דעה על סדר היום |

גזענות בחסות הפחד

חברה נכתב על ידי

שתי ידיעות לכדו אתמול את תשומת לבי, על מקרי גזענות, אלימות ואפליה כלפי ערבים רק בשל מוצאם.

המקרה הראשון היה ביוון, בו נוסעים ישראלים יהודים עוררו מחאה בשל הימצאות נוסעים ערבים על טיסה לארץ, אשר גרמו להם להרגיש, לדבריהם, לא בטוחים. חברת הטיסה התנצלה, אבל הגזענות ניצחה. הנוסעים הישראלים ערבים ירדו מן המטוס וטיסתם חזרה ארצה נדחתה ביום.

תחושת הפחד הקולקטיבית לא ממש מובנת לי באופן אישי. בטח שלא פחד מכל בעלי חזות ערבית או דוברי ערבית. אבל גם אם הפחד קיים, אסור לנו לתת לו להיות הצדקה לפרקטיקות גזעניות, כאלו שגורמות לצעירה ביפו לחשוש בגלל שהיא לובשת חיג'אב או כפי שאומר אדם בכתבה, גם אם הוא ממהר, הוא לא יכול לרוץ, כי ישר חושדים בו.

מספיק שיצעקו "מחבל, מחבל" (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

על רקע ההסלמה במצב הביטחוני, אנחנו שומעים ושומעות כל יום בתקשורת הממסדית דיווחים על פיגועים ועל הפחד של הציבור היהודי להסתובב ברחוב. ממסכי הטלוויזיה נעדר קולם של פלסטינים אזרחי ישראל, שהאווירה המתוחה והפחד משנים את שגרת חייהם לא פחות. ראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 13/10/2015

עו"ד נדאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות אמר היום: "אין זה מפתיע שנוסעים ישראלים לא מוכנים לטוס ביחד עם ערבים כאשר נציגי הציבור מכתימים את האוכלוסייה הערבית כולה ומסמנים אותה כאיום פטונציאלי על החברה". כאשר הגזענות מתחילה מראש הממשלה ושריו, אין באמת פלא שהיא מחלחלת מטה. אבל היה היום מקרה נוסף, כפי שפרסמה בדף הפייסבוק שלה שלי דביר, חברת מועצת תל אביב יפו. באוטובוס תל אביבי דרשו נוסעים להוריד נוסע רק בגלל שדיבר וצעק בערבית.
shelly dvir

שמחתי לקרוא שהתנהגותה של נהגת האוטובוס היתה שונה מזו של קברניט הטיסה והיא לא הסכימה להוריד את הנוסע. מצד אחד – מעודד, אבל מצד שני – מה זה אומר עלינו כחברה, אם אקט כל כך טריוויאלי של אנושיות נתפש בעינינו כמעשה יוצא דופן?

  כתבות ווידאו שחבל לפספס