ידיעה כתובה |

: "האקדח על שולחן המטבח": לפעול לצמצום הנשק

חברה נכתב על ידי

בתגובה לדוח מבקר המדינה, קוראת קואליציית "האקדח על שולחן המטבח" למשרד לביטחון פנים להגדיל משמעותית את היקף הפיקוח על הנשק הקיים ועל הארגונים החמושים בישראל. לראשונה מאז שנת 1997 בדק המבקר השנה את נושא רישוי כלי הירייה והפיקוח על החזקתם בישראל והתמונה העולה מהדוח קשה: מחסור בכוח אדם מונע פיקוח אפקטיבי על בעלי רישיונות הנשק הפרטי, כ-14,000 כלי ירייה מוחזקים ללא רישיון וכמו-כן, קיימים כשלים רבים בקשר בין הגורמים המטפלים בתחום הרווחה והבריאות לגורמי הרישוי והפיקוח.

עד כה הקואליציה התמקדה במאבק למען צמצום תפוצת נשק אבטחה ובפרט, לכך שלא יהיה זמין לשימוש המאבטח בתום עבודתו. דוח המבקר מראה בבירור, כי עד לכניסת התקנות לצמצום תפוצת הנשק לתוקף, בספטמבר 2013, שימש נשק ארגוני למקרי רצח והתאבדות רבים. על פי המידע שבידי הקואליציה, מאז כניסת התקנות לתוקף לא בוצע אף רצח על ידי מאבטח או באמצעות נשק של תעשיית האבטחה.

כסת"ח לאקדח (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

לאחר מקרי הרצח האחרונים של נשים על ידי בעליהן וחבריהן שעבדו בחברות אבטחה והשתמשו בנשק העבודה שלהם לצורך הרצח, עולה וצפה מחדש שאלת נשיאת הנשק על ידי מאבטחים לאחר סיום המשמרת. בשנת 2008, נאסר על מאבטחים לשאת עמם את נשקם מחוץ לשעות העבודה. האיסור הנו גורף, אך סעיף בחוק מאפשר למעסיק לספק לעובדיו אישור חריג לנשיאת הנשק, אישור אותו מספקים המעסיקים ללא אבחנה. הפתרון שמציע המשרד לביטחון פנים, שאחראי על רישוי כלי ירי, יצירתי במיוחד, אך האם הוא עובד? כסת"ח לאקדח - כתבתו של הילאל עלוש.

הופק ע"י: | עלה ב: 12/03/2013

"השינוי הדרמטי במגמה מצביע על הנזק והפגיעה בביטחון של בנות ובני משפחה, וגם של החמושים עצמם", מדגישה עו"ד גלית לובצקי מהקואליציה ומוסיפה: "צמצום מספר כלי הנשק חשוב אך אינו מספיק. יש לפעול להגברת הפיקוח על הנשק ועל אלו שמקבלים רישיונות לנשיאתו. בנוסף, הוספת מפקחים – אפילו בודדים – תציל חיים ותמנע אסונות".

במקביל קוראת הקואליציה למשרד החינוך ולמשרד לביטחון פנים לקבוע הנחיות דומות גם לגבי מאבטחי מוסדות חינוך.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס