דעה על סדר היום |

המדד החברתי של מושב הקיץ של הכנסת

חברה נכתב על ידי

השבוע פרסם המשמר החברתי את המדד החברתי למושב הקיץ של הכנסת (11/5/14 – 3/8/14). המדד משקף את שיעור ההשתתפות וצורת ההצבעות של חברי הכנסת בהצבעות בנושאים חברתיים כלכליים. המדד כולל רק הצעות חוק הנוגעות לצדק חברתי, שוויון אזרחי והשתתפות דמוקרטית בישראל. ניתן לראות כאן את כלל הצעות החוק ואת הנימוקים האם נכללו במדד. תוצאות המדד מבוססות על 106 הצעות חוק.

חבר הכנסת החברתי ביותר על פי המדד החברתי של המשמר החברתי בכנסת הוא איציק שמולי, עם 61 נקודות, שדחק את ח"כ דב חנין מהמקום הראשון. חבר הכנסת החברתי ביותר בקואליציה הוא דב ליפמן זה המדד השני ברציפות, עם 35 נקודות במדד החברתי בכנס הקיץ. חבר הכנסת הלא-חברתי ביותר הוא ניסן סלומיאנסקי עם מינוס 8 נקודות. חבר הכנסת הלא-חברתי ביותר באופוזיציה הוא אלי ישי, שקיבל אפס נקודות. השר החברתי ביותר הוא שר הרווחה, ח"כ מאיר כהן, עם 12 נקודות. השרה הלא-חברתית ביותר היא שרת הבריאות, ח"כ יעל גרמן, עם מינוס 3 נקודות.
בעשיריה הראשונה של הח"כים החברתיים ביותר, תשעה ח"כים הם חברי סיעת העבודה: איציק שמולי, איתן כבל, חיליק בר, נחמן שי, מיקי רוזנטל, משה מזרחי, מיכל בירן, סתיו שפיר ומרב מיכאלי. דב חנין הוא הח"כ היחיד שדורג בעשיריה הראשונה – במקום השביעי.

העשיריה הראשונה

העשיריה הראשונה

ניתוח ההצבעות בכנס האחרון מגלה, כי חלה עליה משמעותית בדירוג החברתי של חברי הקואליציה, מתוך 68 חברי כנסת, 39 ח"כים שיפרו את הדירוג שלהם. שיאן השיפור ח"כ משה פייגלין, שעלה 69 מקומות בדירוג המדד החברתי למקום ה-29. ח"כ יריב לוין, שדורג שני בקואליציה ובמקום ה-16 בדירוג הכללי, שיפר את הדירוג שלו ב-43 מקומות. עוד ראויים לציון לטובה בקואליציה הם משה פייגלין (ליכוד), שמעון אוחיון (ישראל ביתנו) ועליזה לביא (יש עתיד), על שיפור מיקומם לעומת המושב הקודם.

צויינו לטובה מבין חברי הקואליציה

צויינו לטובה מבין חברי הקואליציה

לעומתם, תפקוד האופוזיציה נפגע בגלל נוכחות מועטה בהצבעות חברתיות-כלכליות. סיעת מרצ היתה בעבר הסיעה החברתית ביותר בכנסת, אך במושב האחרון כל חברי הכנסת של מרצ דורגו נמוך של יותר מהח"כ החברתי ביותר בקואליציה – דב ליפמן. הציון הממוצע של הח"כים של מרצ הידרדר למקום השני בפער ניכר מסיעת העבודה (22.3 נקודות לעומת 38 נקודות לעבודה). יו"ר המפלגה, ח"כ זהבה גלאון, דורגה במקום ה-37 עם 13 נקודות. בין היתר, אף חבר כנסת ממרצ לא נכח בהצבעה על חוק מע"מ אפס אחוז, הצעה אותה כינתה גלאון כ"מקוממת, לא חוקתית" ואף "יום כיפור של משרד האוצר".
בעז רקוץ', מנכ"ל המשמר החברתי, אמר כי "רבים מהח"כים ינסו לתרץ ולקשור את ציונם הנמוך במדד החברתי למצב הביטחוני בדרום, אבל לציבור אסור להתבלבל. הח״כים כנראה שכחו שכנס הקיץ היה כבר לקראת סופו כשמבצע "צוק איתן" החל. האכזבה הגדולה ביותר שלנו היא מהאופוזיציה. זו לא חוכמה להתעמת עם הממשלה רק באולפני טלוויזיה בנושאי חוץ וביטחון בזמן שמליאת הכנסת מופקרת בהצבעות על חוקים חברתיים."
ח"כ יריב לוין הוא שיאן הנוכחות בהצבעות חברתיות-כלכליות, עם נוכחות ב-92 הצבעות מתוך 106 (87%), ואחריו ח"כ דב ליפמן שנכח ב-91 הצבעות (86%). הח"כ החרוץ ביותר מהאופוזיציה הוא ח"כ חיליק בר, שהשתתף ב-79 הצבעות (75%). ח"כ בנימין בן אליעזר השתתף רק ב-3 הצבעות חברתיות-כלכליות, אשר כולן התקיימו באותו יום. אולם השיא השלילי בנוכחות בהצבעות חברתיות-כלכליות שמור לשר החוץ אביגדור ליברמן, אשר לא נכח ולו בהצבעה אחת בנושאים חברתיים-כלכליים לאורך הכנס כולו.
הסיעה החרוצה ביותר היא סיעת העבודה עם נוכחות ממוצעת לכל ח"כ ב-48.3 הצבעות. הסיעה החרוצה ביותר מהקואליציה היא סיעת יש עתיד, עם ממוצע של 43.9 הצבעות לח"כ. מרצ הידרדרה למקום השישי בדירוג הנוכחות של הסיעות, אחרי העבודה, יש עתיד, התנועה, הבית היהודי וש"ס.
רקוץ' הוסיף, כי ״אם הכנסת ה-19 שואפת לתת לציבור בשורה חברתית הרי שהאתגר הענקי שעומד לפיתחה הוא תקציב המדינה בעידן שאחרי "צוק איתן", שעתיד להיות מאושר בתחילת מושב החורף הקרוב. לפי ציוני המדד החברתי הנוכחי, מסתמן שלא צפוי לממשלה מכשול רציני בדרך לאישור תקציב אנטי-חברתי נוסף."

לקריאת המסמך המלא

  כתבות ווידאו שחבל לפספס