ידיעה כתובה |

: אמנסטי מפרסם מדריך למלחמה באי-צדק

חברה נכתב על ידי

אמנסטי אינטרנשיונל מפרסם היום מדריך לעורכי דין, נאשמים ומערכת המשפט, שמצייד אותם בכלים להילחם נגד משפטים לא-הוגנים ואי-צדק.

"המדריך למשפט הוגן" מציג סטנדרטים בינלאומיים מוסכמים בכל הנוגע להליכים פליליים הוגנים. זו המהדורה השנייה של המדריך והעדכון הראשון מאז פורסם לראשונה לפני למעלה מ-15 שנה.
המדריך ישמש מגוון רחב של אנשים האומדים את רמת ההגינות של תיק פלילי מסוים או מערכת משפט פלילית:
• עורכי דין ושופטים הלוקחים חלק בהליכים פליליים.
• משקיפי משפט, מחוקקים ואנשי חינוך לזכויות אדם.
• פקחי זכויות אדם הפועלים כדי לסייע למאמצים להקים מחדש את שלטון החוק ובמצבים מורכבים שלאחר-סכסוך.

במהדורתו הראשונה אף שימש אסירים פוליטיים לייצג עצמם בבית המשפט, כמו אלבין קורטי, כיום מנהיג מפלגת "הגדרה עצמית" וסגן באסיפה הלאומי של קוסובו, שנעצר בקוסובו ב-2007 במהלך מחאה לא-אלימה שהוא עזר לארגן. הוא ריצה חמישה חודשי מאסר בפועל, וחמישה חודשים נוספים במעצר בית. עם המדריך כמורה דרך, הוא הצליח להבטיח את שחרורו: "המדריך למשפט הוגן של אמנסטי … עזר לי לזהות את המאפיינים הפוליטיים של המשפט שלי … וכן לימד אותי איך להגן על עצמי. המדריך למשפט הוגן עזר לי לחשוף ולהתנגד לאי-הצדק שבמשפט שלי" סיפר קורטי.

המהדורה השנייה של המדריך, שפורסמה בעקבות דרישות הציבור, משקפת את השינויים המשמעותיים בהקשר המשפטי והפוליטי העולמיים מאז המהדורה הראשונה. סטנדרטים חדשים רבים אומצו, למשל, בנוגע לנשים שחירותן נשללה והזכות לגישה לסיוע משפטי. המהדורה גם משקפת את ההכרה הגוברת בכך, שהוגנות כוללת התייחסות לזכויותיהם של קורבנות ושזכויות למשפט הוגן חלות בכל עת ובכל הנסיבות, גם בזמן מצבי חירום ועימותים מזוינים, ןכן כולל פרקים על מקרי עונש מוות, משפטים בעימותים מזוינים וזכויות למשפט הוגן של ילדים.

ניתן להוריד עותק של המדריך באנגלית, באתר של אמנסטי אינטרנשיונל

  כתבות ווידאו שחבל לפספס