ידיעה כתובה |

: ערעור על גירוש תושבי ח'אלת מכחול

מדינה נכתב על ידי

ביום רביעי, 1.10.14 בשעה 09:00 יתקיים בבית המשפט העליון בירושלים ערעורם של תושבי הכפר ח'אלת מכחול מצפון בקעת הירדן נגד גירושם מכפרם. 

תושבי הכפר יגיעו לבית המשפט להשתתף בדיון החשוב לגורלם. אנו קוראים לפעילות ולפעילים להצטרף אל התושבים בהזדהות עם מאבקם נגד הגירוש ובזכותם להתגורר על אדמתם.

ח'אלת מכחול (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הכפר מכחול, המונה כ-120 נפשות ונמצא בצפון הבקעה נהרס לחלוטין לפני שלושה שבועות ע"י המנהל האזרחי. ניסיונות של הצלב האדום וארגונים הומניטריים להכניס ציוד ואהלים נבלמו על ידי הצבא, תוך שימוש ברימוני הלם. הנושא לא זכה לתשומת לב התקשורת עד לתקרית בין חיילי צה"ל לדיפלומטית צרפתייה, שהגיעה בשיירת סיוע לכפר. למרות ההריסה, תושבי הכפר מסרבים להתפנות מהמקום, וממשיכים במאבקם.
הופק ע"י: | עלה ב: 09/10/2013

ב-16.9.13 עלו הדחפורים על הכפר ח'אלת מכחול שבבקעת הירדן והרסו אותו כליל. בכפר התגוררו 10 משפחות גדולות, כ-120 איש וכולם נותרו ללא קורת גג בשמש הקופחת. כמו כן מעל 1000 כבשים נותרו ללא מחסה ורבים מהם (בעיקר הטלאים שרק נולדו) מתו באין מחסה. אם לא די בכך, מנע הצבא מאירגונים הומניטאריים כמו הצלב האדום מלהגיש עזרה הומניטארית ראשונית, החרים משאיות והרס כל בד לצל שבנו. כעבור שלושה ימים התרחשה התקרית הדיפלומטית המתוקשרת בה קונסולית תרבות מצרפת ליוותה ציוד הומניטארי ובאלימות הועפה מהמשאית. כאשר היא הגיבה באגרוף לחייל שזרק אותה בכוח על הארץ, וממשלת ישראל דרשה לגרשה מהארץ.

לאחר מכן התגייסו פעילים לפעולת התרמה ועזרה בבניית מחסות צל, אלא שהצבא הרס מייד כל טיפת צל שבנו בני הכפר. עורך דינם של תושבי הכפר הגיש עתירה ובית המשפט פסק ב-24.9.2013 שעל צה"ל להפסיק להרוס את בתיהם. נחישותם של התושבים ובעזרת קבוצות מתנדבים ישראלים נרכשו יריעות והוקמו סככות חדשות למגורי אדם ומחסות לצאן. התגובה המהירה והנחושה הביאו לחזרתם של התושבים שגורשו.

הכפר ח'אלת מכחול, כפר של רועי צאן, יושב על ידי פלסטינים לפני 1948. לאחר הכיבוש ב-1967, הצבא הרס את הכפר על בתי האבן שבו ללא שום עילה. מאז, התושבים מתגוררים במבנים ארעיים-פחונים ואוהלים. על פי הסכמי אוסלו הכפר ח'אלת מכחול, כמו רוב שטחה של בקעת הירדן הפלסטינית, הוגדר כשטח C. מזה שנים ישראל מנהלת מדיניות של דחיקת רגלים וטיהור אתני משטחים אלו. באמצעות העברת אוכלוסיות לשטחים הכבושים, הפקעת אדמות, השתלטות על משאבי טבע, (כגון מים ומחצבים), הריסת בתים מניעת מים, הגבלת תנועה, מערכת חוקים נפרדת ועוד אין ספור התנכלויות. בקעת הירדן ודרום הר חברון הן דוגמאות בולטות למדיניות זו.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס