דעה על סדר היום |

טיפול תרופתי אינו מרפא דעות קדומות

חברה נכתב על ידי

היום חל יום האיידס הבינלאומי – אותו נגיף שהתגלה לפני למעלה מ-30 שנים ועדיין גורם לתמותה גבוהה ברחבי העולם ובעיקר אחד הנגיפים שמעורר הרבה אי נוחות אצל כל כך רבים ורבות מאתנו, אפוף בדעות קודמות, מיתוסים ובורות.

לפני 30 שנה הוקם הוועד למלחמה באיידס בדירה קטנה בתל אביב. הוועד הוקם מתוך כוונה לעזור לחולים שכבר באותם ימים דיווחו על יחס משפיל לו זכו בבתי החולים ובסביבתם. באותם ימים לא היה שום הוספיס שהסכים לקלוט את הנוטים למות ובתי החולים אפילו לא ביצעו עדיין בדיקות לאיתור הנגיף. הוועד שהוקם במפתיע, בערב שארגנה האגודה לזכויות הפרט (לימים אגודת הלהט"ב), הופעל ע"י מתנדבים ספורים שבתחילה סעדו את החולים בעצמם וניסו להנעים עד כמה שהתאפשר את ימיהם האחרונים.

עם השנים המצב השתנה כמובן, והטיפול הרפואי בנשאי נגיף ה-HIV ובחולי האיידס השתפר משמעותית. כיום, הטיפול העיקרי הניתן לנשאים הוא שילוב של מספר תרופות הידוע בכינויו ה"קוקטיל", אשר מאריך משמעותית את חייהם ומאפשר להם לנהל שגרת חיים רגילה. החקר בתחום ה-HIV והאיידס הביא למצב בו אפילו אם אחד ההורים נושא את הנגיף בגופו הוא יוכל להביא לעולם ילד או ילדה בריאים.

על פניו נראה שהמון השתנה, אבל בעצם גם לא מעט נשאר כמו שהיה.
למרות ההתקדמות המשמעותית בתחום הרפואי, בתחום הדעות הקדומות והבורות דווקא לא התקדמנו בהרבה. בפועל עדיין אחוז ההידבקות גבוה ובכל שנה נדבקים בנגיף רבים. גם הרתיעה החברתית, הנידוי של הנשאים והחולים וקשר השתיקה והבושה סביב הנושא נראה שלא פחתו ממש.

דווקא עכשיו, 30 שנים לאחר שהוועד הוקם, היחס שלנו לאיידס ו-HIV חייב להשתנות לטובת כולנו.
בסופו של דבר, שתיקה מגבירה בורות, בכל תחום. ושתיקה והדחקה של נושא אחד, מכשירה את הקרקע לחוסר שיח בנושאים רבים אחרים, "אנחנו חיים בחברה שבה הדיבור על מין עדיין מודחק. אנחנו שומעים ברקע אנשים שאומרים דברים כמו 'לא היה נעים לי להגיד לא', 'פחדתי שלא יעמוד לי עם הקונדום' והרבה הדבקות מגיעות מהמקומות האלה. הרעיון הוא להוביל שינוי עומק של היחס החברתי למין. עוד עשר שנים אני מאמין שנהיה שם", אמר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס בראיון ל"הארץ".

סהר עזימי ביום האיידס הבינ"ל (לדף הכתבה »)

הרקדן והכוריאוגרף סהר עַזימי בהצגת מחול, בה הוא מתאר את חייו מהלילה שבו נדבק בנגיף, דרך ההתמודדות עם הפחד החברתי המתלווה לכך, ועד היום - לאחר שסיפר לקרוביו שהינו חולה במחלה. המופע הועלה לרגל יום האיידס הבינלאומי 1/12/2011 - סוזן דלל.
הופק ע"י: | עלה ב: 07/12/2011

  כתבות ווידאו שחבל לפספס