ידיעה כתובה |

: ההפגנות בעזה גובות חיי אדם ופצועים רבים

מדינה נכתב על ידי

ביום שישי האחרון התקיימו שוב הפגנות המוניות לאורך גדר המערכת של ישראל עם עזה בפעם החמישית ברציפות, כחלק מ"צעדת השיבה הגדולה", הצפויה להימשך עד 15 במאי. לדברי משרד הבריאות בעזה, נהרגו לפחות שלושה פלסטינים מידי כוחות ישראליים, וכ־955 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי, בהם לפחות 76 ילדים ו־39 נשים. 178 מכלל הפגיעות נגרמו על ידי תחמושת חיה. שמונה מהפצועים נמצאים במצב אנוש.

על פי הערכות, מספרם הכולל של המשתתפים בהפגנה האחרונה עמד על  כ-10,000 איש. המפגינים התכנסו בחמישה מחנות אוהלים הממוקמים במרחק 600 מטר מגדר המערכת, כ־50 מטר קרוב יותר מאשר בהפגנה הקודמת. כמו בהפגנות קודמות – בימי שישי, לאחר תפילות הצהריים צעדו מאות מפגינים ממחנות האוהלים לעבר הגדר, שם הבעירו צמיגים, ניסו לחבל בגדר, יידו אבנים ולדברי מקורות ישראליים השליכו פצצות תבערה על כוחות ישראליים.
על פי דיווחים, בכמה הזדמנויות הטיסו מפגינים אל שטח ישראל עפיפונים שאליהם חוברו חומרים בוערים. דיווחים מסוימים הצביעו על כך שמספר מפגינים פרצו את הגדר ממזרח לעיר עזה וכן גרמו לה נזק במספר מקומות אחרים. כוחות ישראליים הגיבו על ההפגנות בירי של קליעי גומי ורימוני גז מדמיע, שחלקם הוצנחו מכלי טיס בלתי מאוישים, ובירי של תחמושת חיה, לרבות על ידי צלפים.

מאז תחילת ההפגנות ב־30 במרס נהרגו כ-38 פסלטינים בידי כוחות ישראליים, בנוסף על כך נהרגו חמישה פלסטינים בעזה בנסיבות אחרות, ושניים נוספים נהרגו אחרי שחצו את גדר המערכת לשטח ישראל. לדברי משרד הבריאות בעזה, יותר מ־6,400 פלסטינים, בהם לפחות 530 ילדים, נפצעו מידי כוחות ישראליים. מבין הפצועים, כ־60% מכלל הנפגעים אושפזו. לא דווח על נפגעים ישראלים.

המספר הגבוה של נפגעים מקרב מפגינים לא חמושים, לרבות שיעור גבוה של מפגינים שנפגעו מתחמושת חיה, עורר חששות בדבר שימוש מופרז בכוח, לצד קריאות לחקירות בלתי תלויות של התקריות הללו, לרבות מצד מזכ״ל האו״ם. נציב זכויות האדם של האו״ם קרא לישראל להבטיח כי כוחות הביטחון שלה לא ינקטו שימוש בכוח מופרז: "אובדן החיים מצער מאוד, והמספר המזעזע של הפצועים מתחמושת חיה רק מחזק את התחושה שאכן נעשה שימוש בכוח מופרז נגד מפגינים – לא פעם ולא פעמיים, אלא באופן חוזר ונשנה. דיווחים על פציעות חמורות במיוחד הנובעות מהשימוש בתחמושת חיה מדאיגים אותי כפל כפליים. יתרה מכך, ישראל סירבה לתת היתרי יציאה לרבים מהפונים לקבלת טיפול מחוץ לרצועה, ובכך רק הגבירה את הסבל."

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס