ידיעה כתובה |

: הלהט"בים נוהרים באוטובוסים

חברה נכתב על ידי ,

שבוע וחצי אחרי ההפגנות הגדולות של הקהילה הלהט"בית לשיוויון זכויות, שלוש שנים אחרי הרצח של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים ותשע שנים אחרי הרצח של ניר כץ וליז טרובישי בברנוער, מחר (2.8.2018) יוצאת הקהילה שוב להפגין על זכותה לחיות בשיויון ובבטחון. 

לאחר גל המחאות שהוציא את הקהילה לשביתה כללית בראשון שעבר (22.7), יחד עם הפגנות בכל רחבי הארץ ושתי הפגנות גדולות בתל אביב, מצעד הגאווה האחרון והחשוב ביותר בשנה צפוי להיות הגדול ביותר שידעה הבירה. כתגובה לגל הולך ומתחזק בשנים האחרונות של קריאה לאלימות כלפי להט"בים, הקהילה הגאה מצאה דרך יצירתית להדגיש את נוכחותם של חבריה גם בירושלים – שיירת רכבים לאורך כביש 1 המוביל לעיר עד לנקודת ההתכנסות בגן הפעמון משם יצא מצעד הגאווה הירושלמי.

  • צפו במצעד הגאווה בירושלים שנערך בשנת 2014:

גאווה 2014 – ירושלים-תל אביב (לדף הכתבה »)

על ההבדלים בין מצעד הגאווה בירושלים למצעד הגאווה בתל אביב. חגיגה עירונית וססגונית בהפקה ושיווק של העירייה מחד ומאידך, אירוע פוליטי ששואף להעניק מקום לכל חברי הקהילה.
הופק ע"י: | עלה ב: 29/09/2014

מצד המתנגדים למצעד נשמעו קריאות הטוענות כי המצעד אינו תואם את אופי העיר, וכי נוכחות חברי הקהילה בעיר מהווה פרובוקציה. לעומת זאת, ההתארגנות הגדולה של הקהילה מצביעה על עובדה קיימת – הקהילה הגאה קיימת בכל מקום, גם בירושלים, והיא אינה מוכנה להכפיף את ראשה. המצעד הירושלמי ידוע באופי הייחודי לו. הוא בעל אופי פוליטי וחברתי, נמנע מהפגנת מיניות בוטה וצועד תחת קריאה ברורה לשוויון בין כל תושבי העיר.

הטענות מצד המתנגדים כי הקהילה הלהט"בית מתנהגת בבריונות, או אפילו "טרור", לא רק שחוטאות לאמת, אלא מתעלמות מהיסטוריה כואבת של אלימות כלפי הקהילה. החל מהרצח הכפול בבר-נוער בשנת 2009, שהתרחש בדיוק לפני תשע שנים, בו נרצחו ניר כץ וליז טרובישי, דרך הרצח של שירה בנקי במצעד הירושלמי בשנת 2015, ועד נסיון רצח האישה הטרנסית בפלורנטין לפני שבועות בודדים. זאת כמובן, לצד מקרי אלימות פיזית ומילולית רבים ומציאות יומיומית מדירה אותה חווים חברות וחברי הקהילה. הנסיון לבצע סימטרה, שלא לדבר על לצייר את הלהט"בים בעמדת כוח, מנציח את המציאות הזאת ויביא רק לעוד אלימות כלפיה בעתיד.

הדרך לשוויון מתחילה בזכויות שוות למיעוטים, ולהפגנת סולידריות עמם. בואו לצעוד בירושלים מחר, לסיום האלימות ולקידום השוויון בכל מקום, גם בעיר הבירה שלנו.

להצטרפות לשיירת הרכבים לחצו כאן. לדף המצעד הירושלמי לחצו כאן.

 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס