ידיעה כתובה |

: האקדח על שולחן המטבח

חברה נכתב על ידי

אתמול (3.10.2018) דנה הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת על תוכניתו של השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, להרחיב את הזכאויות לרשיון ונשיאת נשק. קואליציית ״האקדח על שולחן המטבח״ ישבה בוועדה במטרה להתריע מפני הסכנות הטמונות באישור תכניתו של ארדן ונציגות הארגונים החברים בקואליצה אמרו בתגובה: ״הפקרות גדולה שנשים כבר משלמות עליה בחייהן״.

לקראת הפעלתם של התבחינים המחודשים שגיבש השר לביטחון פנים בכל הנוגע לזכאות לרישיון נשק וכן להיתר החוזר ומתחדש לשאת נשק אבטחה מחוץ לשעות העבודה ולמקום העבודה, חמישה עשר ארגוני החברה האזרחית השותפים לקואליציית ״האקדח על שולחן המטבח״, יפעלו להתריע נגד הסיכונים הטמונים בתבחינים במתכונתם הנוכחית, ובחידוש חוזר של ההיתר.

בדיון שהתקיים בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, ובו הוצג נייר עמדה הפורס את ההשלכות החמורות שבדבר, נכחו נציגות הקואליציה והשמיעו דברי ביקורת נוקבים נגד התבחינים, והדגישו את דרישות הקואליציה, ובהן: לבטל מיד את התבחינים לקבלת רישיון נשק פרטי שפורסמו בחודש אוגוסט האחרון, ולהחזיר על כנם את התבחינים שהיו בתוקף עד אז, ולחלופין להשעות את כניסתם לתוקף עד לבחינה יסודית של מדיניות רישוי נשק פרטי; לקבוע את התבחינים לרישוי נשק אזרחי (פרטי וארגוני) במסגרת חקיקת משנה (תקנות) ולא כהחלטת שר; לבטל את הוראת השעה ממאי השנה המתירה נשיאת נשק אבטחה ונשק ארגוני מחוץ לשעות העבודה.

צפו בדיון בתכנית "עושות סדר" על נוכחות נשקי אבטחה על רמת אלימות בחברה:

עושות סדר – נשק אבטחה בבתי ספר (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עושות סדר - פאנל חודשי של הטלוויזיה החברתית שעוסק בנשים, מיליטריזם ושלום. תכנית זו עוסקת בשומרי אבטחה חמושים בבתי ספר ולהשלכות שיש לנוכחות הנשק על רמת האלימות ועל תוצאותיה. התכנית בהנחייתה של תמי מולד חיו ובהשתתפות עו"ד רלה מזלי, ד"ר ורד נאמן-חביב ונגה הורביץ.
הופק ע"י: | עלה ב: 26/07/2015

עו"ד ענת טהון אשכנזי, מנכ"לית איתך מעכי – משפטניות למען צדק חברתי: ״בקרב נשים מוחלשות כלי נשק לא מייצר ביטחון אלא מערער את הביטחון. העובדה שהרפורמה הנוכחית מגדילה משמעותית את ההיקף הפוטנציאלי של נושאי נשק ל- 600,000 איש, מבלי שהתקיים דיון ציבורי בהשלכותיה היא בעייתית. כל עוד לא מתקיים דיון ציבורי ומקצועי נרחב בנושא, הלגיטימיות של התבחינים מוטלת בספק.״

עו״ד אן סוצ'יו, מהאגודה לזכויות האזרח בישראל: ״מדיניות השר משקפת הפרטה מסוכנת של תפקידי השיטור, תוך הרחבה חסרת תקדים של מעגל החימוש במרחב האזרחי. כל זאת, בלי לשקול את הסיכונים הטמונים במהלך זה.״

עו״ד מרים זלקינד, מקדמת המדיניות והחקיקה של שדולת הנשים בישראל, אמרה בדיון: ״מה שקורה בתקופה האחרונה זו הפקרות גדולה שנשים כבר משלמות ועוד ישלמו עליה את המחיר בחייהן. רק בשבת האחרונה נרצחה אישה במודיעין על ידי נשק אבטחה שנשא בן זוגה. נאמר כאן שעצם האקדח בבית מאיים על נשים, אבל הוא לא רק מאיים, אלא גם מגדיל בפועל את הסיכון הממשי לחייהן של נשים פי 3 עד 5״.

צפו בכתבת ארכיון על נשקי אבטחה:

כסת"ח לאקדח (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

לאחר מקרי הרצח האחרונים של נשים על ידי בעליהן וחבריהן שעבדו בחברות אבטחה והשתמשו בנשק העבודה שלהם לצורך הרצח, עולה וצפה מחדש שאלת נשיאת הנשק על ידי מאבטחים לאחר סיום המשמרת. בשנת 2008, נאסר על מאבטחים לשאת עמם את נשקם מחוץ לשעות העבודה. האיסור הנו גורף, אך סעיף בחוק מאפשר למעסיק לספק לעובדיו אישור חריג לנשיאת הנשק, אישור אותו מספקים המעסיקים ללא אבחנה. הפתרון שמציע המשרד לביטחון פנים, שאחראי על רישוי כלי ירי, יצירתי במיוחד, אך האם הוא עובד? כסת"ח לאקדח - כתבתו של הילאל עלוש.

הופק ע"י: | עלה ב: 12/03/2013

רלה מזלי, רכזת הקואליצייה ״האקדח על שולחן המטבח״: ״נתונים שקיבלנו מהמשרד לביטחון פנים מצביעים על חומרת ההשלכות של התבחינים החדשים: בעקבות ההרחבה הראשונה, שנחשבה מתונה יחסית, באוקטובר 2015, אושרו ע״י המשרד לא פחות מ-106,000 כלי ירייה אזרחיים חדשים, בתוך שישה חודשים. לפני עשרים שנה, אימצה מדינת ישראל מדיניות מניעה אפקטיבית שנקטה צמצום בתפוצת כלי הירייה האזרחיים ולוותה בירידה משמעותית במספר הנשים שנרצחו בחברה היהודית וכן בירידה במספר המתאבדים, רובם גברים צעירים. במקום להפיק את הלקחים המתבקשים, להרחיב את מדיניות המניעה על מנת לכלול את כל אזרחיות ואזרחי המדינה, ובמיוחד את אזרחי ישראל הפלסטינים, האנשים שמופקדים היום על ביטחון הפנים מתנערים לחלוטין ממדיניות זו במהלך שאין לו שום קשר לביטחון אישי ואזרחי".

בתחילת ספטמבר 2018, הגישו הארגונים החברים בקואליציית ״האקדח על שולחן המטבח״ שתי בקשות חופש מידע למשרד לביטחון פנים ולמשטרה בנוגע למספר ההרוגים בישראל לפי נסיבות, ובנוגע לתשתית העובדתית שעל בסיסה הורחבו התבחינים, אבל טרם התקבלו תשובות מטעם המשרד והמשטרה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס