ידיעה כתובה |

: התקפת בתי פעילים ברצועה נגד החוק הבינלאומי

מדינה נכתב על ידי

מאז תחילת מבצע "צוק איתן" דווח בהודעות דובר צה"ל ובאמצעי התקשורת על התקפות מכוונות שמבצע הצבא על בתיהם של פעילים בכירים בארגונים פלסטיניים חמושים. דובר צה"ל דיווח על תקיפת 11 בתים. בכתבות בתקשורת נמסר כי בכוונת מערכת הביטחון להמשיך ולפגוע בבתיהם של פעילים מרכזיים בחמאס. מפרסומים בתקשורת עולה כי הפצצת הבתים הללו נעשית במסגרת הנוהל המכונה "הקש בגג", שבו משגר הצבא "ירי אזהרה" של טיל קטן על הבית שבכוונתו להפציץ מתוך ציפייה כי בני הבית יתפנו ממנו, ולאחר מכן מפציץ את הבית והורס אותו. בחלק מהמקרים הצבא גם מתקשר לבני המשפחה ומורה להם להתפנות.

בין אם כתוצאה מהפצצת בתים אלו נפגעו אזרחים לא מעורבים ובין אם לאו, בתים אלו אינם מטרות צבאיות לגיטימיות, ותקיפתם מהווה הפרה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי. על אחת כמה וכמה, כאשר כתוצאה מתקיפת בתים אלו, נהרגים אזרחים לא מעורבים.

עד כה תיעד בצלם מקרה אחד שבו, על אף שהופעל נוהל "הקש בגג" נכחו אזרחים בבית בעת שהופצץ, בית משפחת כווארע בח'אן יונס.

ביום הראשון למבצע "צוק איתן", התקשר הצבא בסביבות השעה 13:30 לבית משפחת כווארע, הודיע לבני המשפחה כי הבית יהרס והורה להם להתפנות. מדובר בבית בן שלוש קומות בבעלות אחמד כווארע, שבו שבע דירות השייכות לו ולבניו. אחד הבנים, עודה כווארע, הוא פעיל בזרוע הצבאית של חמאס. בני המשפחה צייתו תחילה להוראה ויצאו מהבית, אך הם ועשרות בני אדם נוספים התקהלו סביבו. בסביבות השעה 14:50 נורה טיל שפגע בדוד השמש שעל גג הבית. כמה דקות לאחר הירי החלו בני המשפחה ושכנים לעלות לגג הבית. בשעה 15:00 נורה על הבית טיל ממטוס אף 16. בשלב זה היו על גג הבית ארבעה בני אדם ואנשים נוספים היו בחדר המדרגות או בחצר הבית, בדרכם לגג. מפגיעת הטיל קרס גג הבית ושמונה בני אדם, שישה מהם ילדים, נהרגו. כמו כן נפצעו 28 בני אדם, עשרה מהם במצב קשה. בין ההרוגים: חוסיין יוסף כווארע, בן 13, באסם סאלם כווארע, בן 10, מוחמד עלי כווארע, בן 13, עבדאללה מוחמד כווארע, בן 12, סיראג' איאד עבד אל-עאל, בן 8, קאסם ג'בר עדוואן כווארע, בן 12, עמאר מוחמד ג'ודה, בן 20, מוחמד איבראהים כווארע, בן 50.

kawars house

בית משפחת כווארע בח'אן יונס שנהרס

הפצצת בתיהם של בכירים בארגונים חמושים מהווה הפרה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, המגדיר באופן מצומצם מה ייחשב למטרה לגיטימית וקובע כי מותר לכוון התקפה רק למטרות שתורמות באופן אפקטיבי לפעולה צבאית ושפגיעה בהן תעניק יתרון צבאי מובהק לצד המתקיף. בתים אלה אינם מטרה לגיטימית והתייחסות אליהם כאילו היו מטרה כזו היא פרשנות בלתי חוקית ומעוותת של מושג זה, המאפשרת פגיעה באזרחים, שדיני הלחימה נועדו להגן עליהם. לטענת קצין בכיר בחיל האוויר הצבא לא הספיק להסיט את הטיל לאחר שהתברר לו שאזרחים נכנסים לתוך הבית.

בנוסף הגיע לבצלם מידע ראשוני על בית שהופצץ בבית חאנון במסגרת התנקשות. מתחקיר ראשוני של בצלם עולה כי בביום הראשון של המבצע "צוק איתן", בסביבות השעה 23:40 הופצץ בית משפחתו של חאפז חמד, פעיל בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. מהתחקיר עולה כי איש מיושבי הבית לא קיבל אזהרה מהצבא וכי הבית הופצץ שניות ספורות לאחר שבני המשפחה פרשו לישון. בהפצצה נהרגו שישה בני אדם, בהם נערה בת 16. בהודעת דובר צה"ל שפורסמה יום למחרת, נאמר: "פעילות משותפת של צה"ל ושירות הביטחון הכללי סוכל פעיל הטרור חאפז חאמד, יליד 77',  אשר כיהן כמפקד בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי והיה אחראי על ירי רקטות לעבר שדרות בסבב הירי האחרון". מהתחקיר הראשוני של בצלם עולה גם כי איש מבני הבית לא קיבל התרעה. נסיבות אלה מצביעות על כך כי ההתקפה הייתה לא מידתית ומעוררות חשד כבד כי אירוע זה מהווה הפרה חמורה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי.
אז מה מותר ואסור לעשות במלחמה? צפו בסרטון "דיני מלחמה" שהפקנו כבר בשנת 2008:

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. דג 10 ביולי, 2014  בשעה 13:21

    מעניין מה אסד עושה לפני שהוא מפציץ או מה עושה דעאש או חמא"ס לפני שהם יורים אנחנו נלחמים מול ארגוני טרור שיורים על חפים מפשע תתעוררו מהשינה שלכם צה"ל פועל בצורה אחראית מעבר למה שנדרש ומודיע למבוקש (פעיל החמא"ס שיורה על חפים מפשע טילים) שהוא הולך לפגוע בבית על מנת שלא יפגע… איזה צבא מתנהג בצורה כזאת ? כל הכבוד לצה"ל ואתם עוכרי ישראל תעברו לסוריה או לעיראק ותראו מה קורה לעמים שאין להם כח לפעול מול ארגוני הטרור

  כתבות ווידאו שחבל לפספס