ידיעה כתובה |

: כן להכרה – לא לעקירה

חברה נכתב על ידי

היום (חמישי, 27/7/2017) התקיימה הפגנה מול משרדי הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, הקוראת לשר הממונה, אורי אריאל, לפרק את הרשות, לפטר את המנכ"ל יאיר מעיין ולעצור לאלתר את הריסות הבתים.

כ-1,000 איש ואישה הגיעו להפגנה שהתקיימה היום בבאר שבע, בין קריאות המפגינים: המפגינים קראו ונשאו שלטים: "צא מכאן יא מעיין", "כן להכרה – לא לעקירה", "הריסת בתים = אפרטהייד", "עקירת ישובים פשע נגד אזרחים".
בין המפגינים נכחו חברי הכנסת טלב אבו ערער, דב חנין, יוסף גבארין, ג'מעה אזברגה, מסעוד גנאיים, עאידה תומא סלימאן ועבד אלחכים חאגיחיא. עוד השתתפו ראש העיר רהט, טלאל אלקרינאווי; ראש מועצת חורה ד"ר מוחמד אלנבארי; ראש מועצה אזורית אלקסום, ג'אבר אבו-כף; ראש מועצה אזורית נווה מדבר איברהם אל-הוואשלה; ראש מועצת כסייפה, סאלם אבו רביע.
מוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל קרא לפירוק הרשות: "זו לא רשות התיישבות כי אם רשות להגירת הבדואים וסילוקם מאדמתם. הבעיה היא לא המנכ"ל יאיר מעיין. צריך להעיף את כל הרשות הזאת שאין לה מקום. אנחנו כאן כדי להגן על האדמה, על הבית ועל ההישרדות. המאבק בנגב הוא המאבק הכי חשוב של  הציבור הערבי. אנחנו לא מגינים על אבן. אנחנו מגינים על הבית, מקום מקלט לאדם".
ראש העיר רהט, טלאל אלקרינאווי, הודיע בשם ראשי הרשויות כי ימנעו משיתוף פעולה עם עקירת כפרים: "בין היישובים המוכרים לכפרים הבלתי מוכרים אין שום הבדל. כולנו דם אחד מטרה אחת ואינטרס אחד ואף אחד לא יפצל אותנו. ההחלטה שלנו כראשי רשויות היא לא לקבל לתוכנו אף כפר מהכפרים הבלתי מוכרים. כך היה בכפר זרנוק שרצו להעביר לרהט וסרבנו. לא נאפשר לסלק את זרנוק כדי להקים שם את עומרית. זו רשות להגירת הבדואים. אנחנו רוצים רשות התיישבות ולא ממשל צבאי".
ח"כ דב חנין: "הקול שמגיע מהנגב הוא קול של ציבור שקם על רגליו זקוף ואמיץ ואומר לשלטון: לא נסכים שתדרסו אותנו. אנחנו דורשים שוויון ולא פחות. עתיד הנגב יהיה רק כשיהיה כאן צדק ושויון לכולם. המאבק הוא לא רק על הנגב. המאבק הוא על דמות הארץ. לא על הבית שלכם אלא על הבית של כולנו. אם אין לכם בית גם לנו אין. ואנחנו ניאבק על הבית הזה כדי שיהיה מקום לכולנו".
ח"כ עאידה תומא סלימאן: "אנחנו לא מכירים במה שנקרא הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים. אין צורך בשום ממשל נפרד שישלוט בערבים הבדואים בנגב. הם אזרחים שווים וכך יש לנהוג בהם. הגיע הזמן להפסיק את ההריסות והפקעות הקרקעות".
ראיד אבו אלקיאן דובר כפר אום חיראן: "לא יעזור להם שום דבר. לא רצח ולא מעצרים ולא הריסות. דבר לא ירחיק אותנו תושבי אום חיראן ממטרתנו. אם אין הכרה ביישובים שלנו אין טעם לדבר על פיתוח. לא יהיה פיתוח זה על חשבון זה. אני רוצה מאבק משותף של יהודים וערבים כדי לעשות תיקון במדינה הזאת ולשמור עליה".
חיה נח, מנכ"ל פורום דו-קיום בנגב: "על המדינה לחדול ממדיניות הריסת הבתים לאלתר, זוהי בריונות בחסות החוק המותירה כאלף משפחות בנגב כל שנה ללא פתרון מגורים הולם. העיור הכפוי כבר הוכיח עצמו פעם אחר פעם כפתרון לא יעיל, כפי שהוא דורסני. אין מנוס לממשלה מהכרה בכפרים הלא-מוכרים בנגב".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס