ידיעה כתובה |

: בג"צ דן בפעילות הועדה לאנרגיה אטומית

חברה נכתב על ידי

היום (ד', 6.9.2017) יתקיים בבית המשפט העליון דיון ראשון בנהלים הסודיים המסדירים את פעילות הועדה לאנרגיה אטומית.

הוועדה לאנרגיה אטומית מופקדת על הפעילות הממלכתית בתחום הגרעין במדינת ישראל. הוועדה הוקמה על ידי דוד בן-גוריון ב-13 ביוני 1952. לאחר הקמתה, בסוף שנות ה-50, הוקמו שני מרכזי הגרעין הישראליים – שורק (הנמצא ליד יבנה), ונגב (הנמצא ליד דימונה). הועדה עוסקת בתחומים רבים ביניהם בטיחות גרעינית, רישוי מתקנים ופעילויות, טיפול בפסולת גרעינית וייעוץ לממשלה לגבי מדיניות גרעין. ולמרות זאת על אף הקמתה לפני יותר מ-60 שנה, מעולם לא הוסדרו בחוק תפקידיה ודרכי הפיקוח על פעילותה.

לפני כשנה הגישו כמאה אזרחים ואזרחיות,על ידי עו"ד איתי מק ביוזמת התנועה הישראלית נגד גרעין, עתירה לבג"צ לגבי הסדרת פעולתה של הועדה לאנרגיה אטומית בישראל. בתגובה שהגישה לפני מספר חודשים, דרשה המדינה לדחות את העתירה על הסף, ללא דיון, בטענה שאין לבית המשפט העליון סמכות להורות לראש הממשלה לחוקק חקיקה, וכי בכל מקרה פעולות הועדה מעוגנות בנהלים שתוקפם נובע מסמכותה של הממשלה לפעול בכל תחום שאין בו חקיקה ראשית.

בית המשפט דחה את טענות המדינה והחליט, לקיים דיון, בפני הרכב בכיר של שלושה שופטים, בענייני הוועדה.  בדיון צפויים השופטים לעיין בנהלים המסווגים ביותר של מדינת ישראל ולקבוע אם לאפשר למדינה להסתפק בהם, או לקבל את דרישת העותרים לחקיקה שתסדיר את פעילות הועדה ותאפשר פיקוח עליה ועל פעולתה.

שרון דולב, מנכ"לית התנועה הישראלית נגד גרעין: "מבחינתנו, עצם קיום הדיון בבג"צ הוא סוג של ניצחון, מדובר במתקנים מסוכנים הפועלים ללא פיקוח נאות וללא חקיקה. אנחנו מקווים שבעקבות הבג"צ, בין אם ננצח או נפסיד, יתקיים דיון אמתי בשאלת הפיקוח על הועדה ומתקניה".

לעתירה המלאה

צפו בהרצאה מפי שרון דולב, מנכ"לית התנועה הישראלית נגד גרעין: 

מדברות על הגרעין (לדף הכתבה »)

הרצאה של התנועה הישראלית נגד גרעין מפי שרון דולב. ההרצאה סוקרת את מחקר "מאה הירושימות" על ההשפעות הסביבתיות והבריאותיות של מלחמה גרעינית מוגבלת ועוסקת במאמצים הבינלאומיים לבניית אמנה חדשה שתאסור על נשק גרעיני. צולם בבר קיימא בתל אביב ב-13/4/2016.
הופק ע"י: | עלה ב: 02/05/2016

ניתן גם להאזין לתוכן של כתבה זו (מצב פודקסט) :

  כתבות ווידאו שחבל לפספס