ידיעה כתובה |

: הסרבן הלל גרמי נכנס אל תקופת מאסר חמישית

חברה נכתב על ידי

הלל גרמי, בן 19 מקיבוץ יודפת בצפון, נדון לעשרים ימי מחבוש בפועל ועוד עשרה ימים במצטבר, בשל סירובו להתגייס. זוהי תקופת הכליאה החמישית שלו מאז נכלא לראשונה, ובסופה הוא ירצה 77 ימי מחבוש מצטברים.

גרמי נמנה על חותמי ומנסחי מכתב השמיניסטים שפורסם בראשית השנה, ועליו חתומים למעלה ממאה בני ובנוער נוער מהצהירים כי יסרבו לשרת בצבא על רקע מדיניות הכיבוש והדיכוי של ישראל את הפלסטינים.עם כניסתו הראשונה לכלא סיפר גרמי בבלוג אישי שפתח כי הוא ״שואב השראה ממארגן הפגנות המחאה העממיות על גדר רצועת עזה״, אחמד אבו רתימה, וזה האחרון שקרא את דבריו בהתרגשות, אף הגיב להם. מאז ממשיכים השניים בהתכתבותם.

צפו בראיון עם הלל לפני סירובו:

הלל גרמי – אני מסרב (לדף הכתבה »)(Available in English)

"כשהייתי קטן, היה נראה לי מובן מאליו שאני הולך להתגייס, ולנסות להתקבל ליחידה קרבית. עם השנים, ככל שלמדתי על המצב בין הים לירדן, החלו להתעורר בי יותר ויותר ספקות." כך סיפר הלל גרמי בראיון לטלוויזיה החברתית ואף הוסיף: "ואני חושב שמה שמדינת ישראל החליטה לעשות עם הצבא שלה, חוצה את הקווים האדומים שלי". ב-6 באוגוסט (2018), צפוי הלל להגיע לבקו"ם ולהכריז על סירובו להתגייס לצבא מטעמים אידיאולוגיים.
הופק ע"י: | עלה ב: 01/08/2018

הלל טוען שהסרבנות שלו נובעת מהמצב שבו שרויים הפלסטינים כיום. ״מאז כליאתי האחרונה מניין ההרוגים בהפגנות ברצועה הגיע ל-185, בעוד שבזמן הזה ישראל המשיכה להחמיר את המשבר ההומניטרי, הפעם באמצעות צמצום שטח הדיג והוראה חדשה להפסיק את אספקת הדלק. במקביל, הכפר חאן אל אחמר עדיין עומד בפני גירוש כחלק מהמדיניות הישראלית לייהוד הגדה. השבוע גם נהרגה אישה פלסטינית ליד שכם, חשד סביר שעל-ידי מתנחלים. המשטרה עוד לא הוציאה הודעה חד משמעית בנושא, ועם זאת ברור שאלימות מתנחלים כלפי פלסטינים אינה דבר נדיר בגדה המערבית. חקירה וענישה ענייניות ומספקות מצד המשטרה לעומת זאת נדירות מאוד. כן, נמשכו גם השריפות בדרום ושלושה ישראלים איבדו את חייהם בפיגועים. בסירוב שלי אני מבקש לחבר בין הדברים ולומר: כל זה קורה כי ישראל היא מדינה לא דמוקרטית, שבה היהודים קובעים את גורלם של הפלסטינים. ולכן, אסרב שוב ושוב עד שאשתחרר.״

צפו בהפגנת התמיכה בהלל ביום כניסתו לכלא:

לוהאר והלל: "רוצים שירות לאומי במקום צבא" (לדף הכתבה »)(Available in English)

לוהאר אלטמן והלל גרמי הגיעו לבקו"ם להצהיר על סירובם להתגייס לצבא עקב מדיניות הכיבוש המתמשך. שניהם רוצים לתרום לחברה דרך שירות לאומי, אך הדבר לא יתאפשר, אלא אם צה"ל יעניק להם פטור משירות צבאי. בינתיים שניהם נשפטו לתקופות של 10-20 ימי מחבוש בכלא 6.
הופק ע"י: | עלה ב: 08/08/2018

  כתבות ווידאו שחבל לפספס