דעה על סדר היום |

באנו לגלגל

חברה נכתב על ידי

האורות במשרד דובר "יש עתיד" אינם כבים ומתקפת היח"צ בעיצומה. לרגל יום השנה להולדתה של סיעה, בערוץ 2 ראיון סחבקי יח"צני למהדרין במרתף של שר האוצר עם פורום 'שרינו', אך בפייסבוק הוקמו קבוצות מחתרתיות שספחו כמה מאות בודדות כבר עם השקתם בקריאה למהלך חתרני לעשות 'אנלייק' לעמוד של לפיד. "יש עתיד" היא הסיעה העיקרית בקואליציה שמחזיקה בכל התיקים החברתיים, ועוד בטרם "המשמר החברתי" יפרסמו את המדד השנתי שלהם ל- 2013, זה בדיוק הזמן לערוך להם את "המדד החברתי" שלנו.

עושים אנלייק. מתוך "גם אני מתחרטת שהצבעתי יאיר לפיד".

עושים אנלייק. מתוך "גם אני מתחרטת שהצבעתי יאיר לפיד".

 להוריד ראש בבאנג ולנוח (לכאורה)

"יש עתיד" מתרסקת בסקרים האחרונים וצונחת לכמחצית מכוחה. לפיד רצה להיות ראש ממשלה.. חחח.. רה"מ? אפילו ח"כ בוז'י מכפיל את סיכויו מולו. האם הציבור התעייף מהפוליטיקה החדשה? אולי זה השנאוצרים הרטובים המחפשים תחת הפנס, או השאחטה שעשה או לא עשה, עם שורה הולכת ומתארכת של חבר'ה מהברנז'ה שצצים עם ה'אני מאשים!' שלהם (ואמש הצטרפה לרשימה גם חברת ילדותו השחקנית והזמרת דפנה רכטר שהעידה שהוא העדיף להוריד ראשים בבאנג. לכאורה). בכלל, הגישה הזאת של- 'באנו לשנות', במובן הטוטליטרי של הביטוי- אם נתקל בהתנגדות התקשורת- נמעיט בראיונות, אם נתקל בהתנגדות בכנסת- נמעיט להגיע לדיונים ולהתעמת עם הח"כים ואם הציבור יגלה סימנים של חוסר שביעות רצון- אז גם נפסיק לדבר איתו בפייסבוק. כי ככה- אוננה לכם, באנו לשנות.

במסגרת המדד החברתי של 'יש עתיד' ערכנו תסקיר מקוצר לשר הרווחה, מאזן בוחן לשר האוצר, דיאגנוזה לשרת הבריאות, אופרציונליזציה לשר המדע וחינוך מחדש- אתם יודעים למי.

יש כסף. איפה העתיד?

זיג זג תחזיות הסרק של האוצר לגובה הגרעון ולגובה ההכנסות ממסים, הקונספציה השגויה ביחס בין תקרת החוב- הכנסות ממסים ישירים וממסים עקיפים, שנשענת ברובה על מיסוי הצריכה התנודתית של הציבור, הביאה לכך שצפי ההכנסות מהמיסוי העקיף נמצא לבסוף בחסר. אפילו רשות המסים יצאה בהודעה שהעם הבין את פרנציפ המיסוי על סיגריות והתחיל לגלגל לו בעצמו- Tax-Free. מזל שכמה אקזיטים ופירורים מהרווחים הכלואים הצילו את נערי האוצר, שלא ידעו רנסאנס פיננסי כזה מאז ימי נתניהו העליזים.

הוריקן החרם

בראיון חגיגי לוואלה מהיום-  http://mag.walla.co.il/item/2714677  מצהיר השר לפיד שהכלכלן הראשי של משרדו בדק ומצא שהמשך הסכסוך עם הפלשתינים ירע את מצבה הכלכלי של מדינת ישראל בגלל פגיעת החרמות בייצוא, בעיקר לאירופה, ושהסכם מדיני ישפר משמעותית את כלכלתה (לאא!? בשביל זה צריך כלכלן ראשי!?) ו"כל עוד אנחנו נמצאים בתוך התהליך אז אנחנו דוחים את זה.." כן, גם אני שמעתי דיבור כזה בחוגי החרם הרדיקליים שאומר- 'הי, ישראל אמנם מרחיבה את ההתנחלויות, אבל בואנה, אחי, היא בתהליך מדיני.. נדחה כבר את החרם לשבוע הבא..'. מן דפוס קבלת החלטות שלא הייתי מצפה מאחרון הכפריים שעומד על גג ביתו בשעה ששיטפון מכסה את שדותיו.

על המהפכה בחינוך אין הרבה מה לומר ונמלא פינו מים עד בוא תוצאות מבחני המיצב. חוץ מהרפורמה התורנית בבגרויות, שר החינוך פירון הצביע בעצמו נגד קידום החוק לארוחה יומית לתלמיד (!) יחד עם יתר סיעתו.

"ישראל היום" יצא בתחקיר רב היקף על כשלי מערכת הרווחה, המתרשלים במלאכתם דווקא בעניין דיני נפשות של קטינים בשרלטנות מכעיסה, ובכך נחשפה מערכת חולה. אכן השר מאיר כהן לא קיבל לידיו ממלכת פלאים מלכתחילה אבל הוא, שבא לשנות, מותיר את מנכ"ל משרדו יוסי סילמן, על כיסאו ובינתיים מסתפק בראיונות אמפטים.

דווקא שרת הבריאות יעל גרמן מובילה בנוכחות בכנסת ומספר ההצבעות מבין חברי סיעתה, וזה מעורר הערכה במיוחד בהתחשב שמדובר בשרה, גם היא לא ממהרת להסתער על הסדקים המאיימים לפרוץ מן המערכת הקורסת הזאת, מאיכות שרותי הרפואה בפריפריה ומפריחת הרפואה הפרטית בתוך המתקנים הציבוריים של בתי החולים הממשלתיים, אך אל דאגה, בקרוב השרה תשית על משתמשי הקנאביס הרפואי את ייקור התרופה והפקרתה בידי תאגיד ממשלתי.

גם שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי נדרש להוות כבאפר בין החרמות האקדמיים על ישראל לרוחות הימין המנשבות בממשלתו, מאיימות להפיל לו את כל המבחנות במעבדה.

חריצות פרלמנטרית

"יש עתיד" הבטיחה שתשכב על גדר ההפרדה של הקואליציה בשורה של חוקים שיעברו ובל יהרגו. חוק הדגל של השוויון בנטל ייושם רק בעוד כמה שנים, רק לשירות מקוצר וללא ענישה. חוק רב ראשי אחד לישראל יופעל רק עוד 10 שנים, חוק הדיור הציבורי- עוד 10 שנים וחוק ברית הזוגיות טרם הוגש. להצעת החוק על דיווח על נכסים והצהרת הון עצמי של נבחרי ציבור הם דווקא התנגדו והפילו אותה. הקיצוצים לישיבות ולמערכת הביטחון בחוק התקציב בוטלו וצינור המזומנים ממשיך להרוות את הגבעות הפוריות של ה'אח' הקריפי מעבר לקו הירוק. "יש עתיד" זוכה (אם לא בסקרים..) לפחות בגביע המפוקפק של הסיעה שחבריה הגישו את מס' הצעות חוק הנמוך ביותר מכל סיעות הקואליציה והבית, והנמוך ביותר בהצעות חקיקה שעברו בקריאות טרומית, ראשונה ושלישית. את אות הפרלמנטר המצטיין הם כנראה כבר לא יקבלו. היה אפשר לצפות שסיעה מרכזית בקואליציה תחווה יותר הצלחה עם הצעות החוק שחבריה כבר טורחים להביא. אולי זה רק חוסר הניסיון של הח"כים הטריים, אז שילמדו ממר"צ וחד"ש, שיאניות בתחומים אלה המוכיחות שכדאי לנקוט באסטרטגיית בליץ הצעות החוק. הח"כים נמדדים גם בנוכחותם במשכן. במדד זה מוגדר מנהיג הסיעה ח"כ לפיד כנמוך מאוד (9.71 ש' בשבוע). על פי מדדי ה"אג'נדות" ב"כנסת פתוחה" נראה כי במדדים בעלי אופי חברתי כמו הגנה על זכויות פליטים, הבטחת הביטחון האישי ואכיפת החוק וזכויות אדם, השר לפיד וחברי סיעתו עומדים על השנתות השליליות בכל הנוגע לחקיקה. ללובי החשוב של ח"כ סתיו שפיר סביב השקיפות בתקציב, איש מחברי הסיעה (ששניים ממנה שר וסגן שר במשרד האוצר!) לא טרח להגיע. את האג'נדה הלהט"בית הוא וסיעתו דווקא מאמצים לליבם, אז כן, יש עתיד, והוא ורוד.

סה"כ חברי "יש עתיד" הם נבחרת מוכשרת, אנשים טובים שאמנם באו לשנות בגללו, אך אם בכלל, הוא יישאר בזכותם.  שבת שלום!

https://www.facebook.com/GmnyMthrtShzbtyYyrLpyd?fref=ts ; https://www.facebook.com/events/259033407594080/?source=1

  כתבות ווידאו שחבל לפספס