ידיעה כתובה |

: הצבא נגד גן ילדים

מדינה נכתב על ידי

תושבי הכפר הפלסטיני א-טוואנה שליד יאטה, מבקשים להקים לילדיהם גן ילדים. המינהל האזרחי, שהמנדט המקורי שלו היה לסייע לרווחת התושבים בשטחים הכבושים, הגיע אתמול (3-3-2014) והוציא צו הריסה למבנה והחרים את מערבל בטון. עזרא נאווי צילם את הארוע ונזכר בתקרית דומה מלפני כעשר שנים.

 

https://www.youtube.com/watch?v=NSCWGXvkWZk&feature=share

 

חשוב להזכיר שכבר שנים סובלים התושבים\ות בא-טוואנה מאלימות קשה של שכניהם המתנחלים בחוות מעון. הסיפור עלה לכותרות כשהסתבר שהילדים שצריכים לצעוד כל בוקר מבית הספר מותקפים כמעט בצורה יום יומית ע"י מתנחלים. בעקבות עדויות שהתפרסמו ברשת התקיים לפני כמה שנים דיון ב"וועדה לזכויות הילד" ובעקבות הרעש שנוצר הצהיר הצבא שהם ילוו את הילדים. אך מעדויות של פעילים שמתגוררים במקום, התקיפות עדיין קורות, חיילים לא מגיעים ללווי בזמן, ולפעמים מפקירים את הילדים באמצע הדרך. לפני כמה חודשים פרסמנו כאן עדות של פעילה מארגון ספרדי שהותקפה יחד עם פעילות אחרות שניסו למנוע השחתה של מטע זייתים ששייך לתושב הכפר ע"י מתנחלים שירדו מחוות מעון.

 

עדות על אלימות בא-טוואנה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

פעילות מאיטליה שמתגוררות בכפר טוואנה שבדרום הר חברון, טוענות כי הן הותקפו על ידי מתנחלים רעולי פנים שירדו מכיוון המאחז "חוות מעון". הפעילות תיעדו את רעולי הפנים משחיתים עצי זית ששייכים לתושב הכפר.
הופק ע"י: | עלה ב: 03/10/2013

 

המנהל האזרחי משתמש בתירוץ שמדובר בבניה לא חוקית. הבעיה היא שמנהל שאמור לאשר בניה בשטח C לא נותן אישורי בניה לפלסטינים, מאז הכיבוש ב-67 פורקו כל וועדות התכנון המקומיות, והתכנון כולו עבר לידי המנהל והצבא. לפלסטינים שגרים בשטח C אין יצוג הוועדות התכנון המקומיות, בניגוד למתנחלים .

כתבה שהכנו על האפליה התכנונית בשטח C:

מי יתכנן בשטחי C (לדף הכתבה »)

הריסות מבני מגורים, מבנים חקלאיים ובורות מים, הם דבר שבשגרה כשמדובר באוכלוסייה הפלסטינית בשטחים, אך דיון מעמיק לגבי היעדר האפשרות החוקית של פלסטינים לבנות על אדמתם אינו שכיח. בשנת 71 הופקעו סמכויות התכנון מהפלסטינים והועברו לידי המנהל האזרחי והצבא. מאז, כמעט כל בנייה הופכת ללא חוקית. בחודש אוגוסט הגישו מועצות הכפרים הפלסטינים יחד עם קואליציה של ארגוני זכויות אדם עתירה לבג"צ, בבקשה להשיב לידיהם את ועדות התכנון בשטחי C.
הופק ע"י: | עלה ב: 18/09/2013

 

TWANI

צווי הריסה בא-טוואנה 3-3-14
צילום מתוך הוידאו של "תעאיוש"

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. חייל לשעבר 3 במרץ, 2014  בשעה 14:02

    כחייל בחברון,
    מצאתי את עצמי בעיקר מגן על תושבים ערבים מידי יהודים.
    יצאתי מקרבי ואינני עושה מילואים יותר.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס