ידיעה כתובה |

: אפלייה בתכנון בגדה בין מתנחלים לפלסטינים

מדינה נכתב על ידי

לפני כשבוע הגישה המדינה את תגובתה לעתירה לבג"ץ התובעת השבת סמכויות תכנון לפלסטינים בשטח C. העתירה הוגשה ב-1.8.11 על ידי מועצת הכפר דיראת-רפעיה בגדה, יחד עם רבנים למען זכויות האדם, מרכז ירושלים לזכויות אדם, הועד הישראלי נגד הריסות בתים וסנט איב נגד משרד הביטחון, המנהל האזרחי וצה"ל. העתירה בקשה להשיב על כנן את ועדות התכנון המקומיות בכפרים הפלסטינים וועדות התכנון המחוזיות בשטח C בגדה המערבית על פי הפריסה המוניציפלית הקיימת, ובכך, להחיות את מוסדות התכנון הללו (שהיו קיימים טרם תחילת השליטה הישראלית בגדה וגם קצת אחריה ובוטלו ב – 1971).

600map

בתגובתה מביעה המדינה עמדה כי זו סוגיה מדינית (להבדיל מזכות בסיסית לקורת גג) ומכחישה אפליה בתכנון. עם זאת, כל המדדים מראים כי מתקיימת בשטח אפליה בוטה. לא זו בלבד, לטענת המדינה התכנון נלקח מידי הפלסטינים וניתן לצבא מטעמים הומניטריים; אין אפליה בתכנון בגדה כנגד הפלסטינים ואין פגיעה בהם.

לצד תגובת המדינה קיימת מציאות שונה המצביעה על אפליה ועל פגיעה הומניטרית בזכויותיהם של התושבים הפלסטינים. "רבנים למען זכויות האדם" מדגישים כי הזכות לקורת גג ופיתוח מינימלי איננה עניין מדיני או פוליטי ואינה קשורה למשא ומתן מדיני. זו אמורה להיות זכות בסיסית לפי ערכי היהדות, הדמוקרטיה והחוק הבינלאומי. בפרט יש לתהות מדוע שהצבא ישלוט על תחומי חיים אזרחיים של קבוצה לאומית מסוימת, ללא כל הצדקה ביטחונית, במדינה מתוקנת?. בנוגע לטיעון המדינה כי נעדרת אפליה, הרבנים מבהירים כי האפליה בתכנון בוטה וברורה. הפלסטינים בעלי מערכת תכנון צבאית וחסרת ייצוג לעומת מערכת אזרחית ויציגה למתנחלים. זאת כאשר התוצאות בשטח מצביעות כי פחות מ-1% משטח C  מיועד לפיתוח פלסטיני, לעומת 70% משטח C  שנמצא בשטחי המועצות המקומיות של ההתנחלויות.

כיצד משפיעה מערכת תכנון הבניה בגדה עלינו (לדף הכתבה »)

במרבית שטח הגדה [שטח C] מתקיימות שתי מערכות תכנון נפרדות על בסיס אתני: לפלסטינים מערכת תכנון צבאית ללא ייצוג לתושבים כנהוג בדמוקרטיה; למתנחלים מערכת תכנון אזרחית עם ייצוג לתושבים. התוצאה: לרוב הכפרים הפלסטינים בשטח העיקרי של הגדה (שטח C) אין כלל תכניות מתאר המאפשרות בנייה. התוצאה - בנייה פלסטינית לא מוסדרת בלית ברירה והריסות רבות של בתים. לעתים כפרים שלמים אינם מוכרים ונמצאים בסכנת הריסה. בשנת 2012 נהרסו 540 מבנים פלסטיניים מסיבות מנהליות בידי רשויות ישראליות בשטח C. לפי נתוני המשרד לתיאום עניינים הומניטריים של האו"ם: תכניות מתאר מאושרות לבנייה פלסטינית מהוות 0.6% משטח C לעומת תכניות מתאר למתנחלים שמהוות 8.5% מהשטח. זה אומר שפר-תושב, בשטח C יש לכל פלסטיני פי 6 פחות מרחב המוקצה לבנייה כחוק לעומת מתנחל יהודי באותו תא-שטח, כך שגם על אדמותיו המעטות שלא הופקעו לא תמיד יכול הפלסטיני בשטח C לבנות. הדחיקה הזו היא גורם משמעותי ביותר במצוקה ובזעם הדוחפים אנשים לחוסר ברירה ואף לקיצוניות. לינק למידע נוסף בנושא.
הופק ע"י: | עלה ב: 26/08/2013

 העותרים יבקשו להראות כי בהסתמך על עובדות מתועדות ישנה אפליה ופגיעה חריפה באוכלוסייה הפלסטינית בשל התכנון הצבאי הישראלי, כי פגיעה זו היא שמגיעה עד לכדי פגיעה הומניטרית וכי לא מדובר בסוגיה מדינית אלא בזכות בסיסית לקורת גג ופיתוח מינימלי.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס