תמלול הכתבה: ח'אלת מכחול

מגישה: ולאנשים שקופים נוספים. הכפר מכחול, המונה כ-120 נפשות ונמצא בצפון הבקעה נהרס לחלוטין לפני שלושה שבועות ע"י המנהל האזרחי. ניסיונות של הצלב האדום וארגונים הומניטריים להכניס ציוד ואהלים נבלמו על ידי הצבא, תוך שימוש ברימוני הלם. הנושא לא זכה לתשומת לב התקשורת עד לתקרית בין חיילי צה"ל לדיפלומטית צרפתייה, שהגיעה בשיירת סיוע לכפר. למרות ההריסה, תושבי הכפר מסרבים להתפנות מהמקום, וממשיכים במאבקם.

בורהאן בישראת: בשש עשרה לספטמבר פלש הצבא לחירבת מכחול בשעה בזמן שאנחנו והילדים ישנו בבטחה. וכוח של הצבא הרס את כל הבתים לחלוטין. כמו גל צונאמי.

נעמל בושראת יוסוף: זה בנוסף לאלימות וההשפלה שעברנו הבן שלי השפילו אותו, והיה איש זקן שזרקו אותו מעל הגג של האוטו ופגעו בו .

יוסוף בשראת: יבוא גשם.. הכבשים יצטרכו להמליט, לא יודע מה נעשה?

תאפיק ג'אברין: וביקשנו צו שימנע מהצבא להרוס את המבנים שאנשים מתכוונים לבנות, כי כל אוהל שהיה נבנה לאחר שישה עשרה לספטמבר על ידי התושבים מיד בא הצבא והרס אותו ואמר לתושבים שאסור להם לבנות אפילו אוהל אחד ועליהם להתפנות מהמקום. ובית המשפט העליון נתן לנו צו שאוסר על הצבא לגרש את התושבים מח'אלת מכחול הוא אוסר עליהם גם כן, להרוס את המבנים. למרות שמדובר כאן בשטח פרטי בבעלות פרטית פלסטינית, שיש להם נסחי טאבו מזמן הירדן ואפילו מזמן הבריטים ואין מחלוקת על זה. לפני מספר ימים אפילו הגיעו לכאן כארבעים חיילים בשעה שתיים וחצי בבוקר, הרסו שלושה אוהלים ושרפו אחד מהאוהלים עם חבילות חציר, ואנחנו חשבנו שזה מעשה ברברי מעשה ברברי מעשה ונדליזים. אם התושבים, תושבי מכחול, לא היו עדים במו עיניהם למראה החיילים כשהם שורפים את האוהל וחבילות החציר היינו חושדים בתג מחיר.

מגישה: רוב הציבור כלל לא יודע שאזור הבקעה וצפון ים המלח הוא בכלל שטח כבוש. 85% ממנו אסורים לכניסת פלסטינים, וגם בשטח הנותר, אין להם אפשרות לבנות באופן חוקי, מכיוון שהמנהל האזרחי מסרב להכין תכניות מתאר. על פי נתוני בצלם, בשבע השנים האחרונות הרס המנהל לפחות 315 מבני מגורים בבקעה, 1,577 פלסטינים נשארו ללא קורת גג. ביום שישי הקרוב יתקיים ביקור תמיכה והזדהות בכפר, הסעות תצאנה מת"א ומירושלים.

סוף תמלול הכתבה: ח'אלת מכחול
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס