרתו העלאת מודעות להעסקה הוגנת של עובדים. בארץ, העסקה קבלנית, המונעת מעובדים ביטחון תעסוקתי ותנאים סוציאליים נאותים, היא עדיין מכת מדינה. השבוע, בדיזינגוף סנטר, ניתנה לאותם עובדים במה בתערוכת צילומים פרי יצירתו של דן חיימוביץ, שאורגנה ע"י הקואליציה להעסקה ישירה.
התערוכה מבקשת להציג את פניהם וסיפוריהם של עובדי קבלן מענפי המשק השונים.

אורנה עמוס: הרעיון מאחורי התערוכה, הוא בעצם רעיון לחבר את כל עובדי הקבלן למאבק משותף. אנחנו עושים את זה באמצעי של תערוכה, אבל הרעיון הוא לעשות חיבור בין עובדי הקבלן למאבק משותף.

רבקה ויטנברג: קבלן נתן לי משכורת בכל 15 לחודש במקום עד ה-9, במזומן, ללא תלוש שכר. זאת אומרת ללא תנאים סוציאליים. בלי ביטוח לאומי, בלי פנסיה, ובאחד החודשים אפילו בלי נסיעות. נאלצתי לתבוע את הקבלן.

אורנה עמוס: הארגונים שעברו בזמן האחרון להעסקה ישירה זה למשל עיריית קריית גת שהחזירו העסקה ישירה את עובדות הניקיון, למשל סמינר הקיבוצים שהחזיר העסקה ישירה את עובדות הניקיון והשמירה, ואנחנו רואים למשל את הקופאיות ברכבת שהוחזרו להעסקה ישירה. עובדי רשות העתיקות שהוחזרו להעסקה ישירה.

מגישה: הבחירה בדיזינגוף סנטר כמקום שמארח את התערוכה "שקופים", אינה מקרית והיא נעשתה מכיוון שהנהלת המקום קיבלה החלטה להעסיק את כלל העובדים באופן ישיר.

אלון פילץ: בסך הכל קלטנו סדר גודל של 80-90 עובדים, לעובדים האלה בעיקרון יש מנהלים והמנהלים האלה באמת אחראיים אליהם באופן ישיר, זה אומר שאם יש להם בעיה מישהו יכול להענות אליה, זה אומר שאם למעסיק יש איתם בעיה הוא לא רואה אותם כחפץ, הוא רואה אותם כאנשים שהוא צריך להסתדר איתם, לשכנע אותם, לאכוף עליהם. המצב הקודם הוא בעצם מצב שאף אחד לא אחראי על אף אחד, החברה נותנת לו התראה ,בפעם השנייה שאני עושה את זה יכול להיות שבן אדם ה מאבד את המקום עבודה שלו, עובד שלי ככל הנראה זה לא עובד כל כך בקלות. . אתה מרגיש אחראי והוא אחראי כלפייך.

סוף תמלול הכתבה: עובדי קבלן בסנטר

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס