עדכון חדשות |

: דו"ח מבקר המדינה בנושא מערכת המקלט בישראל

חברה נכתב על ידי

אתמול (ג', 8/5/2018), פרסם מבקר המדינה דו"ח מעקב בנושא הזנחת מערכת המקלט וזרים שאינם ברי הרחקה. בעקבות פרסום הדו"ח, יצאו מספר ארגוני זכויות אדם בתגובה ובביקורת על הממשלה בנוגע לחוסר התנהלותם בנושא הפליטים ומבקשי המקלט.

דו"ח המעקב של מבקר המדינה מציין מספר בעיות עיקריות במערכת המקלט בישראל-
1. משך הזמן בטיפול מבקשי המקלט הוא בממוצע כשמונה וחצי חודשים, אך ישנן בקשות אשר כבר שמונה שנים נותרו ללא מענה.
2. עיכוב בטיפול הבקשות. עד 2013 הבקשות לא טופלו כלל. כשנה לאחר המועד שהמדינה הבטיחה לבג"ץ שתסיים לעבור על הבקשות – טופלו רק 28% מתוכם.
3. תורים ארוכים ותנאי המתנה ירודים. נכון להיום ניתן להגיש בקשה רק בלשכה אחת בכל הארץ ולא ניתן להשתמש במערכת לזימון תורים בלשכה זו.
4. דחיית בקשות מקלט על הסף של אנשים אשר הגישו את הבקשה לאחר שנה או יותר ששהו בישראל.
5. היעדר יצירת מדיניות בקשר לבקשות מקלט של יוצאי חבל דארפור. כ-1,600 בקשות מקלט של יוצאי דארפור עדיין לא טופלו ורשות ההגירה טרם גיבשה מדיניותה בעניינם.

במכתב התגובה של ארגוני זכויות האדם וביניהם – רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח, א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל, ARDC והמוקד לפליטים ומהגרים, נאמר: "דו"ח המעקב של המבקר מוכיח, כי ממשלת ישראל ממשיכה לטמון את ראשה בחול ולהתעלם מהביקורת שלו בטיפול במבקשי המקלט, למעלה מעשור חלף מאז כניסת ראשוני מבקשי המקלט לישראל ומעל לשלוש שנים מפרסום דוח המבקר המקורי וממשלת ישראל ובפרט משרדי הרווחה והבריאות, טרם גיבשו מדיניות ולמעשה נתנו ידם להמשך ההזנחה של עשרות אלפי בני אדם תוך פגיעה חמורה בשלומם ובאיכות חייהם. עצימת העיניים הזו פוגעת לא רק באוכלוסיית מבקשי המקלט, אלא גם בתושבי דרום תל אביב".

זואי גוטצייט, רופאים לזכויות אדם: "הדוח זועק את זעקתם של חולה הסרטן שמנוע מלקבל טיפול כימותרפי; של האישה שעברה עינויים ואונס בסיני ואינה מקבלת טיפול נפשי ותמיכה; ושל חולה הלב שנאלץ לחכות עד שיתמוטט כדי לזכות בניתוח חיוני. גרירת הרגליים והסירוב לגבש מדיניות בריאות סדורה עבור מבקשי המקלט, לא רק מפקירה את בריאותם ומסכנת את חייהם, אלא גם גובה מחיר כבד ממערכת הבריאות כולה".

מיכל פינצ'וק, מנכ"לית א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל: "בעקבות דוח מבקר המדינה משנת 2014 גיבש משרד הרווחה מדינות חלופית והכריז במרץ 2017 כי בכפוף לקבלת תקציב ייתן שירותים וטיפול למספר אוכלוסיות פגיעות מקרב מבקשי המקלט. אך מאז ועד היום, על אף קבלת תקציב ייעודי ממשרד האוצר מסרב משרד הרווחה לתת מענה וטיפול לגברים ולנשים הנמצאים במצבים קשים ביותר. נשים ממשיכות לסבול מאלימות במשפחה, קשישים חולים זרוקים חסרי כל ונכים חיים ברחוב ללא כל טיפול. משרד הרווחה חייב לפעול לאלתר ולתת מענה למעט מבקשי המקלט הזקוקים לו נואשות."

  כתבות ווידאו שחבל לפספס