תמלול הכתבה: 1325 – מהכנסת לת"א

מגיש: עקב המצב הפוליטי-מפלגתי עולות הערכות כי הבחירות לכנסת תוקדמנה. אז הנה עצה למנהיגי המפלגות. מסקר שנערך לאחרונה עולה, כי 37 אחוזים מהציבור
יעדיפו להצביע למפלגה שתקרא להכניס יותר נשים לתהליכי משא ומתן מדיניים. הסקר הוצג לאחרונה בכנסת, בוועדה לקידום מעמד האישה, שהתכנסה לדון בשילובן של נשים במוקדי קבלת ההחלטות בנושאי שלום וביטחון, לאור "צוק איתן".
סביונה רוטלוי: מאסתי לראות נשים בתקשורת כמי שאורזות את התרמילים, שולחות חבילות, באות לעודד, מבשלות ואחר כך לצערנו מקוננות. ואנחנו מודרות לחלוטין מהשיח החשוב ביותר, וזה השיח על מלחמה ושלום.
עליזה לביא: כל התהליך של בדיקת מבצע צוק איתן, הועדה שבוחנת – אין בה אף אישה. מי שבוחן, בוחנים, את המסקנות, את ההתארגנות, את הביקורת, את כל אותם דברים אלו גברים. רק גברים, למרות שאנחנו כמה חברות בוועדת חוץ וביטחון.
עדי גולדינר: ערכנו סקר שנועד לבחון איך הציבור תופס את הנושא של מעורבות נשים בתהליך המשא ומתן המדיני. רוב הציבור, 66% בסך הכל מסכים שמעורבות נשים מתחומי המומחיות השונים תתרום למשא ומתן המדיני וסבור כי המעורבות הזאת תעזור גם בבניית פתרון ארוך ובר קיימא. כמעט 40% מהציבור, 37% ליתר דיוק, אומרים כי אם מפלגה כל שהיא תקרא להכניס יותר נשים לתהליך המשא ומתן זה יעלה את הסיכויים שהם יצביעו לאותה מפלגה.
מגיש: החלטת האו"ם 1325 קובעת כי יש צורך בייצוג שווה של נשים במוקדי קבלת החלטות, בכל הנוגע לקידום שלום, הפחתת אלימות ויישוב סכסוכים. סביב ההחלטה, נוצרה בישראל קואליציה רחבה של ארגוני נשים המקדמים תוכנית פעולה ליישומה. כה רחבה, שהובילה לשיח שבמרכזו עיסוק בסכסוך הישראלי-פלסטיני במקום בכיבוש והדיכוי של האוכלוסייה הפלסטינית. לאור זאת ארגוני נשים מהחברה הערבית הדירו רגליהם מהיוזמה.
באסל גאטס בשם חנין זועבי: חלק מהעמותות הערביות הסתייגו והחרימו את הדיונים בישראל סביב ההחלטה, בגלל התעלמות הדיונים מהכיבוש ועיסוקם ב"סכסוך". אסור במציאות של כיבוש להסתפק במונח הניטרלי "סכסוך", שמתעלם מהיות נשים באזורנו קרבן הן למלחמות והן לכיבוש
תמר זנדברג: אנחנו לא יכולות להתעלם שבצד אחד של השולחן אנחנו ננהל דיון על נשים במוקדי קבלת החלטות ועל כמה זה חשוב, אבל מצד שני נתעלם מהמהות של זה.
מגיש: יש לציין כי מדינת ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שאמצה את החלטת האו"ם 1325 לחוק ישראלי, כבר לפני עשור. והנה, אנו מתבשרים שגם תל אביב הפכה השבוע לרשות המקומית הראשונה בעולם, שמאמצת את החלטת האו"ם.
גבי לסקי: הגיע הזמן, שאנחנו ברמה המקומית ניקח את המושכות לידיים וכל מה שקשור ברמה הלאומית, שזה באמת בשטח: הגנה על נשים, מתן ביטחון ברחובות,
שילוב נשים בקבלת החלטות, אנחנו נעשה את זה פה.
נעמי חזן: מה שעיריית תל אביב עושה היום זו היסטוריה, אין אח ורע בכל העולם לאימוץ 1325 על ידי עירייה.
גבי לסקי: אי אפשר לומר שלא קרה שום דבר, בישראל לא קרה שום דבר. יש מדינות שכן מיישמות את ההחלטה ויש להן תכניות אופרטיביות. סיירה לאון למשל, אפילו ברמה המקומית, שם יש תכנית מדינית שירדה לרמה המקומית. בישראל, בגלל קוניוקטורות פוליטיות שונות ומשונות, בגלל שאין רצון באמת שהחונטה הגברית
תוותר על מקומה למען מקומן של נשים בתהליכי קבלת החלטות, במשא ומתן ובכל זה, אז הדברים האלה לא קרו.
מגיש: אין ספק שמאמץ ולובי של נשים יש, עכשיו נותר ליישם.

סוף תמלול הכתבה: 1325 – מהכנסת לת"א

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס