ידיעה כתובה |

הכנסת אישרה: תל"י לתמלוגי יוצרים- חוקית

תרבות נכתב על ידי

אתמול במליאת הכנסת אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק "תאגידים לניהול משותף של זכויות יוצרים ומבצעים- התשע"ד" ברוב של 49 ח"כים ללא מתנגדים. הצעת החוק למעשה מאפשרת לארגון "תל"י" לזכויות ותמלוגי יוצרי הטלוויזיה והקולנוע להמשיך ולפעול ולייצג את היוצרים בפני הזכיינים. בכך נראה כי מחאת היוצרים השיגה את מטרתה, כזכור המחאה פרצה בעקבות המלצתו של הממונה על ההגבלים העסקיים לפרק את תל"י.

מלשון הסבר החוק: תסריטאים, במאים ומוזיקאים מקבלים תמלוגים בכל העולם המערבי בנוסף לשכרם. השכר מתייחס להשקעת העבודה של היוצר ואילו התמלוגים מתייחסים לזכותו של היוצר ליהנות ולו במעט מפירות הצלחת יצירתו. זכות היוצרים נשמרת למשך כל חיי היוצר וכן משמשת את יורשיו למשך 70 שנים לאחר פטירתו. הצעת החוק באה להתיר את התאגדותה של חברת תמלוגים של יוצרים ומבצעים. על פי ההצעה הקמת חברת תמלוגים כאמור תהיה מותרת ולא תזדקק לאישור של הרשות להגבלים עסקיים לעצם פעילותה. עם זאת הרשות להגבלים עסקיים עדיין תפקח על פעילות חברות התמלוגים ותקבע את התנאים לפעילותן כמקובל היום. התמלוגים הם מרכיב קריטי ביכולת היוצר להתקיים נוכח חוסר הוודאות הכלכלית של היצירה. זוהי הדרך היחידה המאפשרת גמול הוגן ליוצר, במיוחד בעידן הנוכחי שבו סרט, מערכון או קליפ יכולים להיות בשימוש עשרות ערוצי טלוויזיה, אתרי אינטרנט כמו יוטיוב וסלולר. מדובר בסכומים צנועים ביותר ועם זאת חיוניים להמשך יצירתם של תסריטאים, במאים ומוזיקאים בישראל. הצעת החוק נועדה להשוות את מצבם של תסריטאים ובמאים ליוצרים אחרים באמצעות הבטחת זכויות התמלוגים גם לראשונים.

והנה הסיקור שלנו את מאבקם:

המונופוליסטים (לדף הכתבה »)

חברת תל"י מאגדת את יוצרי הקולנוע והטלוויזיה מול הזכיינים וגופי השידור לשמירה על גובה התמלוגים להם הם זכאים ועל גבייתם. הזכייניות קשת ורשת וספקית הסלולר אורנג' פנו לממונה על ההגבלים העסקיים, בבקשה להכריז על תל"י כמונופול, מהלך שעלול לחסלה. העניין הגיע לפתחו של בית המשפט עם המלצת הממונה על ההגבלים העסקיים לקבל את עמדת הזכייניות. היוצרים מצדם, הצביעו כי ללא תל"י אין לאנשי התעשייה יכולת להתמודד מול בעלי ההון.
הופק ע"י: | עלה ב: 22/01/2014

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס