ידיעה כתובה |

: יום הנגב בכנסת

חברה נכתב על ידי

היום (31.10.17) מציינים בכנסת את 'יום הנגב' בדיונים בוועדות השונות. בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי בכנסת בראשות ח"כ עאידה תומא סלימאן הוצג דו"ח פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי בתחום התעסוקה, תוך התמקדות במצבן של נשים בדואיות.

דו"ח פורום דו-קיום בנגב, קובע כי הממשלה נכשלה בקידומם של מספר מהלכים מרכזיים בתחום התעסוקה בנגב. הכישלון הבולט ביותר הוא בבניית מעונות יום חדשים, על מנת לאפשר לנשים לצאת לעבודה. בשנת 2014 היו ביישובים הבדואים בנגב רק שישה מעונות יום. כיום קיים תקציב עבור 20 מעונות חדשים, אך בפועל הם טרם נפתחו. נציג משרד העבודה והרווחה חגי פורגס מסר כי ישנם מעונות שטרם נפתחו, או אוכלסו מסיבות שונות והמשרד "בודק את הסוגיה".

צפו בסרטון שהופק עבור יום הנגב בכנסת ודן במצבן של נשים:

דו"ח הפורום לדו קיום בנגב בחן גם את פעולתן של מרכזי ריאן להכוונה מקצועית. הדו"ח קורא לבחון מחדש את ההצלחה של המרכזים ובפרט בכל הנוגע להשמת נשים. חיה נוח, מנכ"לית פורום דו-קיום בנגב: "המרכזים לא יכולים להמשיך להציע לנשים עוד משרות כניסה שהן בתחתית סולם ההכנסה והיוקרה. משרות כאלה משאירות את הנשים בעבודה חלקית ולא כדאית בתנאים  פוגענים ושכר נמוך משכר מינימום. יש לבחון כיצד יכולים המרכזים לשדרג את מערך ההכשרות ולהביא את הנשים למשרות שכרוכות במיומנות מקצועית ובהכנסה הוגנת יותר."

הדו"ח אף קובע, כי אזור התעשייה המשותף עידן הנגב, המשותף לרהט ולרשויות באזורה, רשם הצלחות, ואולם תהליכי הפיתוח והאכלוס של אזורי התעשייה הישוביים לשגב-שלום ואבו-קרינאת מקרטעים ואילו תהליך ההקמה של אזור תעשייה הסמוך לביר-הדאג' טרם החל. העיכובים בתהליכי הפיתוח מלמדים שהקמת אזורי התעשייה לא הותאמה באופן ראוי למגבלות הכלכליות ולצרכים של האוכלוסייה הבדואית בנגב.

בכנס המסכם של היום הוקרנה כתבת הטלוויזיה החברתית מתוך הסדרה "הבדואים: מיתוסים ועובדות":

  כתבות ווידאו שחבל לפספס