ידיעה כתובה |

: אמנסטי: לשחרר את הנערים החטופים

מדינה נכתב על ידי

הארגון אמנסטי אינטרנשיונל הוציא הודעה בה הוא קורא לשחרורם המיידי וללא תנאי של שלושת הנערים הישראלים שנחטפו בגדה המערבית הכבושה בערב ה-12 ביוני 2014. בנוסף, קורא לרשויות הישראליות לחדול מכל הצעדים המגיעים לכדי ענישה קולקטיבית, שהוטלו על האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית ובמקומות אחרים מאז החטיפה.
אמנסטי אינטרנשיונל גינה שוב ושוב את הקמתן של התנחלויות ישראליות בשטחים הפלסטינים הכבושים, כהפרות של אמנת ג'נבה הרביעית. עם זאת, מעמדן הלא-חוקי של ההתנחלויות הישראליות אינו משפיע על מעמדם האזרחי של מי שחיים, עובדים או לומדים בהן, שיאבדו את מעמדם המוגן. חטיפתם של אזרחים ולקיחת בני ערובה, בין אם על ידי כוחות המדינה ובין אם על ידי ארגונים חמושים לא-מדיניים, אסורה בכל עת על פי המשפט ההומניטארי הבינלאומי.
אמנסטי קרא עוד למחזיקים בנערים החטופים לשחררם לאלתר וללא תנאי. עד לשחרורם, הם חייבים להתייחס אליהם בצורה אנושית ולהבטיח כי לא יעברו התעללות בכל דרך שהיא, יוכלו ליצור קשר עם בני משפחותיהם, ותהיה להם גישה לכל טיפול רפואי לו הם זקוקים. הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) קרא גם הוא למתן יחס אנושי לחטופים ולשחרורם המיידי וללא תנאי והציע לפעול כמתווך ניטראלי.

לעומת זאת הוסיף הארגון בהודעה, כי מעצרם של אנשים בהקשר לחטיפה האחרונה, אך ורק על בסיס השתייכותם לכאורה לתנועת החמאס, מעצר שרירותי והפרה של החוק הבינלאומי לזכויות אדם.
בנוסף, מאז החטיפה, הרשויות הישראליות נקטו במספר צעדים המהווים בבירור ענישה קולקטיבית של הפלסטינים בשטחים הפלסטיניים הכבושים. בין הצעדים, הטלת סגר מלא על אזור חברון בגדה המערבית, המונע מכ-750,000 פלסטינים לנוע בין הכפרים והעיר חברון, כמו גם בתוך העיר. אלפים מתושבי מחוז חברון המחזיקים בהיתרי עבודה בישראל או בהתנחלויות ישראליות אינם יכולים להגיע למקומות עבודתם. תושבי מחוז חברון מתחת לגיל 50 גם מנועים מלצאת מהגדה המערבית לירדן דרך מעבר אלנבי.
לבסוף אמנסטי קרא לרשויות הישראליות להבטיח, כי לעצורים תתאפשר במהרה גישה לעורכי דין וקשר עם בני משפחותיהם, כי הם לא יעברו עינויים או התעללות אחרת, וכי הם יואשמו באופן מיידי בעבירה פלילית מוכרת או ישוחררו. והפציר ברשויות הישראליות להסיר לאלתר את כל האמצעים המהווים ענישה קולקטיבית של אזרחים, הן אלו ארוכי השנים והן אמצעים ספציפיים שהוטלו מאז ה-12 ביוני. ענישה קולקטיבית של אזרחים אסורה על פי אמנת ג'נבה הרביעית, כמו גם המשפט ההומניטארי הבינלאומי המנהגי.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס