דעה על סדר היום |

הם ישלמו בחייהם מבלי שנדע

חברה נכתב על ידי

האנשים שבונים את הבתים בהם אנחנו חיים, עלולים לשלם על כך בחייהם ואנחנו אפילו לא נדע.

במשך חלק משמעותי מהכנס בנושא הקטל בענף הבניין בכנסת, הקהל היה ריק יחסית. הכנס נערך שלשום, 23.02.16, ביוזמת ח"כ דב חנין. באופן יוצא דופן, זכות הדיבור ניתנה קודם כל לעובדים בענף הבניין ולבני משפחותיהם ורק אחר כך לחברי הכנסת ולגורמים רשמיים אחרים. בעוד שבעולם החיצוני הם צריכים להיאבק על מנת להתבטא, בין דלתות האולם קיבלו העדים את הזכות להישמע.

מהא עליאן, אחותו של מוחמד עליאן שנהרג לפני חודשיים בתאונת עבודה כשהיה בן 18, אמרה: "והכי כואב לראות את בני משפחתי מנסים לקבל תשובות: מה קרה באמת? אם החקירה מתקדמת או שלא? אם האשם הולך לקבל את גזר דינו או שהוא הולך להתחמק? האם יש עוד משפחות שהולכות לסבול בגלל הרשלנות באתרי העבודה?"

"חייבת להיות מודעות בקרב הציבור לערך האדם, מודעות לצורך הגנה על שלום העובדים. התחלנו להרגיש כולם שכחו. שפשוט הוסיפו עוד אחד למספר התאונות והמשיכו הלאה. לכן, אני רוצה להזכיר לכם שאנחנו וכלל המשפחות של העובדים הם בני אדם ולא רק תעודות זהות. די להרוג עובדים באתרי הבנייה ודי לזלזול בחיי אדם."

רעש לבן. זה מה שהמוות הזה הופך להיות עבורנו, רעש לבן הנטמע בקולות הצקצוקים של אנשים "מודאגים". בתוך מציאות של חברת שפע מצד אחד, השופעת אלימות ופערים כלכליים מצד אחר, טבע האדם הוא לסנן חלק מהעובדות הקשות אליהן הוא נחשף.

ויש אנשים שמשתלם להם שנדחיק. יש מעסיקים עבורם קיצוץ בבטיחות של העובדים משמעותו חיסכון בכסף. הם יחסכו שקלים ויבזבזו חיים של אנשים ובריאות. ויש ממשלה העומדת בראש ונראה כי היא משתפת איתם פעולה.

בכנס נשמר מקום לשר הכלכלה, בנימין נתניהו, שבאופן צפוי לא הגיע.

בכנס נשמר מקום לשר הכלכלה, בנימין נתניהו, שבאופן צפוי לא הגיע.

בראשה של הממשלה הזו עומד שר הכלכלה, שהוא במקרה גם ראש הממשלה. ראש הממשלה הזה (על פי מעשיו, אולי בתוך תוכו מסתתרים רעיונות אחרים) מסתכל על החיים כאידיאל כללי. הוא שוכח "את החיים עצמם". ראש הממשלה מקריב את חייהם של בני אדם בשטחים, ישראלים ופלסטינים, ולכן אין זה פלא ששר הכלכלה מאפשר לבני אדם למות בתאונות עבודה שהיו יכולות להימנע.

ומול הכוחות החזקים האלה, המעודדים את הפיכתם של אסונות לרעש לבן, חובה להיאבק. אחרת, יום אחד רבים מאיתנו יחיו בבתים שחיים נגזלו על מנת לבנות אותם.

עולם שבו חולשה כלכלית לא מסכנת רק את איכות החיים אלא את החיים עצמם, הוא עולם מושחת.

מהא עליאן מציגה את תמונתו של אחיה, מוחמד, שנהרג בתאונת עבודה.

מהא עליאן מציגה את תמונתו של אחיה, מוחמד, שנהרג בתאונת עבודה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס