דעה על סדר היום |

עזה מתאבדת עלינו

מדינה נכתב על ידי

באולפן חדשות 2 חברי הפאנל מסכמים את היום השלישי למבצע, מתחרים ביניהם מי 'יכתוש' יותר ממי, כאילו מדובר במלחמת 'שום איתן'. עכשיו הבנתי מה זה ה'שום שכל' הזה שכולם ממליצים לפעול על פיו. רגע, זאת מלחמה או תכנית בישול? והמתכון? את 'ראש הנחש רב הראשים צריך לנתץ, לכתוש, לכבוש מחדש, להשטיח, לשייף, לגלח'. לתיאורים נוספים יש לדפדף בטוקבקים בעמוד הטלוויזיה החברתית. הסאונד מעמדות השידור הפזורות ברחבי הארץ כבר חורק מפריצות תדירות לאולפן, כמו שמערכת הצופרים קרסה באשדוד. עזה, הצפופה בעולם, מתאבדת עלינו, החמאס הכריז מלחמה על ישראל הציונית. אך האם תיאם התקיפה עם "ועידת השלום" של הארץ? מה שכן, לנחש הזה- יש ביצים.

עזה מתאבדת עלינו. הפגזות חי"א בעזה, אתמול

עזה מתאבדת עלינו. הפגזות חי"א בעזה, אתמול

ממש לא היינו רוצים שיכלו את עשרות אלפי התחמושת, הכול בסיבוב הזה. בכל זאת נותרו לנו עוד מלא שמות למבצעים ('מבצע' זה בעצם מיני-מלחמה דור 3.0), ל- 'עמוד ענן' ו'צוק איתן' יגיע גם הסיקוול- 'ירח לבן'. ואחריו גם- 'יללת התן'.

אז איך יודעים שמלחמה? כשיש שידורים חוזרים של "סיינפלד"

כיפת ברזל היא הקמע הטכנולוגי של הציונות, שמוריד באופן ניכר את עצימות מסוכנות הסכסוך והוא עשוי להיות זה שיזיז במעט את אוטומטיות דפוס ההצבעה הישראלי מתוך פחד, צעד אחד מהוסס שמאלה, האם כיפת ברזל תיירט סוף סוף את נתניהו?

חמאס טעה טעות טקטית כשחשב שפרישת השיגורים לעבר כל חלקי המדינה תזרע בלבול ובלגן, להפך- זה עושה עבודה הרבה יותר טובה בלאחד את החברה הישראלית, יותר מכל קמפיין פריימריז של ח"כ מקושר שחרש את השטח. עוד מעט נראה את תושבי תל אביב מתארחים בשדרות. בעל הבית חופשי השתגע. פיקוד העורף רענן את ההנחיות לתושבי המרכז שאינם מורגלים ב"שגרת החירום" וחילק את המדינה ליישובים לפי מספרים- כן, בטח, אני רואה את הזקנה שגרה על גבול גבעתיים- תל אביב, מבררת את מספר היישוב שלה כשהוא מופיע על השקופית במסך והיא לא מוצאת את המשקפיים.. לא מספיק שעופר חדד ומשה נוסבאום כל פעם מקפיצים לה את הלב בכל פעם שהם פורצים לשידור ומסכמים מחדש את מאזן הטילים- 'מה, עוד 30 טילים נפלו על אשקלון?' היא מנסה לעקוב.

מסיור שערכנו היום ביישובי עוטף עזה ויישובי הדרום, התרשמנו שאמנם כולם ממושמעים ורצים מיד למרחב המוגן אבל בגדול- יש איזו התרגלות, ככה באמת נראית שגרת החירום. זה פסיכי שזה נורמלי, אבל זה ככה. שאננות חצופה לנהל חיים תחת מתקפת טילים. בישראל יש הרגשה של אח גדול, שהאח הקטן והלא מוצלח שלו בעזה מציק לו ושורט אותו כדי לקבל תשומת לב, לא יותר. למודי סבבי הסלמה, האזרחים לא קונים את תאוריית הרצחנות הדטרמיניסטית, הפונדמנטליסטית שמנסה לחולל דה- הומניזציה לאויב, אותו לא יהיה ניתן להכניע לעולם בהיגיון או ברווחה, רק בכוח. גם הפגנות השמאל נגד המבצע לא חיכו כמו תמיד לעשרת ימי אשראי לקבינט וכבר יצאו לרחובות. יש לסייג כמובן, הכול עשוי להשתנות עם ההרוג הראשון, לא עלינו, עם הפצועים המפונים הראשונים, עם החייל החטוף הראשון חו"ח.

שגרת החירום הישראלית היא דבר פסיכי. רצים למרחב המוגן בשדרות, אתמול

שגרת החירום הישראלית היא דבר פסיכי. רצים למרחב המוגן בשדרות, אתמול

המלחמה על תמונת הניצחון. לפני שלושה חודשים פורסמה בטור "לאן נטייל השבת?" (21.3.14) תמונה של כיכר חדשה שנבנתה במרכז עזה באדיבות יוני אלפר- כיכר הטיל M75 שבמרכזה מוצב הטיל בעל הטווח של קרוב ל – 100 ק"מ (כך הם טוענים) שמיוצר בעזה עם טכנולוגיה איראנית, שודרג לטווחים כפולים מאז "עמוד ענן". על חזית המונומנט חרוטה מפת ישראל כשהערים תל אביב וירושלים מסומנות, וליד העיר חיפה ניצב סימן שאלה. עומק טווח הטילים כעומקה של ההתנגדות הישראלית לסיום הכיבוש והסגר. אתוס הקוממיות הפלסטיני החדש הזה נחת אתמול בכרמל. חמאס היה רוצה תמונת ניצחון של טילי "מ-75 " על הכרמל ועזריאלי, וישראל- תמונת עסקים כרגיל בשדרות רוטשילד. ועל זה, יסתבר לנו מאוחר יותר/ מדי- נסובה כל המערכה.

כיכר הטיל מ- 75 במרכז עזה- סמל הקוממיות הפלסטינית. באדיבות יוני אלפר- טרור ווטש

כיכר הטיל מ- 75 במרכז עזה- סמל הקוממיות הפלסטינית. באדיבות יוני אלפר- טרור ווטש

המערכה על תמונת הנצחון. ילדי שדרות מביטים אל ההפגזות בעזה, אתמול

המערכה על תמונת הנצחון. ילדי שדרות מביטים אל ההפגזות בעזה, אתמול

חלון ההזדמנויות של האשראי הבינ"ל הולך ואוזל בספירה לאחור, חכו חכו אחרי גמר המונדיאל, הפעם "הפסקת האש" המבוימת, החד צדדית מצד ישראל, בסגנון ה- "תחזיקו אותי", לא תספיק כדי להוות עילה ראויה לפשעי מלחמה. נא לשוב ולחזור לשיעור ריסון הכוח באתיקה של המלחמה. אני רק להזהיר.

ולסיום, כמובן שחשבון הנפש הפלסטיני גם חייב להיערך עם שוך המבצע על תפיסת ההגנה האזרחית הנפסדת לטובת שכלול הארסנל. כשמשריינים רק את החזית ההתקפית ומפקירים את תושבי עזה למתקפות צה"ל, צריך להניח הנחה די מופרכת שניתן יהיה להביס את היריב, וגם אז, איפה זה נשמע להותיר את העורף האזרחי ללא ביצור הגנתי כלל? לא כיפת ברזל ולא נעליים, נעליים אולי כן. ככה בטח שלא בונים מדינה, חברה, תרבות. ביום בו תסיעו אוטובוסים של כל ילדי עזה בגילאי 0-15 לקייטנת קיץ ברשות (אני משוכנע שצה"ל ישמח מאוד על ההזדמנות, ישתף פעולה ויערוך את כל סידורי הביטחון והאבטחה של מבצע כזה), בזמן שאתם מנהלים את מלחמת האין ברירה שלכם, תאמינו לי שבסוף המערכה גם משרד ההסברה יפיק לכם את הכרזת העצמאות.

צילומים: שחר גולן

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס