ידיעה כתובה |

: פתיחת חקירות בנושא עבירות ביטוי

חברה נכתב על ידי

מרכז עדאלה פנה ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן ולמשנה לפרקליט המדינה, תפקידים מיוחדים, עו"ד נורית ליטמן בדרישה לעדכן את ההנחיות למשטרה למעצר אזרחים על עבירות התבטאות רק עם הוראה מפרקליט המדינה. הפנייה מתבצעת לאחר מספר מקרים בהם נעצרו אזרחים על רקע התבטאויות ברשתות חברתיות ללא הוראה מפורשת מפרקליט המדינה כנדרש. 

על פי פניית מרכז עדאלה, עמותה לזכויות אדם עבור העם הפלסטיני, לאחרונה נעצרה לחמישה ימים אזרחית בת 23 תושבת שפרעם על ידי המשטרה על שיתוף פוסט בפייסבוק. היא שוחררה לביתה למעצר בית של חמישה ימים נוספים וזאת רק לאחר הערעור על מעצרה לבית המשפט המחוזי. השוטרים לא הציגו אישור לפתיחה בחקירת האירוע מטעם פרקליט המדינה כנדרש, אף לא בעקבות דרישת סנגוריה.

עו"ד פאדי ח'ורי ממרכז עדאלה הגדיר את הפעולות הללו כפגיעה בחופש הביטוי: "מן הראוי הוא כי ההחלטה אם לפתוח בחקירה אם לאו תתקבל על ידי גורם עם ראייה מערכתית רחבה ויכולת התוויית מדיניות כללית, מתוך שאיפה להגן ככל האפשר על חופש הביטוי ולשמור על מדיניות אחידה תוך נטרול מירבי של השפעות פוליטיות שיכולות להתקיים כאשר ההחלטה מתקבלת על ידי מנגנון מבוזר שעלול להנהיג מדיניות של אכיפה סלקטיבית בהפללת ביטויים", הוא טען בפנייה. "הנחיה זו אינה עניין של מה בכך ואין לראות בה דרישה טכנית בלבד. היא קובעת הסדר עבודה היורד לשורש האינטרס הציבורי בשמירה על חופש הביטוי כזכות יסוד חוקתית ועל השוויון במערכת אכיפת החוק."

"אנו מבקשים כי ייכלל בהנחיה פירוט של כלל העבירות שתחייבנה את המשטרה לפנות בבקשת אישור מפרקליט המדינה לצורך הפתיחה בחקירה לגביהן, ולכל הפחות לפעול לפירוט העבירות הרגישות ביותר שאף היום אינן מופיעות בה." הוסיף עו"ד ח'ורי. דרישת עדאלה, אם כך, היא להוראות מפורטות יותר למעצר על בסיס עבירות התבטאות, ולהמנע מפתיחה בחקירה ללא הוראה מפורשת מפרקליט המדינה. בנוסף, המשטרה תציג בפני החשוד או סנגוריו אישור פרקליט לפתיחה בחקירה במהלך שלביה הראשונים של החקירה. לקריאת הפנייה המלאה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס