יום ראשון   20-09-2020
עדכון חדשות |

: מי אחראי למשבר המים בירושלים המזרחית?

מדינה נכתב על ידי

כבר ארבעה חודשים ירושלים המזרחית סובלת מבעיות באספקת המים. תאגיד הגיחון מאשים את רשות המים ואת משרד התשתיות ועיריית ירושלים מתנערת מאחריות. אז מי אחראי לכך? וחשוב מזה, מי ייקח אחריות על תיקון המצב?

במסגרת עתירה לבג"ץ בדרישה לפתור את משבר המים בשכונות ירושלים המזרחית שמעבר לחומה, מסרו רשות המים, משרד התשתיות, חברת הגיחון ועיריית ירושלים, עדכונים באשר לצעדים שננקטו עד כה לפתרון המשבר. עיריית ירושלים: "אין לנו שליטה ממשית בנושא המים שבתחומנו".

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
 
  נמוך       גבוה
דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
 
  נמוך       גבוה

בהודעה שהעביר תאגיד הגיחון לבג"ץ, נמתחה ביקורת חריפה על רשות המים ומשרד התשתיות, בטענה שלא מסרו תשובות הנוגעות לקידום פתרון לבעיה. בתגובת הגיחון נמסר גם כי מזה למעלה משנתיים האוצר ורשות המים דנים בשאלה מהיכן יימצא המימון לעבודות התשתית הנחוצות, בהיקף שמוערך בגיחון בכ-189.5 מיליון ₪.

בהודעה מטעם עיריית ירושלים, נמסר כי אינה אחראית לאספקת המים לתושבי העיר ואין לה כל סמכות בעניין וכי "במצב החוקי הקיים, אין לה למעשה יכולת שליטה ממשית בנושא המים בתחומה". בתגובת העירייה אף מצוין כי האפשרות למתן טיפול יומיומי ושוטף בצרכי התושבים (בשכונות שמעבר לחומה) מוגבלת מאד.

בהודעות מטעם רשות המים ומשרד התשתיות נמסר כי התקיימו מספר ישיבות ופגישות במטרה "לנסות לגבש פתרונות לבעיה, מההיבט התכנוני, ההנדסי, המשפטי, הכספי ומההיבט הביטחוני. הם ביקשו 90 ימים נוספים להמשך הדיונים.

לדברי עו"ד קרן צפריר מהאגודה לזכויות האזרח, שהגישה את העתירה, "מצער לראות שרק כמה שבועות אחרי חגיגות 'איחוד' ירושלים, עיריית ירושלים כלל אינה מסתירה את ההתנערות הגורפת שלה מתושבי השכונות הירושלמיות שמעבר לחומת ההפרדה. רק לפני כחודש, ראינו כיצד ראש העירייה נזעק לחמ"ל הגיחון, בעקבות תקלה שפגעה באספקת המים בעיר. בשכונות שמעבר לחומה, הבעיה קיימת כבר ארבעה חודשים, ונראה שלאף גורם ממשלתי לא דחוף לפתור אותה".

לדברי ג'מיל סנדוקה, יו"ר ועד שכונת ראס חמיס ואחד העותרים, "החיים הפכו בלתי נסבלים בחודשים האחרונים. מצוקת המים מגבילה את היכולת שלנו להתרחץ, לעשות כביסה, דברים הכי בסיסיים. אם זה היה קורה במערב העיר, כבר היתה קמה ועדת חקירה. אנחנו כבר לא עומדים בזה."

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
 
  נמוך       גבוה
 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס