ידיעה כתובה |

: מְשֹׁל וְהַפְרֵד: פרויקט מיפוי אינטראקטיבי

מדינה נכתב על ידי

במלאות 52 שנים לכיבוש הגדה המערבית, מזרח ירושלים ורצועת עזה, ובצל המהלכים שנוקט ממשל טראמפ לקראת מה שהוא מכנה "עסקת המאה", בצלם מפרסם פרויקט אינטראקטיבי חדש המדגים כיצד ישראל נגסה במרחב הפלסטיני במהלך העשורים החולפים, ריסקה אותו ליחידות שטח מצומצמות ומנותקות זו מזו והפרידה בין פלסטינים לישראלים ובין פלסטינים מאזורים שונים.

מְשֹׁל וְהַפְרֵד, אשר פוּתח בשיתוף עם מכון המחקר Forensic Architecture, מדגים כיצד החלטות ממשלה, צווים צבאיים וכלים תכנוניים הובילו להקמת עוד ועוד התנחלויות ותשתיות ישראליות; כיצד כל אלה קידמו – ומוסיפים לקדם – אינטרסים ישראליים על חשבון זכויות פלסטיניות; וכיצד האיים הפלסטיניים, שנוצרו בכוונת מכוון, שוקעים בתוך ים השליטה הישראלית.

הפרויקט מדגים באופן חזותי ומפורט כיצד השימוש המשולב של ישראל באמצעים כגון סיפוח, הקמת התנחלויות, הכרזות על "אדמות מדינה", שטחי אש, שמורות טבע וגנים לאומיים, הקמתה של גדר ההפרדה, החלוקה לאזורי השליטה השונים בתוך הגדה המערבית (שטחי B ,A ו-C), וניתוקה של רצועת עזה מהגדה, פוררו את המרחב הפלסטיני ליחידות שטח הניתנות לשליטה ביתר קלות. בניגוד לפלסטינים, שהגבלת תנועתם  בין השטחים השונים היא אחד האמצעים המרכזיים המשמשים את ישראל כדי לאכוף עליהם את שליטתה, ישראלים, נהנים מחופש תנועה – בתוך הגדה, בין הגדה לבין ישראל, ובתוך ישראל.

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, אמר כי "מאז תחילתו של הכיבוש התחלפו ממשלות, נוהלו תהליכים והוכרזו הכרזות; אבל עובדה אחת נותרה שרירה וקיימת לכל אורך התקופה הזו: החיים של כל בני האדם בין הירדן והים מנוהלים מאז בידי ממשלה אחת, ממשלה שאזרחים ישראלים הנהנים מזכויות פוליטיות יכולים להצביע לה; נתינים פלסטינים – לא. ישראל, בהתמדה ובנחרצות, כתשה לרסיסים את המרחב הפלסטיני ושברה אותו לפיסות נפרדות, תלושות זו מזו – ולכן חלשות יותר, מבודדות ונוחות יותר לשליטה, ניצול ודיכוי. העתיד של כל 14 מיליון בני האדם בין הירדן והים לא יכול להיות מבוסס על אַדְנוּת ישראלית והפרדה ודיכוי לפלסטינים. ההזמנה לגלוש בין מפות הפרויקט אינה רק על מנת להרבות ידע: זו הזמנה לראות את המציאות נכוחה – ולדרוש עתיד שונה בתכלית."

לינק לפרויקט

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס