יום ראשון   16-12-2018
עדכון חדשות |

: אםבאלה-مبلا – דווקא כן!

חברה נכתב על ידי

קבוצת אקטיביסטיות הולכת להקים מקום חדש – מרחב יצירתי שיתופי ועצמאי לאמניות ולפעילות ירושלמיות לקהילות שמודרות מרוב העיר. ראיון עם מיכל הרמתי, אחת מחברות קבוצת ההקמה.

למרות הפעילות האקטיביסטית ברשת, עדיין אין כמו מקום פיסי למפגש אנושי שמאפשר החלפת דעות ורעיונות, תכנון פעולות, הפצת מידע אלטרנטיבי ומרחב לקיום הרצאות, מופעים ושלל אירועים חברתיים. בשנות האלפיים הוקמו לא מעט חללים אקטיביסטים כאלו ואחרים. סלון מזל בתל אביב שהוקם ב-2001 ונסגר אחרי כעשור, היה אחד הוותיקים ששרדו לא מעט שנים, עבר מספר גלגולים אך שמר לאורך השנים על ייחודיות ומודל ניהול על פי עקרונות אנרכיסטיים, כאשר אין הנהלה רשמית וכל ההחלטות נקבעות בצורה דמוקרטית, על ידי המתנדבים הקבועים במקום. בין לבין קמו עוד מקומות כגון "בית העם" – שהוא תוצר ישיר של המחאה החברתית של 2011 – בניין עם מספר חללים ששימשו לישיבות וארגון פעולות חברתיות, כולל גג פתוח בו התקיימו הרצאות ואירועים. מיזם נוסף שהולידה אותה מחאה חברתית היה הבר-קיימא – מסעדה שהוקמה כקואופרטיב של צרכנים. בקומת הקרקע מסעדת בר טבעונית ובקומה העליונה חלל לפעילויות, הרצאות ומופעים. ניתן לומר שהבר-קיימא היה אחד המקומות היחידים שפעל כעסק חברתי, שניסה לקיים את עצמו בזכות הפעילות ולא ע"י תרומות בלבד. גם בחיפה ובירושלים הוקמו חללים ששירתו את האקטיביסטיים כמו המרקחה, והדילה, בבאר שבע קיים מקום בעל אופי אחר – המולתקא ובגליל העליון הייתה לזמן מה "מבסוטה".

2017 עומדת לחלוף לה מהעולם, אבל רגע לפני מגיעה לה אםבאלה-مبلا – מקום ירושלמי – גלריה, בית קפה וספרייה שיתופית – מקום לאקטיביסטיות ולאקטיביסטים.
מאחורי היוזמה עומדות מספר דמויות ירושלמיות בעיקר ממאבקי זכויות בעלי חיים ונגד הכיבוש, קבוצות פמיניסטיות ולהט"ביות, וגם אמנים פלסטינים ויהודים. אחת מחברות הקבוצה היא מיכל הרמתי שהתראיינה לטלוויזיה החברתית בנושא.

מה מסתתר מאחורי השם: אםבאלה-مبلا?
השם זה בעצם מן משחק מילים והוא נבחר רק כי זה מגניב, שזה מילה עם משמעות בשתי השפות. בעברית אני חושבת שאפשר להשליך על השם את האופי הוולונטרי של המקום: המקום יקום וייפול על מה שא.נשים יצרו ממנו, מה שיבוא להן לעשות ממנו. בערבית המשמעות היא "דווקא כן", למשל אם מישהו אומר לך שהכיבוש לא יגמר לעולם, אתה יכול להגיד לו – אמבאלה!

מה בעצם אםבאלה-مبلا הולך להיות?
אםבאלה-مبلا יהיה מרחב, מקום, עסק, שנועד להיות בית לאקטיביסטים, אמנים ולקהילות בעיר שמודרות ממרחבים אחרים. זה יעבוד כגלריה, בית קפה וספרייה שיתופית. זה בעצם נועד להיות מעין "האב" שממנו יוזמות חברתיות ופוליטיות יוכלו לצמוח, מקום שעובד בלוגיקה לא קפיטליסטית ולא ממסדית, כן שיתופית וכן קהילתית, ויאפשר לאנשים, כמה שזה קלישאה, להיות השינוי שהן רוצות לראות בעולם.

צוות ההקמה של אםבאלה-مبلا

למה צריך את אםבאלה-مبلا?
צריך את אםבאלה-مبلا מכמה סיבות – האקטיביסטיות רוצות מקום במרכז העיר לנהל פגישות ולהכין שלטים, כך שזה לא יהיה בית של מישהו, אלא מקום קולקטיבי, ומעבר לכך מרחב כלשהו שיוכל להיות חממה לעוד פעילים לגדול בו. יש כל מיני סוגים של קבוצות פוליטיות שבעצם נפגשות רק סביב הפגנות ולפעמים בצורה מאוד לא מסודרת עד שקשה להבחין באיזשהו קולקטיב מגובש פוליטית שנוצר; אני ראיתי בניסיוני בספרד איך קולקטיבים כאל נוצקים תמיד סביב מקומות יציבים.

באיזו מסגרת ארגונית תפעילו את המקום, מה המודל הכלכלי?
אנחנו נירשם כאגודה שיתופית ונתפעל כקואופרטיב. יש צוות שאחראי על בירוקרטיה (אני לא פעילה בו). ללא ספק, אנחנו מחכות בקוצר רוח ללמוד לעומק את הטעויות של הבר קיימא!

למה לדעתך הציבור צריך לתרום להקמת העסק שלכן?
הציבור יכול לתרום אם הוא רוצה שזה יקום ויקרה. אם לא – זה לא יקרה. לתחושתי, רבים מבינים את היתרון והכוח שבמרחב שיכול להיות שלך במרכז העיר ירושלים. למרות שאנחנו חולמות בכל הכוח שהמקום יקיים עצמו מהכנסותיו, אנחנו מגייסות עכשיו גם כספים מקרנות וגם פתחנו במימון המונים, כדי בעצם לאפשר לעצמו לקום על הרגליים, למצוא נוסחאות ומתכונים, לאסוף אנשים וצורה ובעיקר את הדרך לקיים את המקום מהכנסותיו. כל הכסף שאנחנו אוספות, אמור להספיק לפי החישובים שלנו לשנה הראשונה של הוצאות בסיסיות: שכ"ד, ביטוח, ארנונה, רישיונות. כלומר: שקט נפשי, אנחנו מנסות לקנות לנו פה זמן בעצם להקים את המרחב שאנחנו חולמות עליו.

האם מצאתן כבר מקום? יש מועד פתיחה?
יש מקום, התחלנו לשלם עליו כבר בתחילת נובמבר! הוא נמצא איפה שהיה בית הקהווה ברחוב ינאי. אהבנו אותו כי הוא אינטימי ולכן גם יותר בר קיימא מלהחזיק מקום גדול. הוא גם קרוב לקו התפר, רחוב שפלסטינים מסתובבים בו בנוחות. אין עדיין מועד פתיחה וברגע שנגבש איזשהו קונצנזוס בנוגע לאיך להתקדם ביום שאחרי קמפיין גיוס ההמונים (הדסטרט), התומכות והתומכים הנפלאים שלנו יהיו בין הראשונים שידעו, אני מקווה!

את יכולה לדמיין את אםבאלה-مبلا בעוד שנה? בעוד חמש שנים?
בעוד שנה – נהיה בית קפה, גלריה ובר להופעות קטנות לפעמים, שמרוויח מספיק כסף בשביל לשלם למנהל ולהיות פתוח מבוקר מאוחר כזה עד הלילה. לפעמים הוא סגור כי קבוצות צריכות אותו לצרכים שלהם. לוח גדול מסדיר את כל הפעילויות – הציבוריות והאחרות. אסיפה חודשית של עשרות אנשים מחליטה מה נכנס ומה לא. בראנץ' טבעוני בשישי, שלישי בערב חילופי שפות עברית ערבית, הומה אדם, ראשון בערב ערב סרט. כשאתה באחרי הצהריים-ערב יש תמיד כמה קבוצות שונות ומגוונות כמו הקשת שהיא ירושלים, כל אחת מתכננת איזושהי פעילות פוליטית או אמנותית. יש כמובן לוח מודעות מחוץ למקום, שמפרסם את כל הפעילויות האלה שקורות. הכל בשלוש שפות. מדף עם מלא מרצ'נדייז פוליטי למכירה: סיכות, סטיקרים, חולצות של קולקטיבים עם מסרים פמיניסטים, אנטי גזעניים, אנטי קפיטליסטים – גם תופעה שבאופן אישי הכרתי רק בספרד ואמריקה לטינית. ואם רק עוד חמש שנים כל זה יתממש – דיינו.

נכון ליום קיום הריאיון קמפיין הגיוס עומד על 47,368 ₪ מתוך יעד של 60,000 – כך שנראה שעם עוד דחיפה קלה – יעד הגיוס שהציבו לעצמן קבוצת ההקמה הולך להיות מושג. לתמיכה בקמפיין גיוס המונים באםבאלה-مبلا.