ידיעה כתובה |

: הסרת הצנזורה מפעילות ציבורית של סטודנטים

חברה נכתב על ידי

האגודה לזכויות האזרח פנתה אל נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן-ששון, בקריאה: "להסיר את הצנזורה מעל פעילות ציבורית של סטודנטים (…) תפקיד האוניברסיטה כולל הכשרת אזרחים להשתתפות פעילה בהליך הדמוקרטי". זאת בעקבות אירועי השבוע שעבר שבמהלכם פונו סטודנטים, תוך שימוש באלימות, מפגינים על ידי מאבטחי האוניברסיטה ושוטרי מג"ב.

במכתב, מציינים עורכי הדין שרונה אליהו-חי ואבנר פינצ'וק מהאגודה, כי כל ניסיונות הסטודנטים לקבלת אישורים לפעולות מחאה נגד גיוס לצבא נתקלו בסירוב שרירותי ועל יסוד פרשנות תמוהה ומעוותת של הדין. כך למשל, נשלל אישור לקיום אירוע ציבורי בנושא גיוס דרוזים, בנימוק לפיו יש בפעילות משום "הסתה להשתמטות בניגוד לחוק".

בהתייחס לאלימות המאבטחים ולהזמנת המשטרה, מציינים עורכי הדין כי "חמורה ומצערת לא פחות הייתה התגובה חסרת המידה של יחידת הביטחון באוניברסיטה למשמרות המחאה שהתקיימו חרף הצנזורה… אפילו סירובם של קומץ המפגינים להזדהות ולהתפזר לאלתר, לא יצר סכנה או תקלה שיצדיקו את התוצאה החמורה והמבישה. לרשות האוניברסיטה עומדים אמצעים משמעתיים ומנהלתיים … והיא אינה נזקקת לכוח חמוש של משמר הגבול, כדי להתמודד עם משמרת מחאה שקטה ".

לדברי עו"ד שרונה אליהו-חי מהאגודה לזכויות האזרח, "תפקיד האוניברסיטה כולל גם הכשרת אזרחים להשתתפות פעילה בהליך הדמוקרטי. אנו רואים בחומרה את דברי דיקן הסטודנטים, שאיים להפסיק לחלוטין את הפעילות הציבורית באוניברסיטה. חופש הביטוי אינו פריבילגיה כי אם זכות יסוד חוקתית, וחלק בלתי נפרד מחיי הקמפוס ומההצדקה לקיומו".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס