ידיעה כתובה |

: השקת פרויקט "עיר לכולן" בעכו

חברה נכתב על ידי

התכנית "עיר לכולן" להטמעת גישה מגדרית במדיניות העירונית תושק בעיר עכו על ידי עמותת "איתך מעכי – משפטניות לצדק חברתי". מטרת התכנית היא להוביל מהלכים למינוין של יועצות לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, לרבות הגדרת תפקידן ברשויות המקומיות, כדרך להגדלת שיתוף נשים והטמעת גישה מגדרית בתהליכי קבלת החלטות, בתכניות העבודה ובתקצובן של הרשויות המקומיות. ההשקה תיערך בבניין עיריית עכו ביום שני, ה- 14.5.

לדברי ראש העיר, שמעון לנקרי, שנרתם לקידום הנושא: "מדובר בתכנית המעודדת ערים לקבוע מדיניות עירונית בנושאי מגדר, במסגרתה ניתנת התייחסות למגוון הנושאים בהם אנחנו עוסקים דרך הבנת הצרכים הייחודיים של נשים ושל גברים, ובהתאם לכך תכנון הפעילויות וניתוב התקציבים בצורה האפקטיבית ביותר".

במהלך האירוע יתקיים דיון על התווית העקרונות וישתתפו הציבור הרחב, נציגי ארגונים חברתיים ואקדמיה, בכירי העיריה ועובדיה שידונו בארבעה נושאים מרכזיים: תעסוקה, עסקים והשכלה דרך עדשה מגדרית כמדיניות עירונית, מנהיגות ויזמות כמדיניות עירונית, פילוח נתונים וניתוח תקציב בהיבט מגדרי ומיצוי זכויות.

לדברי ד"ר ג'נאן פראג'-פלאח, יועצת ראש העיר לקידום נשים במגזר הערבי ויו"ר עמותת חזון נשות עכו: "ממחקרים שנערכו בעולם אודות פרויקטים דומים, עולה חשיבות תכנית עיר לכולן ששמה זרקור על הסוגיה של נשים, לא רק מתוך המקום של ייצוג, אלא גם מתוך המקום של התאמת צרכים ושירותים. מנהיגות עירונית צריכה להיות ערנית לצרכים של ילדות, נערות ונשים בכל המסגרות והמערכות, החל מגיל גן ועד גיל בית ספר והשכלה גבוהה, ביחס לכל מגוון השירותים – כמו רווחה, תרבות, תכנון ערים, תחבורה, ספורט ועוד – ותוך התייחסות לנשים ערביות ויהודיות".

לדברי עו"ד דנה מירטנבאום, מנהלת תכנית "עיר לכולן" מטעם עמותת איתך מעכי: "ממחקרים שנעשו ברשויות מקומיות גילו שהשירותים העירוניים נצרכים באופן שונה ע"י נשים וגברים, וזה נכון לגבי חינוך, בריאות, תחבורה ציבורית, ספורט, תרבות, רווחה ובעצם לכל תחום. גברים ונשים ממוקמים בעמדות חברתיות שונות וכתוצאה מכך צרכים של נשים אינם באים באופן מספק לידי ביטוי בתהליכי תכנון מדיניות. יש לכך כמובן השלכה על כלל החברה, על ילדים, על גברים".

לדברי עו"ד מהא שחאדה, רכזת התחום המשפטי בתכנית "עיר לכולן" מטעם עמותת איתך מעכי: "התקציבים והתוכניות העירוניות צריכים לקחת בחשבון את הייחודיות של נשים ממגוון הקבוצות בחברה, תוך חלוקה צודקת של כלל המשאבים. דברים אלה מקבלים משנה תוקף בימים אלה, לקראת הבחירות לרשויות המקומיות, שכן חשוב שקולן של נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה יישמע וישפיע".

לדברי אתי סבג, יועצת ראש העיר לשוויון מגדרי ומעמד האשה: "מחקרים מוכיחים שככל שעיר מותאמת יותר לצרכים של נשים, ולוקחת בחשבון את החוויה הנשית – איכות החיים של תושבי העיר עולה בצורה משמעותית. לאור זאת קיימת חשיבות לבחינת הצרכים הייחודיים של נשים בעיר, תוך מתן ביטוי בתכנון העירוני, ביצירת מקורות תעסוקה לנשים כשכירות וכעצמאיות, בפיתוח שירותים עירוניים שיתנו לנשים, לנערות ולילדות מענה לזכויות ולשירותים בצורה המותאמת להן".

  • עיריית תל אביב היתה הרשות המקומית הראשונה בעולם לאמץ את עקרונות החלטת האו"ם 1325 לשילוב נשים במוקדי קבלת החלטות: 

    1325 – מהכנסת לת"א (לדף הכתבה »)

    החלטת האו"ם 1325 קובעת כי יש צורך בייצוג שווה של נשים במוקדי קבלת החלטות, בכל הנוגע לקידום שלום, הפחתת אלימות ויישוב סכסוכים. סביב ההחלטה, נוצרה בישראל קואליציה רחבה של ארגוני נשים המקדמים תוכנית פעולה ליישומה. מדינת ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שאמצה את החלטת האו"ם 1325 לחוק ישראלי, והשבוע תל אביב הפכה לרשות המקומית הראשונה בעולם שמאמצת את ההחלטה.
    הופק ע"י: | עלה ב: 13/11/2014

  כתבות ווידאו שחבל לפספס