עדכון חדשות |

: סוגרים את טיפת חלב בכפר ח'ואלד

חברה נכתב על ידי

כדי להגיע לטיפת חלב יש לצעוד חמישה ק"מ ואז לנסוע באוטובוס לכפר אחר. בג"צ: "זו הכבדה שאינה חורגת ממתחם הסבירות והמידתיות".

בג"צ דחה את העתירה שהוגשה ע"י מרכז עדאלה על מנת שבית המשפט יורה משרד הבריאות לחזור מהחלטתו לסגור את תחנת טיפת חלב בכפר ח'ולאד שבגליל, המעניקה שירותים גם לכפר הקרוב ראס עלי.
המרפאה נפתחה בשנת 1997 והעניקה שירותים ל- 1500 תושבי הכפרים, אבל באוגוסט 2017 נסגרה המרפאה בעקבות החלטת משרד הבריאות.  ההחלטה לדחות את העתירה התקבלה בהרכב של שלושה שופטים – יורם דנציגר, ניל הנדל ואורי שהם. לקריאת ההחלטה.

בהחלטת בג"ץ נכתב: "אין חולק על כך שסגירת מרפאת טיפת חלב בכפר ח'ואלד יצרה הכבדה מסוימת על תושבי הכפרים ח'ואלד וראס עלי. במיוחד נכונים הדברים באשר לתושבי ראס עלי, שכן אלו, שבעבר נדרשו לצעוד למרפאה בכפר ח'ואלד, נדרשים עתה לצעוד לשם ולהמשיך בנסיעה בתחבורה ציבורית לתחנת יעד נוספת. עם זאת, מהנתונים שהונחו לפנינו עולה כי ההכבדה המדוברת אינה חורגת ממתחם הסבירות והמידתיות."

עו"ד סאוסן זהר ממרכז עדאלה, שהגישה את העתירה, אמרה בתגובה כי "בית המשפט התעלם מהקושי עבור תושבות ראס עלי, שאין בכפרן תחבורה ציבורית, לצעוד כ- 5 ק"מ על מנת לקחת אוטובוס מהכפר הסמוך כדי להגיע למרפאה בכפר אחר נוסף. בכך, בית המשפט רוקן מתוכן את הוראת החוק המחייב כי הנגישות למרפאות אם וילד תהיה קרובה למקום המגורים, וההגעה אליה בזמן סביר."

עו"ד זהר הדגישה כי אין זו הפעם הראשונה שמשרד הבריאות פועל לסגירת התחנה בח'ואלד: "הניסיונות מצד משרד הבריאות לסגור את תחנת טיפת חלב בכפר ח'ואלד אינה חלק ממדיניות חדשה, כפי שנכתב בהחלטה, אלא המשך של מדיניות ארוכת שנים אשר תושבי הכפרים התנגדו לה ואף הצליחו למנוע את סגירת המרפאה. לצערנו כעת בג"ץ גיבה את משרד הבריאות ובכך אפשר את הפרת זכותן של אימהות וילדיהן לטיפול רפואי ראוי."

  כתבות ווידאו שחבל לפספס