ידיעה כתובה |

: בג"צ דחה עתירה לביטול אפלית סרבני מצפון

חברה נכתב על ידי

יש סרבנות ויש סרבנות? היום בבוקר (שלישי, 26.6) נדחתה עתירה בבג"צ נגד האפליה בין סירוב לשרת בצבא מטעמים מצפוניים לבין מטעמים דתיים. העתירה הוגשה על ידי עמותת יש גבול בפני השופטים מני מזוז, דפנה ברק-ארז וענת ברון.

העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד איתי מק, נדחתה בטענה כי אינה תוקפת את החוק אלא את המדיניות שנקבעה בעקבותיו. השופטים ציינו שהמחוקק עשה אבחנה בין סוגי הפטורים, ומתוך האבחנה נוצרה מדיניות שקובעת שנשים דתיות יקבלו פטור על סמך תצהיר. האבחנה, שמתירה לנשים דתיות לקבל פטור, נובעת מצרכיהן היחודיים: אי נסיעה בשבת, קיום תפילות, קוד לבוש, שמירה על כשרות וכדומה.

ביהמ"ש עוד טען כי בניגוד לנשים הדתיות, שלהן סימנים ברורים להשתייכות לקבוצה הזו, אנשים הטוענים לפציפיזם אינם בעלי סימנים כאלה, ונדרש בירור מעמיק לכך דרך ועדות. ביהמ"ש שאל את העותרים האם הם מכירים דוגמה למדינה בה פציפיסטים מקבלים פטור על בסיס הצהרה בלבד, ואילו הם לא היו ערוכים להביא דוגמאות מהעולם בנושא.

לקריאת העתירה במלואה | לקריאת תגובת המדינה

צפו בראיון עם נועה גור גולן, סרבנית פציפיסטית:

חלמה להיות טייסת ועכשיו מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

נועה גור גולן חלמה כילדה להיות טייסת. במקום זה היא תצהיר השבוע על סירוב מטעמי מצפון וצפויה להיכנס לכלא. צפו בה מספרת על אחיה התומכים, על פציפיזם ומדוע לא ניסתה להשתחרר דרך קב"ן.
הופק ע"י: | עלה ב: 10/07/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס