ידיעה כתובה |

: נשות הכותל לבג"צ: הסדר מבזה

חברה נכתב על ידי

הרכב מורחב של שבעה שופטים, בראשות הנשיאה אסתר חיות, התכנס אתמול (14.01.2018) כדי לדון בעתירת נשות הכותל נגד ביטול מתווה הכותל ונגד המשטרה שאינה עוזרת במניעת ההתפרעויות והאלימות נגד המתפללות, במטרה לשבש את תפילותיהן.

העתירה שהגישו נשות הכותל עוסקת בהקפאת מתווה הכותל ובשאלות של אבטחת התפילות וזכותן להתפלל בעזרת הנשים ברחבה הצפונית של הכותל המערבי ללא הפרעות. בנוסף התייחסה העתירה לנקיטת כל הצעדים הדרושים כנגד הגורמים הקיצוניים המתנגדים לתפילות נשות הכותל ונוקטים באלימות ומפריעים על מנת לשבש את תפילותיהן.

בצעד חריג נעתר בית המשפט לבקשת נשות הכותל להציג סרטונים שממחישים את האלימות ואת הפגיעה בהן במהלך התפילות. לאור צילומי האלימות וההתפרעויות שנצפו בסרטון, הבהירו השופטים למדינה כי עליה לפעול בנחישות למניעת ההפרעות במהלך תפילת ראש חודש שבט שתתקיים ביום רביעי.

אז מי הן בעצם נשות הכותל ומה העניין איתן? בכתבה הבאה:

נשות הכותל (לדף הכתבה »)

אף על פי שנדמה שחופש הדת והפולחן היא זכות בסיסית, בישראל היא אינה מוקנית לנשים באופן שוויוני. נשים מנועות מלהתפלל בכותל המערבי כרצונן - מחשש לפגיעה ברגשות שאר המתפללים. עמותת 'נשות הכותל' מבקשת לעמוד על זכותן של נשים, ממש כמו גברים, להתפלל בהתאם לאמונתן הן.
הופק ע"י: | עלה ב: 14/09/2012

במהלך הדיון התייחסה הנשיאה אסתר חיות, לשאלה מדוע לא מאפשרים לנשות הכותל להכניס ספרי תורה לרחבה שבה הן מתפללות כעת. לדבריה: "אם לפי נוהלי הכותל אסור להכניס ספרי תורה מבחוץ לרחבה הכללית, מדוע לא לאפשר לנשים להשתמש בספרי התורה המוצעים לרשות המתפללים?". לשאלה זו ענה נציג המדינה: "כי ספרי התורה נמצאים בעזרת הגברים".

עורכות הדין המייצגות את נשות הכותל התייחסו גם לגדרות שהוצבו במקום שאמור לשמש כרחבת תפילה עבור נשות הכותל: "המקום מוסתר מאחורי גדרות וחומות, כדי להעביר מסר שהעותרות צריכות להתפלל כמו מצורעות". ביחס לזאת ביקש בית המשפט מהמדינה תצהיר שבו יפורט מי החליט על הקמת הגדרות, מאיזו סיבה הוקמו, מי החליט על גובהם ומי קבע האם יש בהם צורך. כמו כן ביקשו השופטים לדעת האם הגדרות הוקמו בהתאם להיתר בניה.

בתגובה לדיון אמרה יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן: "הדיון המחיש שהפתרון של מתווה הכותל, שנולד תוך הידברות, פשרה והתייעצות – הוא הוא הפתרון הנכון והראוי. כל פתרון אחר שהוצע היום הוא כניעה למיעוט החרדי הקיצוני, שהשתלט על המשאב הלאומי היקר, השייך לעם ישראל ולכל יהודי העולם".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס