דעה על סדר היום |

מציאות מופרדת – חדשות מופרדות

חברה נכתב על ידי

רבבות יצאו לטייל בפסח – כך מדווח ברוב מהדורות ומדורי החדשות – ברדיו, בטלוויזיה וברשת. ידיעות על הפקקים בדרך למקומות הבילוי והפרקים ליוו את מהדורות החדשות ברדיו והמבזקים באתרי החדשות.
"האביב הוציא את הישראלים לטבע" – כותרת "בוואלה!".
"עשרות אלפי מטיילים ברחבי הארץ" – כותרת "בישראל היום".
ובאמת – עושים חיים: ראפטינג בנהר הירדן, רכיבת ליל הסדר להר בנטל, בוקר אביבי בחרמון, כ-80 אלף בפרקים וביערות של קק"ל, 25 אלף מבקרים בכנרת, שיזוף בחופי תל אביב ועוד.

צילום מסך - וואלה! 23/4/2016

צילום מסך – וואלה! 23/4/2016


מי שיעיינו בכל אתרי החדשות יוכלו להבחין בשתי תופעות:
האחת – כל הטקסטים די זהים, כאילו אותו כתב ביקר באותם האתרים, שלח את אותן התמונות ובחר להדגיש את אותם הדברים – מה שאומר שמי שהזינו את כל גופי התקשורת במידע הם אותם מקורות ובראשם הקרן הקיימת לישראל ורשות הטבע והגנים, גופים בעל אג'נדה משלהם.

השנייה – בכל הידיעות אין אזכור לאוכלוסייה שמשלמת את המחיר ונמצאת בסגר – הפלסטינים. הרי, כדי שעם ישראל יוכל לבלות ולנפוש בכיף, הציבור הפלסטיני בגדה, כך ע"פ מדיניות הביטחון הרווחת, צריך להיות מוגבל בתנועתו, כדי להקל כביכול על השלטונות להשליט סדר ולהבטיח את הבילויים. יחד עם זאת במדורים אחרים הממוסגרים כ"צבא וביטחון" ישנם ידיעות המספרות על הסגר שהוטל על הפלסטינים.
בוואלה! – "כמדי פסח, הוטל אתמול סגר כללי על אזור הגדה המערבית ונסגרו המעברים לרצועת עזה עד למוצאי שבת."
ברשת ובמאקו: "במהלך החג: סגר בשטחים וכוננות מוגברת".

צילום מסך Mako - 23/4/2016

צילום מסך Mako – 23/4/2016


כלומר, צרכני התקשורת שאינם יבקרו במדורי "צבא וביטחון", לא ייחשפו למה שהשלטונות עושים לפלסטינים, כדי שהם יוכלו לנפוש בחג, אלא יחשפו כנראה רק לידיעות על רבבות מטיילים שנהנים בחג.
בעצם, גם במדורי "צבא ובטחון" לא מספרים מה ההשלכות של הסגר, אלא מתארים את הפעילות הטכנית של הצבא – כמו סגירת שיבר של מי ברז, מבלי להתייחס להשלכות של מי נשאר צמא עקב כך.

ההפרדה שבוחרת התקשורת לעשות למהלכים הקשורים זה בזה והמתרחשים באותו הזמן, היא הפרדה מלאכותית והיא קשורה לכך שהתקשורת מסחרית, חוששת לעצבן את צרכניה בחג, שמא יעברו לאתר או ערוץ אחר, שבו מראים את החגיגות והנופש תחת מציאות סטרילית ונקייה.
בסה"כ – מי רוצה שיטיחו לו בפרצוף מידע האומר, שכדי שהוא יוכל לנפוש, מישהו אחר צריך להיות בסגר?

  כתבות ווידאו שחבל לפספס