ידיעה כתובה |

העלאת אחוז החסימה תסכן ייצוג קבוצות מיעוט

חברה נכתב על ידי

לקראת התחדשות דיוני ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בהצעות החוק להעלאת אחוז החסימה, מזהירה האגודה לזכויות האזרח: העלאת אחוז החסימה עשויה לפגוע קשות בייצוג הפוליטי של קבוצות מיעוט כמו ערבים וחרדים בכנסת. מחר (20.1.2014) בשעה 10:00 יתקיים הדיון.
בנייר העמדה שחיברה עו"ד דבי גילד-חיו, מקדמת מדיניות וחקיקה באגודה לזכויות האזרח, היא מזהירה: הניסיון בעולם מראה כי העלאת אחוז החסימה פוגעת בהשתתפות הפוליטית, ובפרט – של מיעוטים. לכן, יש חשש לפגיעה ממשית של קבוצות מיעוט כמו חרדים וערבים בכנסת.
בנייר העמדה מצוין, כי העלאת אחוז החסימה מביאה לעליה בקולות ה"מבוזבזים" שתמכו במפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, ויותר מכך – ככל שרמת התחרותיות המפלגתית יורדת, כך יורד היקף ההשתתפות בבחירות, וכוחן של המפלגות הגדולות גובר ביחס בלתי פרופורציונאלי לשיעור התמיכה בהן.
בנייר העמדה מובאות דוגמאות ממדינות שונות בעולם הדואגות באמצעים שונים לכך, שאחוז החסימה לא יפגע בייצוג של קבוצות מיעוט בפרלמנט – החל משיטה פוליטית מורכבת יותר, המאפשרת ייצוג פוליטי מגוון שמייצג יותר מרכיבים באוכלוסייה, וכלה במהלכים מיוחדים שמיועדים לגרום לכך שמיעוטים לאומיים ואתניים לא ייפגעו מאחוז החסימה – כולל "פטור" ממגבלת אחוז החסימה למפלגות המייצגות מיעוטים.

לדברי עו"ד דבי גילד-חיו, "הניסיון מראה כי העלאת אחוז החסימה עלולה לפגוע בייצוג של קבוצות מיעוט, להביא לירידה נוספת בשיעור ההצבעה ולפגוע באמון הציבורי הכללי בתהליך הפוליטי, בעיקר בקרב ערבים וחרדים, וגם בקרב קבוצות נוספות בישראל. בה בעת, כלל אין ודאות כי דווקא הצעד הזה יחזק את המשילות. אסור להגיע למצב שבו אחוז החסימה ישמש כלי דורסני בידי הרוב החזק".
לעמדת האגודה לזכויות האזרח (ספטמבר 2013)

  כתבות ווידאו שחבל לפספס