ידיעה כתובה |

: אלימות משטרה קשה נגד תושבי ירושלים המזרחית

חברה נכתב על ידי

בעקבות האלימות הקשה מצד משטרה כנגד תושבי ירושלים המזרחית בזמן ההפגנות בעיר בשבועות האחרונים, פנו באגודה לזכויות האזרח הבוקר, 16.7.2014, אל מפכ"ל המשטרה. במכתב, אותו שלח עו"ד יוסף כראם מהאגודה לזכויות האזרח, דווח בין השאר על אלימות פיזית, שימוש בכדורי "ספוג", לכאורה בניגוד לנוהל ותוך גרימת פגיעות קשות, שימוש בלתי סביר בגז מדמיע בתוך שכונות מגורים, התזת "בואש" לעבר בתים וחנויות באופן שמעלה חשש לענישה קולקטיבית, וחבלה ברכוש.

סיקור ההפגנות בשועפט בתחילת החודש (יולי 2014):

סינדרום ירושלים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

ירושלים בערה אתמול, 2.7.2014, - שריפות כילו חלקות יער, חום בלתי נסבל, והפגנות לוהטות ברחובה הראשי של שועפט במזרח העיר, לא רחוק מגדר ההפרדה. בכל מקרה זה נגמר בשלוש תחנות הרכבת הקלה שהושחתו, מספר פצועים מקרב המפגינים ושני צלמי עיתונות שפונו לטיפול רפואי כתוצאה מירי השוטרים. באותה השעה, בכיכר החתולות שבירושלים המערבית, התקיימה הפגנה גדולה נגד הקריאות לנקמה המציפות את המרחב הציבורי עקב רצח הנערים, וסלידה מהמניע הלאומני של רצח הנער אבו חדיר, כפי שמסתמן. ראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו
הופק ע"י: | עלה ב: 03/07/2014

במכתב מובאות מספר עדויות על פגיעת "כדורי ספוג" במהלך פיזור הפגנות והפרות סדר. ריבוי הפגיעות בפניהם של תושבים ועיתונאים מעלה חשש לשימוש בנשק זה בניגוד לנוהל המזהיר כי שימוש בנשק זה לעבר פלג הגוף העליון עלול להיות מסוכן.
באחד המקרים, פגע כדור כזה בעינו של תייסיר סנדוקה בן ה- 30, תושב שועפאט אשר עוד לפני כן סבל מליקוי ראיה בעינו השנייה. כעת, הוא עלול לאבד את מאור עיניו לחלוטין.
לפחות שלושה עיתונאים נפגעו אף הם מנשק זה בשבועיים האחרונים בירושלים – צלמת העיתונות טלי מאייר שנפגעה בפניה, כתב CNN בן וודמן שנפגע בראשו וכתבת סוכנות הידיעות WAFA כריסטין רינאווי, שנפגעה בפלג גופה העליון.

לדברי עו"ד יוסף כראם מהאגודה לזכויות האזרח: "הפחד מפני נקמנות המשטרה, מביא לכך שרבים מהתושבים אינם מתכוונים להגיש תלונה למח"ש, ולכן יש חשיבות רבה אף יותר למעורבות אקטיבית של המשטרה, במטרה לעקור תופעות אלה מן השורש."

  כתבות ווידאו שחבל לפספס