ידיעה כתובה |

: אמנסטי: ראיות להתקפה מכוונת על אנשי רפואה

מדינה נכתב על ידי

לפי הודעה שמסר ארגון אמנסטי אינטרנשיונל נדרשת חקירה מיידית בנוגע לראיות מצטברות לפיהן צה"ל פתח בהתקפות מכוונות, ככל הנראה, נגד בתי חולים ואנשי רפואה בעזה, שהביאו למותם של שישה חובשים, כך על פי עם עדויות שאסף הארגון מרופאים, אחיות, ואנשי צוותי אמבולנסים שעובדים באזור.

"התיאורים המצמררים, שנמסרו על ידי נהגי אמבולנסים וחובשים אחרים, של המצב הבלתי אפשרי לחלוטין שבו הם צריכים לעבוד, עם פצצות וכדורים שהורגים או פוצעים את עמיתיהם כשהם מנסים להציל חיים, מציירים מציאות עגומה של החיים בעזה", אמר פיליפ לותר, מנהל מחלקת המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.

מספר צוותים רפואיים אף היו מנועים לחלוטין מלהגיע לאזורים קריטיים, והשאירו מאות אזרחים פצועים ללא גישה לעזרה מצילת-חיים ומשפחות שלמות ללא סיוע בטיפול בגופות יקיריהם.

ראיון שערכנו עם נציג ארגון הבריאות העולמי בעזה, על מצב השירותי הבריאות.

שירותי הבריאות בעזה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בזמן מבצע צוק איתן, 14.7.2014, דיברנו עם מחמוד דאהר נציג ארגון הבריאות העולמי בעזה, על מצב השירותי הבריאות ברצועה בעת ההפצצות המלחמה. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו וכתבות נוספות בנושא מבצע "צוק איתן"
הופק ע"י: | עלה ב: 15/07/2014

"היינו בדרכנו חזרה לבית החולים נאצר, נסענו עם אורות וסירנות כמו תמיד. האמבולנס היה מסומן בבירור ככזה. הרופא, האחות ואני לבשנו כולנו מדים רפואיים". סיפר לאמנסטי, מוחמד אבו ג'ומיזה נהג אמבולנס שהתחרש חלקית לאחר שסבל מפגיעות ראש במהלך התקפה שהתרחשה בעת שהעביר פצועים באמבולנס שלו בחאן יונס ב-24 ביולי, "כשהגענו לאוניברסיטה האסלאמית, שמעתי פיצוץ ממש לידנו והחלונות הקדמיים והאחוריים של המכונית נפלו החוצה. כשהסתובבתי, טיל נוסף פגע לידנו, ולאחר מכן טיל שלישי. כאשר הטיל הרביעי פגע, איבדתי את השליטה והתרסקנו, אז יצאנו מהמכונית ומצאנו מחסה בבניין. אחר כך היו שני טילים נוספים שנורו ומספר אנשים נפצעו".

ד"ר בשאר מוראד, מנהל מערך החירום והאמבולנסים של הסהר האדום הפלסטיני, אמר כי מאז תחילת העימות לפחות שני אנשי צוות של אמבולנסים של הסהר האדום הפלסטיני נהרגו, לפחות 35 נפצעו ו-17 כלי רכב הוצאו משימוש לאחר התקפות על ידי הצבא הישראלי.

איש צוות אמבולנס, מוחמד אל-עבדאללה, נהרג ב-25 ביולי. הוא היה בקרארה כדי לעזור לאדם שנפצע, כשהוא נורה בירך ובחזה מירי ודימם למוות. מוחמד נסע באמבולנס מסומן בבירור ולבש את מדי הרפואה שלו. עמיתים שניגשו אליו כדי לסייע לו, נורו גם הם אבל לא נפצעו.

עאיד מוסטפא בורעי, איש צוות אמבולנס נוסף, נשרף למוות ב-25 ביולי בבית חאנון לאחר שפגז פגע ברכב המסומן בבירור שבו נסע.

בתי חולים ברחבי רצועת עזה סובלים גם ממחסור בדלק ובחשמל, אספקת מים לקויה, ומחסור בתרופות וציוד רפואי חיוניים. מחסור כזה, שכבר היה נפוץ בשל המצור החמיר בהרבה במהלך הלחימה הנוכחית.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס