ידיעה כתובה |

: מכתב השמיניסטיות 2017

חברה נכתב על ידי

63 בנות ובני נוער במכתב לראש הממשלה, שר החינוך, שר הביטחון והרמטכ"ל: נסרב להתגייס ולשרת בצבא מתוך מחויבות לערכי השלום, הצדק והשוויון, מתוך ידיעה כי ישנה מציאות אחרת אשר נוכל ליצור ביחד.

"מכתב השמיניסטיות 2017" הוא הצהרת הסרבנות של 63 בני ובנות נוער מרחבי הארץ בה הם טוענים שלא יתגייסו לשרת בצה"ל מסיבות מוסריות ומצפוניות. ״אנו כותבות מכתב זה כהצהרה על סירובנו להתגייס לצבא. החלטנו שלא לקחת חלק בכיבוש ובדיכוי של העם הפלסטיני, שמפריד בני אדם לשני מחנות עוינים. כי כל עוד אנשים חיים תחת כיבוש השולל מהם זכויות אדם וזכויות לאומיות, לא נוכל להגיע לשלום."

צפו בלקט מראיונות עם סרבני.ות גיוס שסירבו השנה להתגייס מטעמי מצפון ומוסר: 

סרבנות 2017 (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

היום התפרסם (28/12/2017) "מכתב השמיניסטיות 2017" עליו חתומים מעל 60 סרבניות וסרבנים. צפו בלקט מראיונות עם סרבני.ות גיוס שסירבו השנה להתגייס מטעמי מצפון ומוסר.
הופק ע"י: | עלה ב: 28/12/2017

עוד כותבים הסרבנים: "מעגל השנאה, האלימות והטרור הורס את חייהם של הפלסטינים והישראלים. כדי להיטיב עם החיים של כולנו בין הירדן לים חייבים לסיים את הכיבוש ולהגיע לשלום. כבר חמישים שנה המצב "הזמני" מתמשך, ולא נוסיף לתת לכך יד. שנים של שליטה צבאית על האוכלוסייה הפלסטינית ואין סוף נראה לעין. ״

למכתב המלא.

יוזמי המכתב הנוכחי קיבלו ליווי וייעוץ מיוזמי מכתבי סרבנות קודמים וארגון "מסרבות", בנוסף מתכוונים הצעירים להגיע בשבועות הקרובים לכמה מוקדים ברחבי הארץ כדי לנסות ולהחתים בני נוער נוספים על המכתב.

אחד מהחתומים על המכתב הוא מתן הלמן, המרצה בימים אלה את תקופת כליאתו השנייה על רקע סירובו להתגייס. בסוף תקופת הכליאה הזאת ירצה 30 ימי מחבוש במצטבר.

צפו ב"יום הגיוס" של מתן:

תומכים ומתנגדים לסרבן מתן הלמן (לדף הכתבה »)(Available in English)

ביום סירובו של מתן הלמן, התאספו חבריו ותומכיו, ביניהם סרבניות וסרבני עבר ותנועת "מסרבות" והפגינו את תמיכתם כמיטב המסורת. במקביל, התאספו מתגייסים רבים, מלווים גם הם במשפחותיהם וחבריהם. בתוך זמן קצר נוצרה התנגשות בין התומכים והמתגייסים. האם  ניתן יהיה להגיע לדו-שיח נטול אלימות והתלהמות בנושא? לאחר שהצהיר על סירובו נשפט מתן לעשרה ימי מחבוש בכלא הצבאי.
הופק ע"י: | עלה ב: 26/11/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס