דעה על סדר היום |

שירות לאומי למען בע"ח או יחסי ציבור לשר?

חברה נכתב על ידי

ב-15 במרץ הופיעו כותרות בלא מעט עיתונים המיידעות, כי שר החקלאות אורי אריאל, המשמש גם כאחראי על השירות הלאומי, מקדם הכנסת מתנדבים של השירות הלאומי לעמותות העוסקות בזכויות בעלי חיים.
איזה יופי – השר שאמון על שני הנושאים – שירות לאומי ובע"ח (בע"ח מתוקף היותו שר החקלאות) מצא דרך לקשר ביניהם.

הודעת השר: "מניעת צער בעלי חיים היא מן היסודות החשובים במסורת היהודית ויש בה תועלת ציבורית של ממש. לכן אך טבעי בעיני שמדינת ישראל תאפשר למתנדבי השירות הלאומי לפעול גם בתחום הזה".

ממשרדו של השר נמסר, כי במסגרת הדיונים על החוק הממשלתי של השירות הלאומי, פנה השר אריאל ליו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אללוף, לאשר הכנסת תחום "צער בעלי חיים" לתחומים המותרים בחוק להתנדב לשירות הלאומי.

מי שלא עקב אחרי רצף האירועים, יכול היה להניח, כי השר אורי אריאל באמת דואג לבעלי החיים ומקצה משאבים לשם כך. אך יומיים קודם לכן – בדיונים בכנסת לקראת יום זכויות בעלי החיים שחל ב-15/3 (היום שפרסם השר את הודעתו כי הוא מקדם הכנסת מתנדבים של השירות הלאומי לעמותות העוסקות בזכויות בעלי חיים) – דחתה וועדת השרים לענייני חקיקה את כל הצעות החוק שהוגשו לה. שר החקלאות אורי אריאל ניהל את הדיון והוביל את ההתנגדות לאישורן, לצד נציגי משרד המשפטים.
בין ההצעות שנדחו: סימון ביצים בהתאם לסוג הלול שבו הוחזקו התרנגולות, קנס מוגדל על שוטטות כלבים שלא עברו עיקור וסירוס, הגבלת הרבעת כלבים, איסור מלכודות דבק, והצעת חוק יסוד: זכויות בעלי החיים.

האם מנסה השר לכפר על התנהלותו ע"י זריקת עצם לעמותות למען בעלי החיים? אולי כן – אבל רק בכאילו… מסתבר שנכון להיום אין שום מגבלה חוקית להפעיל מתנדבי שירות לאומי בתחום זכויות בעלי חיים. נכון לעכשיו יש לא מעט עמותות וכלביות שיש להם תקנים לשירות לאומי. הנושא כבר מוסדר בתקנות – ככתוב: "שירות לאומי – שירות לתועלת הציבור בתחום הביטחון למעט בצה"ל, בתחום ביטחון הפנים, החינוך, התרבות, קליטת עליה, הבריאות, הרווחה החברתית, הפיתוח הקהילתי, התיישבות, איכות הסביבה – קשת הנושאים הללו כוללת בתוכה גם צער בע"ח גם אם לא במפורש.

מתוך חוברת הנהלים של השירות הלאומי: http://ncs.gov.il/ncs/Documents/sherut-meida-new-2014.pdf

מתוך חוברת הנהלים של השירות הלאומי: http://ncs.gov.il/ncs/Documents/sherut-meida-new-2014.pdf

  כתבות ווידאו שחבל לפספס