ידיעה כתובה |

: הפליית המגזר הערבי על ידי מתווכי דירות

חברה נכתב על ידי

האגודה לזכויות האזרח פנתה למשרד המשפטים בבקשה שיוציאו הנחיה למתווכי דירות לפיה הפליה בין מתעניינים ברכישה או שכירה של נכס או שיתוף פעולה עם בעל נכס להפלות היא התנהגות פסולה, המהווה עבירת משמעת.

האגודה לזכויות האזרח הפעילה פרויקט בשם "הפלייה במבחן" שבמסגרתו טסטר ערבי וטסטרית יהודייה בדקו האם משרדי תיווך שפרסמו דירה למכירה באינטרנט מוכרים בצורה שוויונית ליהודים ולערבים. התוצאות משתנות ממקום למקום, לדוגמא בכרמיאל בכל הדירות שהיו פנויות, נמצא כי לטסטר הערבי ניתנו תשובות מתחמקות בעוד שלטסטרית היהודייה אמרו שהדירה זמינה או שההסתייגות הייתה לא משמעותית לגבי ההתקדמות בעסקה.

בניגוד למצב בכרמיאל, בנצרת עילית המצב יותר טוב, שוק המתווכים מעורב בעצמו והמתווכים העידו כי רוב שכונות העיר בעלות אוכלוסייה מעורבת והטסטרים לא העידו על אפליה, למעט במקרה אחד אשר בו מתווך הסביר לבוחנת היהודייה שהתבקש על ידי בעל הבית להראות את הדירה רק ליהודים.

סוכנויות התיווך כפופות לחוק איסור הפליה במוצרים ושירותים, והפליה כזאת מהווה עבירת משמעת, שכן חוק המתווכים כולל הוראות המחייבות את המתווך לפעול בהגינות ובדרך מקובלת, למסור את כל המידע הרלוונטי ולנהוג באופן שהולם את המקצוע.

בנוסף טענה האגודה לזכויות האזרח כי גם אם בעל הנכס כאדם פרטי לכאורה אינו כפוף לאיסור הפליה, הרי שהגבלת אפשרותו של מתווך לסייע לו להוציא לפועל את ההפליה תהפוך את ההפליה למסובכת יותר עבורו ותשדר מסר כי המדינה אינה מוכנה לתת לה לגיטימציה. גם בארה"ב חוק הדיור ההוגן מחריג בעל יחידת דיור פרטית מהאיסור להפלות, למעט אם הוא מוכר או משכיר את הדירה באמצעות מתווך.

צפו בתחקיר של האגודה לזכויות האזרח בנושא:

  כתבות ווידאו שחבל לפספס