ידיעה כתובה |

: תכנית החומש לחברה הבדואית – לא מספקת

חברה נכתב על ידי

הועדה למעמד האישה של הכנסת דנה השבוע (יום שני, 6.2.2018) בתעסוקת הנשים הבדואיות בנגב. הועדה עורכת סדרת ישיבות שיוקדשו לבחינת מימוש תכנית החומש לחברה הבדואית והשלכותיה על תעסוקת הנשים הבדואיות. בדיון התברר: הממשלה נסוגה מיעדי התעסוקה בתכנית החומש. אזורי התעשייה ביישובים הבדואים לא יתוקצבו וקצב בינוי מעונות היום – איטי. 

נציגת משרד הכלכלה הודיעה כי בתקציב תכנית החומש לשנים הבאות לא יכללו תוספות תקציביות לפיתוח אזורי התעשייה היישוביים הבדואים, המשרד הודה כי פיתוח אזורי התעשייה נתקל בקשיים רבים, אך לא מסר לועדה פרטים על מספר הדונמים ששווקו ומספר העסקים שנפתחו. המשרד מקווה כי ניתן יהיה לקדם את אזורים הללו מתקציבים עודפים שטרם נוצלו במסגרת תכנית החומש הקודמת.
יו"ר הועדה, ח"כ עאידה תומא סלימאן מחתה על הדברים ואמרה: "אתם אומרים שחמישה אזורי התעשייה לא תוקצבו מספיק, אבל לאזורי התעשייה המרחביים באזור יש תקציב." היא אף הדגישה כי לאזורים אלה יתרון בולט בקליטת נשים לעבודה, שכן הללו אינן מוכנות להרחיק מהבית אל מקום העבודה.

נציג משרד העבודה והרווחה מסר כי המשרד הקצה מאז שנת 2014 הקצאות לרשויות להקמת 21 מעונות יום ואולם רק עבור עשרה מהם החלו בתהליכי בנייה. מבין אלו שנבנו, חלק גדול אינם פועלים, בין השאר מאחר ולא הושלמו המכרזים לעמותה מפעילה. ח"כ תומא סלימאן קבעה כי ההתקדמות בבניית המעונות ופתיחתם איטית מאוד ולא מספקת. היא ציינה שדרשה בדיונים קודמים בנושא, להקים מנהלת מיוחדת שתסייע לרשויות המתקשות בניהול תהליך. "המנהלת הייתה צריכה לרכז את זה, ולעזור לרשויות שאין להן יכולת. האזרחים לא צריכים לסבול בגלל שהמועצה האזורית שלהם מוחלשת".

בחודש אוקטובר התקיים "יום הנגב" בכנסת ובו דובר בין השאר על העסקתן של נשים בדואיות. צפו בסרטון שהכנו והוקרן בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי אשר קיימה דיון בנושא: 

תעסוקת נשים בדואיות בנגב (לדף הכתבה »)(Available in English)

מהם הקשיים והחסמים המקשים על נשים בדואיות בנגב להשתלב בשוק העבודה? סרטון זה הוקרן ב"יום הנגב" בכנסת, בוועדה לקידום מעמד האשה ושוויון מגדרי אשר קיימה דיון בנושא תעסוקת נשים בדואיות.
הופק ע"י: | עלה ב: 31/10/2017

בשורה שלילית נוספת הייתה הודעת נציגי משרד החינוך, כי בתכנית החומש החדשה לשנים 2017-2022 לא יוקצו תקציבים להשלמת השכלה לנשים בדואיות. בעבר כללה התוכנית 2.5 מיליון שקלים לחינוך מבוגרים בכיתות השלמת השכלה – מלימודי שפה בסיסיים ועד השלמה לבגרות. לכך הגיבה חברת הכנסת: "אם רוצים להעלות את רמת תעסוקת הנשים צריך להשקיע בנשים שלא קיבלו שום השכלה. צריך תקציב מיוחד לנשים בדואיות, ללמד אותן קרוא וכתוב! אישה שלא יודעת להתראיין ולא מסוגלת לקרוא תלוש שכר, חינוך מינימלי, תתקשה למצוא עבודה. זה אומר לוותר מראש על חלק גדול מהנשים הבדואיות".

לדברי ח"כ תומא סלימאן תכנית החומש מאכזבת ונראה כי היא יורה לכל הכיוונים, ואין תיאום בין מרכיביה. "אני מודאגת מהעובדה שלא נקבעו לנושא התעסוקה יעדים ברורים, זה נראה כמו נסיגה מכוונת ממטרות התכנית".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס