ידיעה כתובה |

: הדסטרט: ספר חדש – השמאל העצמאי בישראל

תרבות נכתב על ידי

יוזמת קמפיין מימון המונים נפתחה על ידי הוצאת ספרי נובמבר עבור הוצאתה לאור של האסופה השמאל העצמאי בישראל 1970-1992, לזכרו של נעם קמינר. את מאמרי הספר כתבו וערכו עמיתיו של נעם למאבקים לשינוי חברתי הרבים להם היה שותף. את הספר ערכו ג׳ואל ביינין, עודה בשאראת, אריה דיין, ענת מטר, סמדר נהב, מאיר עמור, כרמל קמינר ומתן קמינר.

ספר זה נוצר מתוך מטרה לתעד-לספר ולחקור את השמאל העצמאי בישראל, שעיקר שגשוגו חל בשנות השבעים והשמונים. בתקופה זו, השמאל העצמאי התאפיין בהקמת התארגנויות אד-הוק רבות. חלק גדול מהארגונים האלה היו משמאל לשמאל הציוני (אם כי חלק נכבד מחבריהם השתייכו פוליטית למפלגות ציוניות) תוך עמדה ביקורתית להגמוניה הסובייטית. ארגונים אלה לא ויתרו על הניסיון לפעול בתוך החברה היהודית ישראלית ולעשות בה נפשות, הן למען העניין הפלסטיני והן למען סוגיות ״פנימיות״ כמו זכויות עובדים ונשים והמאבק המזרחי. ארגונים ותנועות אלו, שאבו השראה רבה מתנועות השמאל החדש במערב ובעולם השלישי. כדי לענות על הצורך שזיהו בחזית שמאל רחבה נגד הכיבוש והמלחמות (בייחוד מלחמת לבנון) שאפו רבים מבין הארגונים לאגד ערבים ויהודים, ציונים ולא ציונים, סוציאליסטים וליברלים.

לינק להשתתפות בקמפיין ורכישת הספר מראש.

תוכן העניינים של האסופה

בפתח הספר – נעם אישי – סמדר נהב-קמינר / מבוא: השמאל העצמאי בישראל, 1967-1993 – ג'ואל ביינין ומתן קמינר / השמאל הפרלמנטרי בתקופת השמאל העצמאי – אריה דיין / הקמת החזית – שיאו של מסע מפרך להישרדות – עודה בשאראת / שס"י והשמאל השלישי – אפרים דוידי / האידאולוגיה שלנו היא הכאב: המאבק המזרחי והשמאל – ראובן אברג'ל / היה הייתה פעם שותפות יהודית-ערבית: הסיפור של קמפו"ס ירושלים – לב גרינברג / ימי החניכה האקטיביסטית – על קמפו"ס תל אביב בשנות ה-80 – מחמד ברכה, תמי ברגר, יעל דמירל ומיכל שכטר / הועד לסולידריות עם אוניברסיטת ביר זית והוועד כנגד המלחמה בלבנון: זכרונות אישיים של רגעים פוליטים – אבי עוז / יש גבול – ימים ראשונים – ישי מנוחין / משמאל רדיקלי פמיניסטי לתנועות מחאה ושלום של נשים – איבון דויטש / היסטוריה ישראלית של שמאל מזרחי – מאיר עמור / החרמות, שיתופי פעולה: השמאל העצמאי בעיני חבר מצפן – אהוד עין גיל / שיחה עם עמירה הס – מראיין אריה דיין / הקמינרים: החיים כתנועת התנגדות – חדווה ישכר / מדוע נשבר לבנו עם לכתו של נועם – ג'וואד בולוס / לקסיקון תנועות השמאל– כרמל קמינר

ספרי נובמבר היא הוצאת ספרים אידאולוגית ששמה לה למטרה להציג בפני הציבור הישראלי קולות אחרים שאינם זוכים לחשיפה מספקת. בכך היא לוקחת חלק בשיח הישראלי העכשווי אודות דרכה של החברה הישראלית בעבר ובהווה ושואפת לקדם תפיסת עולם שבמרכזה מאבק למען ערכים דמוקרטיים, זכויות אדם ושלום.

צפו בתיעודים לאירועים לזכרו של נעם קמינר מהשנים 2016, 2017 ו-2018, שהיוו השראה להוצאת האסופה.

 

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס