עדכון חדשות |

: הסרבן הלל גרמי נכנס אל תקופת מאסר חמישית

חברה נכתב על ידי

הלל גרמי, בן 19 מקיבוץ יודפת בצפון, נדון לעשרים ימי מחבוש בפועל ועוד עשרה ימים במצטבר, בשל סירובו להתגייס. זוהי תקופת הכליאה החמישית שלו מאז נכלא לראשונה, ובסופה הוא ירצה 77 ימי מחבוש מצטברים.

גרמי נמנה על חותמי ומנסחי מכתב השמיניסטים שפורסם בראשית השנה, ועליו חתומים למעלה ממאה בני ובנוער נוער מהצהירים כי יסרבו לשרת בצבא על רקע מדיניות הכיבוש והדיכוי של ישראל את הפלסטינים.עם כניסתו הראשונה לכלא סיפר גרמי בבלוג אישי שפתח כי הוא ״שואב השראה ממארגן הפגנות המחאה העממיות על גדר רצועת עזה״, אחמד אבו רתימה, וזה האחרון שקרא את דבריו בהתרגשות, אף הגיב להם. מאז ממשיכים השניים בהתכתבותם.

צפו בראיון עם הלל לפני סירובו:

הלל טוען שהסרבנות שלו נובעת מהמצב שבו שרויים הפלסטינים כיום. ״מאז כליאתי האחרונה מניין ההרוגים בהפגנות ברצועה הגיע ל-185, בעוד שבזמן הזה ישראל המשיכה להחמיר את המשבר ההומניטרי, הפעם באמצעות צמצום שטח הדיג והוראה חדשה להפסיק את אספקת הדלק. במקביל, הכפר חאן אל אחמר עדיין עומד בפני גירוש כחלק מהמדיניות הישראלית לייהוד הגדה. השבוע גם נהרגה אישה פלסטינית ליד שכם, חשד סביר שעל-ידי מתנחלים. המשטרה עוד לא הוציאה הודעה חד משמעית בנושא, ועם זאת ברור שאלימות מתנחלים כלפי פלסטינים אינה דבר נדיר בגדה המערבית. חקירה וענישה ענייניות ומספקות מצד המשטרה לעומת זאת נדירות מאוד. כן, נמשכו גם השריפות בדרום ושלושה ישראלים איבדו את חייהם בפיגועים. בסירוב שלי אני מבקש לחבר בין הדברים ולומר: כל זה קורה כי ישראל היא מדינה לא דמוקרטית, שבה היהודים קובעים את גורלם של הפלסטינים. ולכן, אסרב שוב ושוב עד שאשתחרר.״

צפו בהפגנת התמיכה בהלל ביום כניסתו לכלא:

  כתבות ווידאו שחבל לפספס